מרסל ינקו – 70/50

מוזיאון ינקו דאדא מציג תערוכה המציינת 50 לספר "מסדר הלוחמים" יוזמה של ארבעה חברים: חיים חפר , מרסל ינקו , איצ'ה ממבוש , עמיקם גורביץ' . ו-70 למדינת ישראל מרסל ינקו – 70/50 בשבת 14.10.17 בשעה 12:00 תתקיים פתיחת התערוכה אותה יפתח ח"כ עמר בר-לב. זו סגירת מעגל שכן אביו של עמר, חיים בר-לב נכח בהשקת הספר לפני 50 שנה . בנוסף יקרא האמן גברי בנאי קטעים מתוך הספר. התערוכה תתקיים עד 30.3.18

מרסל ינקו – גנוסייד צילום רפי ונציאן

התערוכה נוצרה לציון 50 שנה למלחמת ששת הימים, 50 שנה להופעת הספר "מסדר הלוחמים", ו-70 שנה להקמת המדינה, והיא כוללת מגוון עבודות של מרסל ינקו שנעשו בשנות המאבק על הקמת המדינה, ובשנים שלפני מלחמת ששת הימים ואחריה, כשהציר המרכזי הוא גוף העבודות המוצג בספר. מרבית העבודות מקורן בעיזבון האמן והן לא הוצגו מעולם. ברקע של התערוכה מושמע קולו של יוסי בנאי הקורא את הטקסטים של חיים חפר מתוך הספר.

הספר "מסדר הלוחמים" יצא לאור ב-1968, שנה לאחר מלחמת ששת הימים, בתוך גל אלבומי הניצחון ששטפו את המדינה באותה עת ותאמו את האווירה הכללית. הפקת הספר הייתה יוזמה של ארבעה חברים: חיים חפר (טקסט), מרסל ינקו (איור), איצ'ה ממבוש (הפקה), עמיקם גורביץ' (הוצאה לאור)

מרסל ינקו – מות החייל. צילום רפי ונציאן

רוב האיורים של ינקו בספר נעשו בטכניקה של קולאז', שבה התנסה עוד בימיו בתנועת דאדא, ושנחשבה לדרך ביטוי הולמת כנגד האסתטיקה המסורתית. העבודות כוללות שילוב של קטעי עיתונות, בעיקר כותרות ותצלומים, ועבודות קודמות של האמן משנות הארבעים, ובהן בולטת דמותו של החייל הלוחם – דמות הרואית מחד, וכואבת ופצועה מאידך. בקולאז'ים משובצות כותרות גזורות מעיתונים במספר שפות. לצדן, תצלומים אותנטיים של כלי המלחמה, הגנרלים והאתרים המרכזיים בירושלים: הכותל ומגדל דוד.

האלבום קשור קשר הדוק ליצירה של דור תש"ח, וכך כתב על הספר אילן נחשון: "לעומת חוברות השירה הצנומות ודקות הגזרה של 'תחמושת קלה' שהופצו בדור הפלמ"ח, מהווה אלבום השירה המהודר החדש הישג אמנותי נדיר. לא פחות מרשימים הציורים של ינקו, שהם משחק מקורי של רישום וצילום. ובכל זאת, למרות שינוי האדרת – זוהי אותה הגברת.

מרסל ינקו- חייל פצוע. צילום רפי ונציאן

הגשר החי בין "הן אפשר" של "היו זמנים" ובין "היינו כחולמים" ו"מיסדר הנופלים" של מלחמת ששת הימים הוא חיים חפר. גם ציוריו של ינקו מהווים גשר חי בין נושאי יצירתו בשנות ה-40 של המאה העשרים וחזרתו אליהם לאחר מלחמת ששת הימים.

במהלך חייו אייר ינקו לא מעט ספרים. איוריו הן יצירות שלמות בפני עצמן. סדרת הקולאז'ים המלווה את הספר היא פרק ייחודי

ביצירתו של מרסל ינקו: ברישום של חומות ירושלים או שדות קרב "שתולים" תצלומים של חיילים; מתוך תצלום היסטורי מ-1938 של יצחק שדה, משה דיין ויגאל אלון מזדקר

מרסל ינקו חייל פצוע. אוסף מוזיאון חיפה. צילום רפי ונציאן

רישום של סמל הפלמ"ח אדיר ממדים; ואל תצלום החיילים חובשי הקסדות בכותל מ-1967 צירף ינקו תצלום של חייל המופיע בציור "קינה" שצויר ב-1948, והוסיף לראשו קסדה. האיור הסוגר את הספר מחבר בין תצלום קרב ובין רישום הרואי ידוע של ינקו המציג את אלת הניצחון, ניקה, החובקת ומסוככת על חייל כורע ברך. דמויות החיילים המפוזרות בספר מעוצבות באותה שפה שבה צייר אותם ינקו בשנות ה-40 של המאה העשרים.

אוצרת התערוכה: רעיה זומר-טל

שעות הפתיחה במוזיאון ינקו-דאדא:

ימים א' – ה' בשעות 10:00 – 15:00

יום ו' וערבי חג בשעות10:00 –

14:00שבתות וחגים בשעות 10:00 –15:30

מרסל ינקו – השיריונאים באים. צילום רפי ונציאן

מחיר כניסה: 24 ₪ למבוגר; הנחות לאזרחים ותיקים, ילדים, חיילים ועוד

מוזיאון ינקו-דאדא,

כפר האמנים עין הוד,

ד"נ חוף הכרמל 30890.

טל': 04-9842350

www.jancodada.co.il

 

 

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם אתם בעד הקמת שדה תעופה בינלאומי בחיפה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי