לא שכחו את החמלה

עובדים וגמלאים של כללית במחוז הוכשרו לפעילות התנדבותית אצל חולי אלצהיימר. מומחי הגריאטריה של כללית מעידים: הפעלה משמרת זיכרון של חולי אלצהיימר מעכבת את התקדמות המחלה
הביקורים של המתנדבים מעניקים תחושת הנאה וסיפוק לחולה ולבני משפחתו. צילום: כללית

הביקורים של המתנדבים מעניקים תחושת הנאה וסיפוק לחולה ולבני משפחתו. צילום: כללית

הם עוסקים במשך שנים במתן שירות וטיפול לחולים, במסגרת עבודתם בכללית. למרות זאת, מצאו את הכוחות הנפשיים והפנאי המעשי והרגשי ונענו להצעה של צוות הגריאטריה של כללית במחוז חיפה וג"מ, בניהולה של ד"ר לאה אהרוני, לעבור הכשרה אינטנסיבית ולצאת למשימת התנדבות בבתיהם של חולי אלצהיימר, בשלביה הראשונים של המחלה. אלה הם 25 עובדים, גמלאים ובני משפחה של עובדי כללית במחוז.
מסביר צוות הפרויקט: "מחקרים מראים שטיפול מיטבי בחולים אלה, כולל שילוב בין תרופות, שמטרתן לעכב את התקדמות המחלה לבין הפעלה משמרת זיכרון וסדר יום קבוע.
בפרויקט, המתנדב מפעיל את החולה בנוכחות המטפל העיקרי בו וכך מעלה את מודעות בני המשפחה והמטפלים לחשיבות הפעלה משמרת זיכרון ומכשיר אותם להמשיך בהפעלה זו, גם לאחר שתקופת ההתנדבות מסתיימת".
המתנדבים עברו הכשרה מקיפה, שהועברה על ידי צוות רב מקצועי שכולל את ד"ר אהרוני, עו"ס יפעת אלון – מרכזת תחום הגריאטריה בעבודה הסוציאלית, יעל ריסמן – מנהלת המכון לריפוי בעיסוק בלין, עו"ס נעמי תמיר ונציגי עמד"א. במהלך 7 מפגשי ההכשרה הם למדו על המחלה, קיבלו כלים מעשיים כיצד להפעיל את החולים, להדריך ולכוון את בני משפחותיהם כיצד לשמר את יכולות החולה לאורך זמן. בנוסף, הודרכו כיצד להתמודד עם קשיים רגשיים במפגש עם החולה ומשפחתו. כל מתנדב נכנס לבית של חולה אלצהיימר לתקופה של מספר חודשים, כשהוא מצויד בידע שרכש ובערכת הפעלה לחולים מטעם עמותת עמד"א. בהמשך להכשרה, נפגשים המתנדבים עם צוות הפרויקט באופן קבוצתי אחת למספר שבועות לחילופי רעיונות ועיבוד החוויות.
עד כה נהנו מהפרוייקט ההתנדבותי למעלה מ- 40 משפחות חולים ובימים אלה החלו המתנדבים לבקר בבתיהם של 20 משפחות נוספות. תגובות המטופלים ובני משפחותיהם מעידות על חשיבותו והצלחתו של הפרויקט. הביקורים של המתנדבים מעניקים תחושת הנאה וסיפוק לחולה ולבני משפחתו שמגלים תחומים בהם הוא מסוגל עדיין להיות פעיל, למרות המחלה. פעמים רבות הקשר נמשך גם לאחר סיום מפגשי ההתנדבות בבית החולה.
.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות