סדנה לשיפור הזיכרון ב"כרמל"

סדנה נוספת וחדשה לשיפור ושימור הזיכרון נפתחת בבית החולים "כרמל". מחקרים הוכיחו כי חולים שעברו סדנה לשיפור הזיכרון, הזיכרון שלהם השתפר
 

ד"ר מלחובסקי וחני הראל. "צריך לזכור כי את מחלת האלצהיימר, שכולם מכירים, ניתן לבלום ולהקל על החלק של הדמנציה שבה, עוד בשלבים הראשוניים של הירידה". צילום: אלי דדון

אם גם אתם לא זוכרים היכן הנחתם את הטלפון הנייד שלכם, ואם אתם עדיין לא מוצאים את המפתחות של הרכב שהרגע הנחתם ליד הטלוויזיה  בסלון, סימן שגם הזיכרון שלכם הולך ונחלש.

תופעת הדמנציה (ירידה בזיכרון) היא תופעה ידועה במיוחד בגיל המבוגר המופיעה אצל 5 אחוז מהאוכלוסייה בגלאי ה-65 ומגיעה עד כ- 40 אחוז בגלאי ה-80 ומעלה.

כחלק מהמלחמה לשימור והעלאת איכות הזיכרון בכל הגלאים, ממשיכים בכרמל את שדרוג סדנאות שיפור הזיכרון וסדנה חדשה ומיוחדת נפתחת  בקרוב בבית החולים והיא מקבלת מטופלים מכל קופות החולים.

במחקרים שנעשו לאחרונה התגלה כי במקרים של ירידה התחלתית בזיכרון MCI (Mild Cognitive Impairment ) בחולים שעברו סדנאות לשימור ושיפור הזיכרון ישנה הטבה משמעותית באיכות הזיכרון ובאיכות החיים של המטופלים.

ד"ר אירנה מלחובסקי, מנהלת המחלקה הגריאטרית בבית החולים כרמל, מעדכנת כי הסדנאות החדשות לשיפור ושימור הזיכרון הם חלק מעבודת המחלקה והם נועדו לשפר לא רק את איכות הזיכרון אלה גם איכות החיים של המטופלים. "בסדנאות שייערכו בקבוצות קטנות ואישיות, אנחנו מתאימים את גיל המשתתפים בסדנה ואת היכולות הקוגניטיביות של כל משתתפי הסדנה כדי שלכולם יהיה נוח וקל ביחד", מסבירה ד"ר מלחובסקי.

את הסדנאות יובילו מנהלת המחלקה הגריאטרית ד"ר אירנה מלחובסקי, מרפאות בעיסוק מומחיות בתחום הקוגניציה ופיזיותרפיסטיות בכירות בתחום הגריאטריה.

הסדנה אשר תתקיים ב"בית חולים כרמל הישן", מיועדת לבני 55 ומעלה ותכלול 5 מפגשים שבועיים רצופים. כל מפגש שבועי הינו של שעתיים. הסדנאות מתקיימות בקבוצות קטנות ואישיות, על כן מספר המקומות בכל מחזור הינו מוגבל.

ענבל מיכאלי וקרין גבעולי אביב מרפאות בעיסוק השייכות לצוות הסדנאות, מוסיפות כי בסדנאות החדשות עובדים על שיטות זיכרון חדשות, עבודה על זכירת מספרים, קריאה נכונה של מאמרים בעיתון שתאפשר לזכור אותם טוב יותר, משחקים אסוציאטיביים וטקטיקות זיכרון חדישות.

"צריך לזכור כי את מחלת האלצהיימר, שכולם מכירים, ניתן לבלום ולהקל על החלק של הדמנציה שבה, עוד בשלבים הראשוניים של הירידה", מעדכנת חני הראל מנהלת המרפאה לריפי בעיסוק בכרמל. "סדנת הזיכרון היא חלק מהטיפול המקדים שאנחנו מציעים עכשיו בבית החולים כרמל במטרה למנוע את הידרדרות מצב הזיכרון ולאפשר איכות חיים טובה יותר למטופלים".

"זיהוי מוקדם וטיפול נכון בבעיה יכול לחסוך למטופל ולמשפחה כסף וסבל רב, וזאת בדיוק המטרה שלנו להקל ולאפשר איכות חיים טובה יותר", מסכמת  ד"ר אירנה מלחובסקי מנהלת המחלקה הגריאטרית בביה"ח כרמל.

לפרטים ולהרשמה לסדנאות ניתן להתקשר למזכירות המרפאה לריפוי בעיסוק בבית החולים כרמל בטלפון   04-8250263 מספר המקומות מוגבל.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות