50/70 במוזיאון ינקו דאדא,

ביום שבת בפתיחת התערוכה 50/70 (50 שנה להוצאת הספר "מסדר הלוחמים" ו-70 שנה למדינת ישראל) במוזיאון ינקו דאדא, פתח את התערוכה ח"כ עמר בר-לב שזו סגירת מעגל שכן אביו של עמר, חיים בר-לב נכח בהשקת הספר לפני 50 שנה.
יואב מסר, מיקי חיימוביץ, מיקי ינקו, עמר בר לב צילום איציק בירן

ביום שבת בפתיחת התערוכה 50/70 (50 שנה להוצאת הספר "מסדר הלוחמים" ו-70 שנה למדינת ישראל) במוזיאון ינקו דאדא, פתח את התערוכה ח"כ עמר בר-לב שזו סגירת מעגל שכן אביו של עמר, חיים בר-לב נכח בהשקת הספר לפני 50 שנה.

הפקת הספר הייתה יוזמה של ארבעה חברים: חיים חפר (טקסט), מרסל ינקו (איור), איצ'ה ממבוש (הפקה), עמיקם גורביץ' (הוצאה לאור).

את האירוע כיבדו בנוכחותם תמר בר-לב, אלמנתו של חיים בר-לב, מימי חפר, בתו של חיים חפר, מיקי ינקו, נכדתו של מרסל ינקו, יואב מסר, יו"ר הנהלת המוזיאון אשר אביו וחיים בר-לב היו בחטיבת הנגב, מיקי חיימוביץ וגברי בנאי, חבר הנהלת המוזיאון אשר קרא מקאמה מתוך הספר.

עמר בר לב, מיקי ינקו, גברי בנאי, יואב מסר, מימי חפר צילום איציק בירן

ח"כ עמר בר-לב ציין שהקשר של הוריו ושל הילדים לעין הוד ליווה את המשפחה שנים רבות. "החיבור הזה באותה תקופה, בין המובילים בביטחון למובילים באמנות התקיים לא רק במקאמות של חיים חפר ובאיוריו של ינקו בספר, אלא בשיח התרבותי והחברתי של אותן שנים – והיווה דוגמא לקשר ההדוק שבין המדינה והרוח של אותו הדור". "החיבור הזה התבסס על הערכים המשותפים שחלקו במאבק על המדינה ולא פחות על צביונה. ערכי הסולידריות והרעות היו נר לרגליהם וההצלחה נמדדה לא באמצעים כלכליים כי אם ביכולת לתרום לאותו חזון משותף: מדינה המושתת על הערכים ההומאניים האוניברסליים אותם ערכים שהיהדות תרמה לעולם" הוסיף בר-לב. "מדינת ישראל של היום מאד שונה משהייתה אז, מדינה הנעה היום בין סגידה לעגל הזהב לבין רוח משיחית בקרב חלקים גדולים מהאליטות החדשות.

מימי חפר, יואב מסר, עמר בר לב צילום איציק בירן

במידה רבה, ניתקה עצמה המנהיגות הנוכחית מחזונם ההומאני של דור המייסדים וממאבקם העיקש, לא פעם ספוג בדם למימושו. דוגמא לכך נגלתה לעינינו רק לפני שבועיים, במבוכה אם לא לומר בביזיון סביב טקס האזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים, בו לא נכח אף נציג ממשלה, מקרה אחד המעיד לצערי במידה רבה על הכלל". הוא סיים את דבריו ואמר "לא לשקוט ולא לשתוק ובוודאי לא להרים ידיים עד שיחד למרות הקשיים נממש את החזון".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בהכי חם