"בתוך שתיקתה תהומות געגוע, צרחות של כאב, תפילות ושכנוע, רסיסים של הלב." גבי הרן כתב שיר לדודתו שבנה נפל ב-'צוק איתן'. מעין קדם הלחינה ושרה. קורע לב.

החיבור והקירבה של הזמרת והיוצרת מעין קדם למשפחתו של ארז שגיא שנפל ב- 'צוק איתן' הולידו שני שירים מרגשים עד דמעות.
 

נוצר חיבור מרגש. קדם. אלבום פרטי

נוצר חיבור מרגש. קדם. אלבום פרטי

אימך נותרה שותקת. ארז שגיא ז"ל. אלבום פרטי

אימך נותרה שותקת. ארז שגיא ז"ל. אלבום פרטי

מעין קדם היא חיפאית לשעבר, מוזיקאית, כותבת, מלחינה, יוצרת ובעלת תואר ראשון במוזיקה. לקראת הפרויקט "שיר לאלבום וזיכרון 2015 " שהקימה חברת "לינקטון" אספה מעין שירי נופלים שכתבו המשפחות ושירים שכתבו הנופלים עצמם במבצע "צוק איתן". לאחר שבחרה הלחינה מעין שני טקסטים שאחד כתב בן הדודה של הנופל ארז שגיא ז"ל ("שותקת") והשני הוא שיר שכתב הנופל ליעד לביא ז"ל ("נגיעות") טרם כניסתו לעזה בקיץ האחרון. את השיר השלישי ("תן לי את הכוח") כתבה מעין והלחינה בעקבות הכרותה עם משפחת שגיא, משפחתו של ארז שגיא ז"ל המתגוררת בקריית אתא.

סמל ארז שגיא ז"ל, בוגר הפנימייה הצבאית שליד בית הספר הריאלי בחיפה, התגייס לגדוד שקד שבחטיבת גבעתי כלוחם בקורס מפקדי כיתות ונהרג ב- 28 ביולי, כשהוא כבן 19, במהלך חילופי אש באירוע חדירת מחבלים ממנהרה ליד נחל עוז. במשימה זו הפגין אומץ רב וסייע בגופו להגן על תושבי הדרום ועל אזרחי מדינת ישראל.

וכך כתבה מעין לחבריה "בשיכרון חושים ובטירוף של רגשות (לא הצלחתי לנסח זאת אחרת) אני שולחת 3 סינגלים לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בסימן הנופלים במבצע "צוק איתן". אחד מוקדש למשפחת שגיא שנכנסה לי ללב והפכה למשפחה שנייה שלי, אחד לזכרו של ארז שגיא ז"ל ואחד לזכרו של ליעד לביא ז"ל. הלוואי ולא יהיו עוד משפחות חדשות של חללים לכתוב ולהלחין להם שירים."

מעין, כיצד נוצר החיבור למשפחת שגיא?

במהלך החודשים האחרונים, תוך עבודה על הלחנת שיר שכתב בן דודתו של סמל ארז שגיא ז"ל שנפל בקיץ האחרון בלחימה מול מחבלים שחדרו ממנהרה לנחל עוז נוצרה מערכת יחסים מיוחדת ביני ובין משפחת שגיא. שיחות נפש יום יומיות ארוכות, צחוק ובכי אשר הובילו אותי להיות לחלק ממשפחתם ומאובדנם ולהכיר את ארז בנם בדרך שלא חשבתי שאוכל. בהשראתם ובעזרתם כתבתי את השיר 'תן לי את הכוח'. "את נותנת לנו משהו לחכות לו. את נותנת לנו עוד סיבה למחר. עוד דרך להנציח את ארז שלנו". כך אמר לי אילן אביו של ארז ז"ל. מכל שיחה עם משפחת שגיא נותרתי עם עוד מילה, עם עוד משפט עם עוד זיכרון שהפכו אט, אט לשיר. השיר "תן לי את הכוח" מסמל את החיפוש והשתוקקות ליום המחר, לתקווה לעתיד טוב יותר, לאור ולשמחה.

 

הו תן לי את הכוח, תן לי עוד רגע להיאחז

הו תן לי את הכוח, תדליק את האור כי כאן קר ואפל

הו תן לי את הכוח, תן לי עוד יום אחד לחייך

הו תן לי את הכוח להחזיק את עצמי מלהישבר

וליפול.

(תן לי את הכוח\ מילים ולחן: מעין קדם)

 

ספרי לנו על השיר 'שותקת'…

השיר "שותקת" נכתב על ידי גבי הרן, בן דודתו של ארז שגיא ז"ל. גבי במילותיו מתאר את שראה בימי השבעה כאשר אימו של ארז יושבת, כואבת, שותקת ובשתיקתה צרחות של כאב. "השיר שותקת מבטא את ההשפעה העצומה של מותו בטרם עת של בננו שהתבטאה בצעקות רועמות שהתרחשו בנפש משפחתנו פנימה למול שתיקה צורמת, מחרישה וקורעת של הכאב. ארז השאיר בנו חלל שאף מילה לא הצליחה להסביר", כך אמר על השיר אילן שגיא, אביו של ארז.

בתוך שתיקתה תהומות געגוע.
בתוך שתיקתה צרחות של כאב.
בתוך שתיקתה עוד תפילות ושכנוע.
בתוך שתיקתה רסיסים של הלב.
מדליקה עוד סיגריה,
העשן מלטף-מסתלק מפניה.
חיוך ודמעה שזורים בעיניה,

ליבה סערת צווחות.

וכך, אמך נותרת שותקת.

(שותקת\ מילים גבי הרן, לחן מעין קדם)

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות