ההיסטוריה נגלית לעין

באירוע חגיגי שהתקיים בהיכל התרבות נשר נחשפו לראשונה אלבומים עם צילומים היסטוריים של העיר נשר ותמונות משפחתיות הועלו לאתר האינטרנט של "ישראל נגלית לעין"  

"המיזם הוא יצירת מחשבת באמצעותו אלבומי משפחה של תושבי נשר הוותיקים והחדשים, נשמרים ומשתמרים לדורי דורות". צילום: דוברות עיריית נשר

תושבים רבים מהעיר נשר בעבר ובהווה לקחו השבוע חלק באירוע ההשקה החגיגי של דף הישוב וחשיפתם לציבור של אלבומי משפחות עם תמונות מעברה המפואר של העיר. האירוע של "נשר נגלית לעין" התקיים בהיכל התרבות נשר במעמד ראש העיר נשר, אבי בינמו, ויו"ר דירקטוריון רשת המתנ"סים נשר, חגי טנדלר. עוד השתתפו באירוע: סגנית ראש העיר, נעמי כספי, חברי המועצה: רועי לוי ובוריס אייזנברג, ורכזת המתנדבים ברשת המתנ"סים נשר, בתשבע זגורי.

בנשר פועל מזה כשנתיים מיזם כלל ארצי ייחודי. מטרת המיזם לתעד אלבומי משפחות בישוב כחלק מהמורשת הישראלית-לאומית והזיכרון הקולקטיבי. המיזם נקרא "ישראל נגלית לעין" ושותפים בו: מוסד יד יצחק בן־צבי מירושלים, עיריית נשר ורשת המתנ״סים נשר.

קבוצת מתנדבים בהנחיית רכז "נשר נגלית לעין", אלכס רינגר, ורכז המתנדבים, יהודה דסקל, חוקרת ומתעדת סיפורי חיים של משפחות נשר באמצעות סריקת תמונות מאלבומים משפחתיים. העלאתם לרשת האינטרנט משמרת אותם לדורות הבאים, למשפחות, לתלמידים ולחוקרים, ומעשירה את התיעוד החזותי הלאומי על משפחות, קהילות וישובים. מרכז התיעוד פועל בבית מורשת נשר, שברחוב המגינים.

בערב ההשקה הוצג אלבומה של חנה משה, שאביה מרדכי אלנקוה היה מנהל סניף הדואר המנדטורי בנשר; אלבומו של אהוד רפפורט, שאביו דב רפפורט, בן לראשוני נשר שרת בפלמ"ח, בצבא הבריטי, בצה״ל ובתפקידים בכירים במפעל נשר; וכן את אלבום התמונות של מזל סוזין עם חבריה לגן הילדים בחוואסה, בן־דור, על עגלתו של סבא אברהם אלווס העגלון. במהלך האירוע הוענקו פרחים ותעודות הוקרה מידיהם של בינמו, רינגר וזגורי לרפפורט, לסוזין ולמשה על פועלם למען שימור המורשת של נשר. התרגשות מיוחדת נרשמה כאשר הוענקו פרחים גם לדרורה וולך, בת 92, מוותיקי הישוב, המוכרת לכולם בשם התואר: "הגננת דרורה", שגידלה וחינכה דורות של ילדים בעיר. בין הנוכחים והמברכים באירוע היה גם אבי שגב, בנו של הצלם המיתולוגי שטרסברג, שחלק גדול מתמונות העיר ההיסטוריות הונצחו מבעד לעדשת מצלמתו.

בדברי ברכתו לתושבים ולמתנדבים אמר בינמו: "המתנדבים תושבי נשר, בני המשפחות היקרות, בזכותכם אנו מגלים את נשר ואוצרותיה החבויים. מיזם "ישראל נגלית לעין" הוא יצירת מחשבת באמצעותה אלבומי משפחה של תושבי נשר הוותיקים והחדשים, נשמרים ומשתמרים לדורי דורות. זו הזדמנות פז לשמוע ולהשמיע את סיפורה של כל משפחה באשר היא לדורותיה, חוויותיה, וזיכרונותיה. הסיפורים האישיים הם כמו פרטים קטנים, כמעין פסיפס המשתבץ לו היטב לתמונה אחת גדולה, סיפורה של העיר נשר. סיפור זה, סיפורה של נשר שזור לו כחוט השני בסיפורה של מדינת ישראל כולה".

"עיריית נשר בראשותי", הוסיף בינמו, "שמה לעצמה מטרה: להנחיל את המורשת המפוארת של העיר, ולשמרה למען הדורות הבאים. אני שמח, שבמשמרת שלי, ולראשונה מזה שנים, הוגדרה מדיניות לשימור מורשת העיר והוקצו משאבים נכבדים לשם כך. במסגרת זו נרקמו גם מספר שיתופי פעולה, ביניהם עם מיזם 'ישראל נגלית לעין' ועם ארכיון "יד בן-צבי". כך, גם "תחנה 4 וחצי" התעוררה לה לחיים, בניין האבן העתיק של "בית המסילאים" חידש ימיו כקדם. לשיטתי, עיר שלא מכירה את עברה, ההווה שלה דל, ועתידה לוט בערפל. מכאן שתיעוד ההיסטוריה של נשר, הוא צעד מהותי לעתיד ילדינו ומהווה נדבך נוסף בקידום ובפיתוח העיר".

בינמו ציין כי עיריית נשר, הקצתה לטובת המיזם מבנה מיוחד שישמש את מרכז תיעוד, אשר צויד במחשבים וסורקים מתקדמים. המחשבים והסורקים עומדים לרשות המתנדבים במיזם. המתנדבים עברו קורס הכשרה בנושא תיעוד תמונות ותולדות היישוב.

לדבריו, מעבר לחשיבות ההיסטורית, יופיו של המיזם הזה טמון בעשייה הקהילתית המגבשת תוך כדי שימור האלבומים של המשפחות. "שמחתי לגלות, שמרכז התיעוד בנשר הפך לבית חם למתנדבים ולמרכז לעשייה חברתית ותרבותית. היום אחרי חודשים ארוכים של עשייה מאומצת, ניתן להשקיף במבט חדש, רענן ומגוון אל נשר, כפי שהיא נגלית לעינינו".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • מה דעתכם על מחירי המנות לחתונות באולמות אירועים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בנשר