חודש המודעות העולמי לסרטן השד

היחידה לדימות השד ברמב"ם יוזמת מסלול מהיר לקביעת תור לממוגרפיה וקוראת לציבור הנשים להגיע ולהיבדק: "גילוי מוקדם מציל חיים"
 

 

צוות היחידה לדימות השד (ממוגרפיה) בבית החולים רמב"ם יוזם בהמשך לאירועי חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד, המצוין בימים אלו ברחבי העולם ובארץ, מסלול מהיר לקביעת תור לביצוע בדיקת ממוגרפיה ויוצא בקריאה לציבור הנשים להגיע ולהיבדק.

"המטרה היא לעודד את הנשים הנמצאות בגילאים המתאימים או משתייכות לקבוצות הסיכון לבצע בדיקה על מנת לתפוס את המחלה עוד בשלביה המוקדמים", מסבירה ד"ר זהבה גלימידי, מנהלת יחידת הממוגרפיה ברמב"ם, "אחוזי ההישרדות מהמחלה גבוהים, כאשר תופסים אותה בזמן. גילוי מוקדם מציל חיים".

סרטן השד נחשב לאחד מגורמי התמותה המובילים בנשים בארץ ובעולם, כאשר משנה לשנה עולה מספר הנשים המאובחנות במחלה, בעיקר בזכות הידע והמודעות הקיימים כיום. כאמור, אחוזי ההישרדות מהמחלה אף הם בעלייה, בעיקר כאשר מדובר בגילוי מוקדם.

"המטרה היא לעודד את הנשים הנמצאות בגילאים המתאימים או משתייכות לקבוצות הסיכון לבצע בדיקה על מנת לתפוס את המחלה עוד בשלביה המוקדמים, גילוי מוקדם מציל חיים". צילום: יחסי ציבור

בדיקת הממוגרפיה נחשבת כיום לשיטה הטובה ביותר לסריקה של סרטן השד באוכלוסייה הרחבה וניתן לזהות גידול סרטני בשד בשלב מוקדם, עוד לפני שניתן לזהות אותו במישוש. מדובר בבדיקת הדמיה האורכת מספר דקות והיא מומלצת לכל אישה מגיל 50, אחת לשנתיים, או בהתאם להנחיות הרופא המטפל. עבור נשים הנמצאות בקבוצת סיכון (היסטוריה משפחתית למחלה מקרבה ראשונה או נשאות גנטית של מוטציות הגורמות למחלה), ההמלצות משתנות ויש לבצע בדיקות נוספות ו/או בתדירות גבוהה יותר על פי הנחיות הרופא המטפל.

"לפי נתונים שיש בידינו כיום, בדיקת הממוגרפיה היא כלי משמעותי לאבחון מוקדם של המחלה ותורמת להפחתת שיעור התמותה מסרטן השד בכ-30%", מציינת ד"ר גלימידי, "יש חשיבות עצומה לביצוע שלה בזמן. כל אישה ואישה צריכה לקחת אחריות על בריאותה וללכת להיבדק".

98% מהמטופלות ביחידת הממוגרפיה של רמב"ם מרגישות בידיים טובות

על פי תוצאות ביניים של סקר שביעות רצון שביצע משרד הבריאות, זכתה יחידת הממוגרפיה של רמב"ם לתוצאות גבוהות במיוחד. 98% מהמטופלות שהשתתפו בסקר השיבו כי הן מרגישות בידיים טובות במידה רבה מאוד וכי תמלצנה לחברותיהן לבוא ליחידה לצורך אבחון או טיפול.

"מעל הכל – אנחנו רואים את המטופלת. מלווים אותה מרגע הגעתה אל היחידה, לאורך הבירורים והטיפולים, ועד אחרי ההחלמה. זה סוד ההצלחה" צילום: יחסי ציבור

שיטת העבודה הייחודית ברמב"ם תורמת רבות להצלחה האבחנתית והטיפולית: "יש לנו מכשור וטכנולוגיות מהמתקדמות בארץ, צוות היחידה הוא בעל ניסיון רב וכולל מומחים שונים הפועלים יחד ונותנים תמונה רחבה לגבי כל מקרה ומקרה. העובדה שברמב"ם רופאי היחידה לדימות השד הם המפענחים של בדיקות MRI, עם קורלציה לאולטרה-סאונד וממוגרפיה, כל אלו הם יתרונות ברורים בטיפול בנשים המגיעות אלינו, אך מעל הכל – אנחנו רואים את המטופלת. מלווים אותה מרגע הגעתה אל היחידה, לאורך הבירורים והטיפולים, ועד אחרי ההחלמה. זה סוד ההצלחה", מסכמת ד"ר גלימידי בחיוך.

 

רמב"ם מעלה מודעות לסרטן השד:

לתיאום תור ובירורים, יש לפנות למרכז מידע ברמב"ם, במספר  1-700-50-51-50 (שלוחה 2), או ביחידת הממוגרפיה בטלפון 04-777-2229, ימים א'-ה', בין השעות 08:00-16:00.

*** לפני הגעתכן לבדיקת ממוגרפיה, יש להצטייד במכתב מפנה מהרופא או פרטי התקשרות עם הרופא המטפל במקרה של הפניה עצמית. הבדיקה מותנית בהתחייבות מקופת החולים או בתשלום.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות