הזדמנות שווה לכולם

לקראת מבחני המחוננים, ביום ד' השבוע, משרד החינוך נותן הזדמנות שווה לכולם: המשרד הגדיל את מספר המחוננים והמצטיינים המאותרים, והרחיב באופן ניכר את תכניות המצטיינים שלא עברו איתור
 

 

השבוע, ביום ד', יחל תהליך הקבלה לתכניות ייחודיות לתלמידים מחוננים ולמצטיינים לשנת הלימודים תשע"ט. תהליך האיתור כולל שני שלבים: מבחן שלב א', יתקיים לכל תלמידי השכבה ביום ד' 25.10.2017 בשעתיים הראשונות של יום הלימודים, בבתי ספר רשמיים ובבתי ספר מוכרים שאינם רשמיים שקיבלו אישור. המבחן נועד לסייע לצוות בית הספר לזהות את 15% בעלי ההישגים הגבוהים ביותר בשכבת הגיל. על סמך הישגי ההישגים במבחן, וחוות דעת של הצוות החינוכי, יופנו התלמידים להיבחן בשלב ב' (האיתור).

המבחן בודק ידע ומיומנויות בתחום השפה והמתמטיקה בלבד. מדובר במבחן ששאלותיו מבוססות על חומר שנלמד בבית הספר. אין כל צורך להתכונן למבחן זה. מורי ביה"ס הונחו לבצע טרם המבחן מספר שאלות דוגמה עם התלמידים.

לקראת שלב א' של מבחני המחוננים, השבוע, משרד החינוך החל ליישם תכנית חומש חדשה:

  • תלמידים מחוננים (מאותרים) – השנה יגדל מספר המאותרים בעוד 500, ויגיע ל-3,500. סך הכל יהיו השנה כ-16,000 תלמידים מחוננים במערכת החינוך. במסגרת יישום תכנית החומש, בכל שנה יגדל מספר המחוננים בעוד כ-500, ולאחר 5 שנים יגיע מספרם לכ-18,200.
  • תלמידים מצטיינים (מאותרים) – השנה יגדל מספרם של התלמידים המצטיינים המאותרים בעוד כ-1,000, ובסך הכל יגיע מספרם ל-12,000 תלמידים. במסגרת יישום תכנית החומש, בכל שנה יגדל המספר בעוד כאלף, ולאחר 5 שנים יגיע מספרם לכ-17,000.
  • מצטייני בתי הספר (ללא מבחן איתור) – בשנת הלימודים הנוכחית יגדל מספרם בכ-5,000 תלמידים, ובסך הכל ילמדו השנה בתכניות המצטיינים כ-75,000 תלמידים. לאחר 5 שנים יגיע מספרם לכ-85,000 תלמידים.

המבחן נועד לסייע לצוות בית הספר לזהות את 15% בעלי ההישגים הגבוהים ביותר בשכבת הגיל. כיתה: אילוסטרציה.

השלב השני של הבחינה, שלב ב', יתקיים במרכזי בחינה. במבחן זה נבחנים כ-15% מהתלמידים שהופנו על ידי בית הספר, על סמך הישגיהם בשלב א', או שהופנו בעקבות חוות דעת של הצוות חינוכי. מדובר במבחן כושר קוגניטיבי בעל דרגת קושי גבוהה יותר, הבנוי ממספר תת-מבחנים כמו שפה, חשיבה מתמטית, חשיבה מופשטת וכדומה.

גם למבחני שלב ב' אלו אין צורך להתכונן ולא נכון להתכונן. אמנם מדובר במבחן קשה ומורכב יותר, אך יש לזכור כי המחוננות היא תופעה מולדת המאפיינת פחות מ5% מהאוכלוסייה. אחד המרכיבים המרכזיים של המחוננות הוא רמת אינטליגנציה גבוהה בהרבה מהממוצע. עם זאת ישנם ילדים אשר אינם בשלים עדיין למבחנים מסוג זה, ולשם כך ניתן לערער ולבקש להיבחן שוב בשלב מאוחר יותר.

שר החינוך נפתלי בנט: "המשרד מחויב לטיפוח המצוינות, והשנה התחלנו לתרגם את זה למעשים. הגדלנו את כל תכניות המחוננים והמצטיינים, כשהמטרה היא לתת מסגרת מתקדמת ומתאימה לכל תלמיד שיש לו את הכישרון ואת הרצון. תפקידנו הוא למשוך את התלמידים כלפי מעלה, את כולם, ואנחנו נחושים לעשות זאת".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "מחוננות או הצטיינות אינן נחלתו של מגזר כזה או אחר, וכמובן אינה נגזרת של מיקום גיאוגרפי. משרד החינוך מחויב לטפח ולמצות את מלוא הפוטנציאל של כל תלמיד בישראל, ומתוקף כך אנו מרחיבים הן את התכניות עבור תלמידים מאותרים, ולא פחות חשוב מכך – הן עבור תלמידים מצטיינים שלא עברו מבחן איתור".

 

במשרד החינוך רואים בדאגה רבה את תופעת ההכנה הפרטית למבחנים אלו, המציעה לתלמידים בכיתות א' ב' להצטרף לקורסים המתיימרים להכין את הילדים לקראת מבחני האיתור למחוננים ולמצטיינים. אין כל מידע מחקרי על הצלחות בהכנות פרטיות אלו, ולעתים הן מפתחות צפיות לא ריאליות ויוצרות על התלמידים עומס רגשי. כמו כן הן עלולות להביא לתכניות הייחודיות תלמידים שאינם מתאימים לכך, אשר לא יעמדו בדרישות התכנית לאורך זמן.

 

המשרד מאפשר מספיק נקודות כניסה לתכניות למצטיינים השונות, ובמשרד משוכנעים כי כל תלמיד מצטיין ימצא במערכת את כיוונו והמקום לפתח את כישרונותיו ויכולותיו.

ניתן לצפות בכמה דוגמאות לשאלות משלב א' בשנים קודמות בדף הפייסבוק של המשרד.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך