נלחמים בספסיס – אלח הדם

בבית חולים "כרמל" מציינים את שבוע המודעות הבינלאומי לאלח הדם – הספסיס. ספסיס הינו מצב חרום רפואי, המתפתח בעקבות תגובה סוערת וקיצונית של הגוף לזיהום ועלול לגרום לנזק לרקמות, לכשל רב מערכתי ואף למוות
 

"אלח דם (הספסיס) מהווה את אחד האתגרים הקשים ביותר למערכת הבריאות. אלח דם נפוץ יותר מהתקפי לב, ומהווה גורם תמותה חשוב יותר מסרטן. למרות זאת, רק כמחצית האוכלוסייה מכירה את המונח אלח דם (ספסיס)". כך הסביר שבוע שעבר ד"ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ ואחראי על תחום הספסיס בבית החולים כרמל.

השבוע חל שבוע המודעות הבינלאומי לאלח הדם – הספסיס ושלטי הסברה ותוכניות הסבר והדרכה הופצו לכל המערך הרפואי בבית החולים כרמל.

 

ד"ר אריק עדן. הדוח של ה-CDC מצא ששבעה מתוך כל עשרה חולים עם ספסיס היו בקשר עם מערכת הבריאות בתקופה שקדמה להתפתחות הספסיס. צילום: אלי דדון

 

ספסיס הינו מצב חרום רפואי, המתפתח בעקבות תגובה סוערת וקיצונית של הגוף לזיהום ועלול לגרום לנזק לרקמות, לכשל רב מערכתי ואף למוות. בשלבים המוקדמים לא פעם ניתן לטעות באבחנה. זיהוי וטיפול מוקדמים יכולים להציל חיים. ספסיס הינו מצב חרום רפואי. אנשי הצוות הרפואיים הינם הגורם הקריטי במניעה זיהוי וטיפול מוקדם של ספסיס. במדינות רבות ספסיס מהווה את אחד מגורמי התמותה העיקריים בילדים ובמבוגרים כאחד.

התמותה מספסיס הולכת ועולה. בעשור האחרון טיפסה התמותה בארצות הברית מכ-150,000 מקרים בשנה למעל לכ – 200,000 מקרי תמותה לשנה. האשפוזים עקב ספסיס בארצות הברית הינם נפוצים יותר מאלו בעקבות אוטם חריף בשריר הלב. התמותה בארצות הברית מספסיס גדולה מזו מסרטן הערמונית, מסרטן השד  ומתסמונת הכשל החיסוני הנרכש (AIDS) יחדיו.

ד"ר עדן מכרמל מציין כי אומנם רוב מקרי הספסיס מתפתחים מחוץ לבתי החולים אך הדוח של ה-CDC  מצא ששבעה מתוך כל עשרה חולים עם ספסיס היו בקשר עם מערכת הבריאות בתקופה שקדמה להתפתחות הספסיס עקב טיפולים רפואיים או עקב מחלות כרוניות הדורשות התערבויות רפואיות חוזרות.  ארבעה סוגי זיהומים גורמים לרוב מקרי הספסיס: ריאות, דרכי השתן, עור ומעי.

קשר זה עם מערכת הבריאות מהווה הזדמנות הן למנוע התפתחות זיהומים וכן לזהותם מוקדם, עוד בטרם מתפתחת תסמונת הספסיס במלואה.

בקיץ פרסם המרכז למניעת מחלות בארצות הברית ( ה- CDC) דו"ח המדגיש את החשיבות של מניעה וזיהוי מוקדם של ספסיס (אלח דם). אלח דם הנו מצב חרום רפואי. וכל דקה היא קריטית.

"כל אחת ואחד צריכים להכיר את התסמינים הבאים", מסביר ד"ר עדן. "אלו התסמינים של ספסיס":

הופעה של חום גוף גבוה או נמוך בשילוב של אחד מהבאים: קוצר נשימה, מיעוט במתן שתן, ירידה במצב ההכרה, בלבול, או הרגשת עילפון.

יש לשים לב לשילוב של הסימפטומים הללו או של חלק מהם. במקרה של חשד לספסיס, יש לפנות מיד לרופא, לחייג 101 למגן דוד אדום, או להגיע אל בית החולים ולדווח על כך לצוות הרפואי.

ארגון ה CDC מפיץ חומר חינוכי לגבי זיהוי מוקדם, מניעה ועקרונות הטיפול בספסיס. ניתן לצפות בחומר זה באתר האינטרנט:   https://www.cdc.gov/sepsis/basic/index.html

 

 

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • חיפה מחוץ לטווח הטילים: מה הייתם עושים למען תושבי הדרום והמרכז?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות