מעורבות חברתית באפליקציה

משרד החינוך מנגיש את הבגרות החברתית: המעורבות החברתית תנוהל באמצעות אפליקציה חדשה, שתייעל את החיבור בין התלמידים לקהילה
 

במשרד החינוך צועדים עם הזמן ועכשיו הם מתאימים גם את המעורבות החברתית והעשייה החברתית לזמנים אלו. בימים אלו נחנכת אפליקציה חדשה שתייעל את החיבור בין התלמידים לקהילה במסגרת המעורבות החברתית שמערכת החינוך מעודדת אותה.

 

יתרונות האפליקציה:

הנגשת מידע: האפליקציה תסייע לתלמיד למצוא את המקום המתאים ביותר לפעילות המעורבות החברתית.

התאמה אישית: האפליקציה תציג מגוון אפשרויות התנדבות, בהתאם לפרופיל האישי של התלמיד.

אינטראקטיביות: תלמידים יוכלו לשתף, להמליץ, ולהעניק טיפים עבור חבריהם.

מעקב ובקרה: בתי הספר יוכלו לנטר את הפעילות, לקבל משוב ולסייע לתלמידים מתקשים.

בגרות חברתית: האפליקציה תקל על התלמידים במימוש חובותיהם, לאור העובדה שמעורבות חברתית היא תנאי לקבלת תעודת בגרות.

 

האפליקציה מעודדת תרומה לקהילה, הופכת את הפעילות להליך חברתי-שיתופי, ומטמיעה בתלמידים ערכי אחריות חברתית והתנדבותית

 

שר החינוך נפתלי בנט ברך ואמר: "אנחנו מחנכים למצוינות. מצוינות לימודית לצד מצוינות ערכית. תלמיד שמתנדב מדי שבוע, ומקדיש מזמנו למען החברה, מתחנך להיות אדם טוב וערכי יותר. לכן, התחלנו במהפכה בתחום ההתנדבות. עד היום הקושי הגדול היה לתרגם את המוטיבציה של התלמידים להתנדבות, ולגעת בצרכים הקיימים בכל קהילה וקהילה. באמצעות האפליקציה החדשה שאנו משיקים, נמפה את כלל הצרכים הקיימים בסביבת התלמיד כדי שהוא יגיע להתנדב במקום בו ליבו חפץ, ובנוסף יתרום לנזקק בקהילה – קשיש, ניצול שואה או ילד הזקוק לסיוע מיוחד".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "תכנית התפתחות אישית ומעורבות חברתית מעניקה לתלמידים מגוון התנסויות חברתיות וערכיות. האפליקציה החדשה תוכננה ועוצבה בהתאם לצרכים של התכנית, ובכך מסייעת לכל המעורבים בתהליך – התלמידים, המורים והקהילה. האפליקציה מעודדת תרומה לקהילה, הופכת את הפעילות להליך חברתי-שיתופי, ומטמיעה בתלמידים ערכי אחריות חברתית והתנדבותית".

מנהל מחוז חיפה, ד"ר סער הראל, מציין כי מערכת החינוך רואה במעורבות החברתית ערך מרכזי. אנו רואים במעורבות חברתית כגורם מסייע לתלמידים בגיבוש זהותם האישית, החברתית והקהילתית. מחקרים מעידים, כי מעורבות חברתית ועשייה למען האחר ולמען הסביבה תורמות להעלאת הדימוי העצמי והמוטיבציה,מעצימות את תחושת המסוגלות, מעודדות שאיפות להשכלה

גבוהה, מביאות לשיפור ההישגים ומפתחות תחושת משמעות, שייכות ומחויבות בקרב כלל השותפים.

התכנית "למעורבות חברתית" מכוונת לטפח בוגר ערכי, בעל תחושת ערך ומשמעות, בעל יכולת ניהול עצמי, המרגיש שייכות לקהילה, לחברה ולמדינה ואחריות כלפיהן, והמוכן ליטול חלק בעיצובן ובבנייתן. התכנית מבוססת על הגישה הפדגוגית של למידה

מתוך שירות ועשייה מתמשכת למען החברה.

האפליקציה תושק בכנס הצדעה למעורבות החברתית, שיתקיים ב-17 באוקטובר 2017, בין השעות 18:00-13:00 (תקשורת מוזמנת). הכנס יתקיים בבנייני האומה, בנוכחות שר החינוך נפתלי בנט, מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, צוותי חינוך וכל יתר השותפים בקידום ערך המעורבות. התכנית פועלת במערכת החינוך החל משנת הלימודים תשע"ה כתכנית חובה, לכל תלמיד י-י"ב, ומהווה תנאי לקבלת תעודת בגרות.

האפליקציה היא כלי ידידותי-אינטראקטיבי, שבו מחד התלמידים ייחשפו למגוון אפשרויות של תרומה לקהילה, ומאידך תהיה להם אפשרות להוסיף אפשרויות משל עצמם, להמליץ ולדווח על פעילותם.

זאת ועוד: האפליקציה החדשה מאפשרת למוסדות החינוך לנטר את הנעשה בשטח, וכן לעדכן את תלמידיהם בעניינים שונים שקשורים למעורבות החברתית.

בעזרת האפליקציה כל תלמידה או תלמיד יוכלו לבחור בקלות את ההתנדבות המתאימה ביותר עבורם, לפי כישוריהם ורצונותיהם, מתוך מגוון עצום של הזדמנויות. האפליקציה מאפשרת חוויה חברתית ייחודית הכוללת  דו-שיח פתוח בין המתנדבים, תוך עידוד התרומה ושיתוף חווית הדדיות עם החברים.

אפלקציית Tribu, שפותחה כמיזם חברתי, בהתנדבות מלאה, תהיה זמינה הן לבעלי טלפון סלולרי מסוג אנדרואיד וגם אייפון.

 

השימושים העיקריים באפליקציה:

 

  1. מערכת ניהול חדשה ומתקדמת – עבור רכזי התנדבויות, מנהלי פעילות שטח בארגונים ורכזי פרויקטים קהילתיים. האפליקציה תהווה כלי ניהולי שיאפשר מעקב בזמן אמת אחר שעות ההתנדבות של כל מתנדב, קבלת משוב משני הצדדים, יצירת דו"חות התנדבות לפי פילוחים שונים וקבלת התראות על בעיות.
  2. אישור שעות המעורבות החברתית – התלמידים יוכלו בלחיצת כפתור לאשר מול מנהל את השעות (בעבר הם נדרשו להחתים ידנית טפסים), במקביל בית הספר יוכל לדעת בכל רגע נתון סטטוס מדויק על התלמיד.
  3. בניית קהילה שיתופית – תלמידים יוכלו לשתף (בצורה מבוקרת) את החוויות האישיות שלהם מהמעורבות החברתית, ובכך להעצים את תחושת הקהילה והקבוצתיות.

 

בקיץ תשע"ז הסתיים לראשונה מחזור מלא של שלוש שנות פעילות. בוגרי המחזור הראשון חקרו יזמו ומימשו מגוון של יוזמות קהילתיות וחברתיות  תרמו לעצמם ולחברה. מתוך מחזור של כ-99,000 תלמידים שפעלו בתכנית, 96,223 סיימו את התכנית, מתוכם: 30,354 סיימו את מכסת השעות הנדרשת, 41,938 סיימו בהצלחה (מעבר לשעות), 23,928 סיימו בהצטיינות (הרבה מעל ומעבר לשעות הנדרשות).

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך