עולים לרגל לכרמל

בית החולים כרמל מהווה מוקד משיכה בינלאומי לרופאים המבקשים להתעדכן בחידושים האחרונים בתחומי הרפואה החשובים בעולם. הפעם הגיעו כ-30 רופאים מארצות הבלקן
 

החודש הגיעו לבית החולים כרמל קבוצה איכותית של כ-30 רופאים מכל ארצות הבלקן והם היו אורחי היחידה למחלות כבד של בית החולים כרמל והמחוז של הכללית. את יחידת הכבד של כרמל מנהל בהצלחה רבה פרופ' אלי צוקרמן המשמש גם כיו"ר החברה הישראלית לחקר הכבד.
היוזמה לביקור הייתה לאחר שקבוצת הרופאים שמעו הרצאות של אנשי היחידה בחו"ל על הניסיון הישראלי בטיפול בחולי הפטיטיס C ב"עולם האמיתי". המשלחת כללה רופאים מצ'כיה, סרביה, בולגריה, קרואטיה, רומניה, אסטוניה, ליטא ולטביה. בפתח המפגש ברך את הרופאים מנהל בית החולים כרמל ד"ר גולדברג ואיחל להם לימוד פורה והמשך שיתוף פעולה מוצלח," בית החולים כרמל תמיד ישמח ויהיה בית עבורכם לכל נושא לימוד ופיתוח מקצועי " ברך ד"ר גולדברג.

 

משלחת רופאי הבלקן. פרופ' צוקרמן הציג בפני האורחים מחו"ל את המערכת הייחודית של שילוב בית חולים ומרכז רפואי בקהילה. צילום: אלי דדון

 

פרופ' צוקרמן הציג בפני האורחים מחו"ל את המערכת הייחודית של שילוב בית חולים ומרכז רפואי בקהילה, פרופ' צוקרמן הציג את מערכת איסוף הנתונים המאפשרת שליטה ומידע לגבי החולים- מידע המסייע רבות בתכנון סל הבריאות ובניית תכניות לאומיות למיגור המחלה (הפטיטיס C). בנוסף, הוצגו מקרים המשקפים את שיתוף הפעולה באבחון וטיפול בחולי כבד מורכבים בין המערכות השונות כמו רדיולוגיה אבחנתית ופולשנית, שרות לבדיקות המודינמיות של הכבד, כירורגיה הפטו-ביליארית והיחידה למחלות כבד. ד"ר אשכנזי ממכון הגסטרו של כרמל סקר את הפעילות הקשורה בבדיקה המודינמית של הכבד והדגים פעולה בפועל שכללה בדיקה המודינמית והתאמת טיפול תרופתי למניעת דימום מדליות, בדיקה ייחודית המתבצעת רק בבית חולים כרמל. כמו כן  הודגמה בדיקה אלסטוגרפית של הכבד וביופסית כבד מונחית אולטרסאונד. במהלך ימי המפגש סקרה הגב' אורלי אזולאי  את פרויקט הדגל של היחידה- איתור חולי הפטיטיס C במחוז חיפה וגליל מערבי והפנייתם לטיפול רפואי מקצועי בביה"ח כרמל ובמרפאה במחוז. מדובר במערכת פעילה ויעילה מאוד, ייחודית בישראל המשמשת מודל לאומי לאיתור החולים ה"רדומים". כמו כן סקרה הגב' אזולאי את פעילות האחות ביחידה הכוללת איתור החולים, הפנייתם לטיפול, הסבר לפני הטיפול ומעקב מבוקר תוך כדי הטיפול.

הרופאים האורחים עזבו את כרמל נפעמים ועמוסי חוויות הן מקצועיות והן חווייתיות מהעיר חיפה . עשרות הרופאים האורחים ממדינות הבלקן הדגישו כי למדו רבות מהביקור המוצלח והתרשמו מאוד מהיכולות הקליניות של היחידה וכי הם ינסו ליישם בניית מערכות מידע דומות בארצותיהם.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות