"יצירות שלי הוצגו בארט אקספו ביפן, ניו יורק ואיטליה אבל אני לא חי מהציור, אלא ממקצועי ככלכלן ומנהל. אני מניח שחיי כפנסיונר יהיו יפים, אם ירצה השם."

יוסי כהן זרנקין, בכיר בבנק פועלים לשעבר, כלכלן ומנכ"ל בצמנטכל בהווה ומוותיקי הבוהמה החיפאית, הוא גם משורר וצייר שלאחר שלושה ספרים וכעשר תערוכות הוא ממשיך ומצייר ציורים חדשים לתצוגה עתידית. ראיון חגיגי עם דמות מפתח חיפאית.
צייר סופר וכלכלן. יוסי כהן זרנקין. אלבום פרטי

יוסי כהן זרנקין הוא דמות מוכרת מאוד בעיר חיפה הותיקה והטובה כאשר במשך שנים היה מנהל בכיר בבנק הפועלים כשבתפקידו האחרון שימש כמנהל הסניף הראשי של הבנק בחיפה. לימים התמנה למנכ"ל חב' הבניה הציבורית "צמנטכל" שבין הפרויקטים הגדולים והמוכרים שבנתה היו מגדלי עזריאלי, הטרמינל האווירי, החניונים ומרכז האנרגיה של נתב"ג 2000, קניון האודיטוריום ועוד רבים אחרים. בשנים האחרונות הוא מנכ"ל מתחם כיכר האודיטוריום.

כעשר תערוכות. כהן זרנקין.

מאז ומעולם יוסי צייר וכתב, פרסם ספרים והציג תערוכות והיה מעורב בחברה הבוהמית. יוסי נולד ב1958 בחיפה, שירת בנח"ל, למד באוניברסיטת חיפה וסיים תואר ראשון ושני בכלכלה ומנהל עסקים. יוסי נשוי לחגית, אב לארבע בנות וסב לארבעה נכדים. במשך עשור שימש כהן כחבר הנהלת מוזיאון אוהל "מאנה כץ" וכיו"ר ועדת הכספים של העמותה. בין השנים 2006 ל 2007 שימש יוסי כנשיא מועדון רוטרי הוד הכרמל בחיפה.

דור 16 בארץ. כהן זרנקין.

משפחתו של יוסי היא מיוצאי שפרעם היהודית, דור ששה עשר כפי שהצליחו לספור וככל הנראה נצר לכוהנים שהגיעו עם הסנהדרין לשפרעם אחרי חורבן בית שני. בני משפחתו עזבו את שפרעם בתחילת שנות העשרים של המאה הקודמת לעיר חיפה והיו מאבני היסוד בבניית העיר ושכונותיה היהודיות ולחמו לכיבושה במלחמת השחרור. אביו של יוסי לחם בכיבוש בית הנג'אדה, דודו הקים את שכונת בת גלים והיה עמיל המכס הראשון בארץ, סבו בנה את בית האבן הראשון בשכונת תל עמל.

הובי שמשתלב קשה. כהן זרנקין

יוסי מרבה לפעול במגוון תחומים לטובת הקהילה כשהפעילות המרכזית לה מקדיש את זמנו היא עמותת "בית שבתי לוי"- פנימייה, מרכז חירום לילדים בגיל הרך, יחידת אימהות והיחידה לשלום הילד, שנותנים שירות, הגנה וטיפול לילדים בסיכון מחיפה ומכל הארץ, בעמותה כהן מתפקד כיו"ר פעיל בהתנדבות מלאה, כשהוא שם לו למטרה לדאוג לכל אותם ילדים החוסים בבית, לדאוג לצרכיהם בדיוק כמו שהיה משקיע בילדיו. בבית כ 50 ילדים, כולם שוהים בצו שיפוטי של בית המשפט, למען הצורך המיידי להגנה על גופם ועל נפשם. בפעילות נוספת למען הקהילה משמש כהן זרנקין כיושב ראש אגודת הידידים של "המרכז הרפואי לין".

ציורים ריאליסטיים המדמים מציאות על בד. אלבום פרטי

בשנות השמונים נשלח יוסי מטעם בנק הפועלים בו עבד לשליחות בעיר מעלות שם התגורר בסמוך לצייר דוד נבות שהגיע מעין חרוד והיה מחברי תנועת "אופקים חדשים" ולמד ממנו את אהבת המכחול והצבע, אף כי צייר מילדותו ולמד ציור אצל הצייר עמנואל סלע. בשנתו האחרונה במעלות הציג לראשונה מיצירותיו במרכז האומנויות בעיר. באותה התקופה התגורר במעלות גם הסופר סמי מיכאל ויוסי שהיה חבר בחוג הספרותי במעלות, השתתף בתוכנית הרדיו לרגל צאת ספרו של סמי מיכאל "חצוצרה בוואדי". בסיום שירותו הצבאי הוא הוציא לאור את ספר שיריו הראשון "הגיגים" ולאחר מכן את ספר שיריו השני "בצל עצי שירה". בשנת 1992 הוציא בחיפה את ספרו השלישי "באופן אישי." במשך השנים השתתף כהן בכמעט עשר תערוכות ציור שונות בארץ ובעולם וכעת הוא עובד על תערוכת ציורים חדשה ומיוחדת. כאשר בינתיים ניתן למצוא את עבודותיו מפורסמות באתר שלו ובגלריה במתחם האודיטוריום, בגלריות שונות בארץ ומדי פעם במכירות הפומביות כמו מונטיפיורי.

ממי וממה אתה שואב השראה לציורים שלך? מי הצייר האהוב עליך?

ההשראה נשאבת מכל מה שזז ומעורר אסוציאציה, אפשר שיהיה מנופים יפים או ממוטיבים עתיקים שאני יכול לבנות כמייצג ולצייר אותם. לעיתים אנשים מביאים לי נושא או צילום ומבקשים להפוך את זה לחלום הפרטי שלהם.

ספר על השם זרנקין שהוספת לשם המשפחה כהן?

ספר שיריי השלישי "באופן אישי" אויר על ידי הציירים מנשה קדישמן ועובדיה אלקרא, הם יעצו לי להיפרד מהשם הנפוץ יוסי כהן ולמצוא שם אומנותי לציורים וכך בחרנו יחד את השם מאז 1989 אני מוכר וחותם בשם האומנותי "זרנקין".

מה החלום שלך לצייר?

אין לי חלום ספציפי שאותו אני רוצה לצייר ולא יכול, אני שולט בכול הטכניקות החל מפחם, מחט, אקוורל, אקרילי ושמן, אבל אם הייתי מגדיר חלום בציור זה לצאת למסע ציור למשל בפרובנס בעקבות הצייר "פול סזאן" או בברלין בעקבות "לסר אורי" שהוא צייר יהודי שמת טרם מלחמת העולם וחי בברלין, בעבר ציירתי תערוכה שלמה כמחווה ללסר אורי, אמן שיש לציוריו השפעה רבה מאוד על דרכי האומנותית.

איך משתלב ההובי של הציור עם העבודה הקשה שלך?

משתלב קשה, לכן זה נחשב להובי ולא למקצוע, אף שרמת הציור שלי נחשבת מקצועית ויצירות שלי הוצגו בארט אקספו ביפן, ניו יורק ואיטליה אני לא חי מהציור, אלא ממקצועי ככלכלן ומנהל. אני מניח שחיי כפנסיונר יהיו יפים, אם ירצה השם.

מה הז'אנר שאתה מצייר בו?

בתחילת הדרך ציירתי רישומים ברפידוגרף וציפורן, אחר כך עברתי למופשט באקוורל, השפעה ישירה למופשט של דוד נבות. כיום אני מצייר בעיקר באקריליק ושמן בציורים המתאפיינים בצבעוניות ספונטנית ומשלב מגוון טכניקות הכוללות מכחול,אצבעות, קולאז', גבס, חול, דבקים חריטה ועוד.

מה המוטיב המוביל בציורים שלך בשנים האחרונות?

בשנים האחרונות אני מרבה לצייר ציורים ריאליסטיים המדמים את המציאות על הבד. עיקר המוטיבים החוזרים בציורים מלווים בערימות של מזוודות ישנות וספרים ישנים.

באיזה תערוכות השתתפת עד היום?  

ב 1988 במרכז לאומנויות מעלות, ב 1999 בבנק הפועלים בבניין ההנהלה הראשית, ב 2001 בוינוטק ברמת החייל בתל אביב, ב 2002 במרכז המבקרים יקבי כרמל בזיכרון יעקב. ב 2011 בבית אבא חושי בחיפה בגלריה החדשה, ב 2012 באודיטוריום חיפה בגלריה מס׳ 1, ב 2012 באדמה בזיכרון יעקב וב2013 בגלריית פרימה בתל אביב.

האם קשה לך להיפרד מציור?

בהתחלה הכל קשה אבל היום כבר התרגלתי.

איפה ניתן לראות און ליין ולקנות פיזית את הציורים שלך?

יש לי אתר שנקרא www.zarenkin.co.ilיש בו דרך ליצירת קשר. ניתן לקנות גם בגלריות.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחברה