מחסנים ומתחסנים

צוותי כללית החלו במבצע חיסוני השפעת, אשר בו מושקעים מאמצים רבים על מנת לעודד את ההורים לחסן את ילדיהם
 

לרבים נדמה שהשפעת מגיעה רק בחורף, ושהיא אינה רלוונטית בקיץ. צוותי כללית בחיפה וגליל מערבי יודעים שלוירוסים לוח שנה משלהם ושעון החול החל לזרום לקראת מגיפת השפעת. עתה נמצא בעיצומו מבצע חיסוני השפעת שמתבצע בכל מרפאות כללית ברחבי המחוז; וכבר בתחילת ספטמבר יצאו אחיות כללית אל בתיהם של מטופלים מרותקים לביתם וחיסנו אותם.

ד"ר לילך דולב, סגנית המנהל הרפואי במחוז חיפה וגליל מערבי, מציינת את קבוצות היעד למתן החיסון:
בני 65 ואילך, חולים כרוניים – בעיקר אסתמטיים וחולים אונקולוגיים או חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת מסיבות נוספות, אנשים שאושפזו בשנה שעברה בשל דלקת ריאות, עובדי מערכת הבריאות, דיירי בתי אבות ומוסדות, נשים הרות, וילדים מגיל חצי שנה ועד 12.

מאמץ רב מושקע בהגברת ההיענות של הורים למתן חיסון לילדיהם, החל מגיל חצי שנה. מומחי כללית מציינים כי חשוב שכל ילד מגיל חצי שנה עד גיל 12, גם ללא כל מחלות רקע, יחוסן כנגד שפעת. על חשיבות החיסון מעידה העובדה שכיום הוא ניתן לתלמידי כיתות ב' ו-ג' במסגרת בית הספר. יש להבין כי שפעת עלולה להיות מחלה מסוכנת בשל סיבוכיה הגוררים דלקות אוזניים, גרון וריאות. במצבים הקשים נדרש חיסון ויש גם סיבוכים של תמותה.

בכללית,מחוז חיפה וגליל מערבי יוזמים פעולות מקוריות להגברת ההיענות כמו ציורי פנים לכל ילד מתחסן, כדי להפוך את החיסון לחוויה חיובית. צילום: יחסי ציבור

מתן חיסון שפעת לילדים, שמהווים מקור הדבקה עיקרי, מהווה גם הגנה חשובה מפני תחלואה של ההורים, הדבקה של האחים, וכן של הסבים והסבתות אשר נמצאים בקבוצת הסיכון של גילאי 65 ומעלה. למתן החיסון יש גם, בצד המימד הבריאותי השלכות כלכליות, כי בכך נמנע אובדן ימי עבודה של ההורים בשל מחלת ילדיהם או מחלה שלהם כתוצאה מהדבקות מילדיהם.

דרך נוספת לדאוג לבריאותם של הילדים היא מתן חיסון לנשים המתכננות הריון או נשים הרות. מתן חיסון השפעת בהריון ולקראתו, מבטיח הגנה משמעותית על בריאות העובר ובהמשך על הילוד, עד הגיעו לגיל 6 חודשים – רק אז ניתן לתת לתינוק עצמו חיסון. הוכח כי מתן חיסון לאישה הרה הפחית בכ- 50% את הסיכון שיחלו בשפעת. כך גם פוחת מאד הסיכון ללידה מוקדמת והפלה שעלולים להופיע כסיבוך לשפעת במהלך ההריון. לכן נערכו בכללית במיוחד לעודד נשים הרות להתחסן.

בכללית,מחוז חיפה וגליל מערבי יוזמים פניה לקבוצות היעד, וכמו כן יוזמים פעולות מקוריות להגברת ההיענות כמו ציורי פנים לכל ילד מתחסן, כדי להפוך את החיסון לחוויה חיובית.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות