הרגלי הבריאות של הנוער שלנו

בסקר שנערך בכללית על צריכת שירותי הבריאות בקרב בני נוער התגלו נתונים מפתיעים: מי פנה יותר נערים או נערות, ומה המספרים?
 

מרפאות שירן של כללית נותנות שירות יעוץ רפואי לבני נוער המבוסס על צוות רב תחומי של רופאות מתבגרים, דיאטניות ועובדות סוציאליות. ד"ר רינה פרידמן. צילום: יחסי ציבור

בסקר צריכת שירותי הבריאות בקרב בני דור העתיד במהלך שנת 2016 שערכו בכללית, התגלו נתונים מפתיעים: מה אנחנו באמת יודעים על הרגלי הבריאות של בני הנוער שלנו?

השמנת יתר ואסתמה הן הבעיות השכיחות יותר בקרב מתבגרים
אצל כ- 17% מבני הנוער אובחנו  עודף משקל והשמנת יתר, כאשר 54% מתוכם הם מתבגרים ו- 46% מתבגרות. כ-6.5%  מבני הנוער סובלים מאסתמה כאשר 61% מתוכם מתבגרים לעומת 39% מתבגרות. עוד עולה מהנתונים כי 0.35% מאובחנים עם סוכרת כאשר ההתפלגות דומה בין מתבגרים (49%) למתבגרות (51%).

פרופ' יוסף מאירוביץ,  רכז רפואת ילדים בשירותי בריאות כללית: "השמנת היתר בילדים ובני נוער נמצאת במגמת עליה בעולם המערבי ומהווה מקור לדאגה מכיוון שהשמנה בגיל צעיר מגבירה את הסיכויים לסבול מהשמנה בגיל מבוגר, מה גם שהשמנה מגבירה סיכון לתחלואה במחלות כמו סוכרת מסוג 2, מחלות קרדיו-וסקולריות ועוד".

על רקע זה יוזמים בכללית תכניות לשינוי הרגלים בקרב כלל בני המשפחה. כללית מפעילה ביקנעם תכנית ייחודית לטיפול בבעיות עודף משקל בילדים, עם צוות רב מקצועי ובהובלתן של מומחיות לנושא ופתוחה לכלל מבוטחי כללית במרחב. הדגש אינו על דיאטה ומשקל, אלא שינוי הרגלי החיים במשפחה: מחקרים הוכיחו שרק כאשר ההורים משנים אורח חיים, חל שינוי משמעותי בקרב הילדים.

בנוסף, ניתן ייעוץ פרטני וכן עומדות לשירות בני הנוער מרפאות שירן של כללית בחיפה ובקריות – זהו שירות יעוץ רפואי לבני נוער המבוסס על צוות רב תחומי של רופאות מתבגרים, דיאטניות ועובדות סוציאליות, בניהולן של ד"ר רינה פרידמן בחיפה וד"ר שלומית שכטר עופר בקריות. כמו כן, נערכות גם סדנאות בנושא תזונה ופעילות גופנית להורים וילדים במרכזי הילד של כללית.

"מחקרים הוכיחו שרק כאשר ההורים משנים אורח חיים, חל שינוי משמעותי בקרב הילדים." ד"ר שלומית שכטר מנהלת שירן בקריות. צילום: יחסי ציבור

1 מכל 6 מתבגרים ביקר אצל רופא עור
מהנתונים עולה כי בני הנוער פנו בשנת 2016 בעיקר לרופאי עור. מתוך 85,702 ביקורים אצל רופאי עור 56% מהביקורים היו של מתבגרות לעומת 44%  ביקורים בקרב מתבגרים.

פרופ' ארנון כהן,  מומחה לרפואת עור ומין בשירותי בריאות כללית: "הסיבה הנפוצה ביותר לביקור הינה אקנה (פצעי בגרות) כאשר מתבגרות פונות ב-50% יותר ממתבגרים על רקע בעיה זו. העיסוק במראה החיצוני בגיל ההתבגרות מסביר את יחס הפניות הגבוה של מתבגרות לעומת מתבגרים. סיבות נוספות לפניות לרופאי עור בקרב בני נוער הן יבלות וירלית, פטרת ובדיקת שומות".

1 מתוך 7 מתבגרים פנה לחדר מיון: מתבגרים פונים יותר לחדרי מיון כירורגי
במהלך 2016 נרשמו  53,415 פניות למיון כאשר כ- 60% מהפניות הן של מתבגרים לעומת 40% של מתבגרות. עוד עולה כי עיקר הפניות הן למיון ילדים ומיון כירורגי כאשר למיון כירורגי נרשמו 14,048 פניות של מתבגרים לעומת 5,583 פניות של בנות.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות