חותמים חודש מודעות לסרטן השד

שיתוף פעולה ייחודי בין רמב"ם לחברת האסתטיקה הרפואית "לומינרה דרם" הוביל למתן טיפולי הצערת עור פניהן של עשרות מחלימות מסרטן השד, אשר טופלו בבית החולים. המסר לנשים שהבריאו: לא שוכחים אתכן!
 

"יש לנו חלום לתת תמיכה רגשית ואהבה לנשים, שהחלימו מסרטן השד". במונולוג זה, נפתח הקשר יוצא הדופן בין חברת "לומינרה דרם" מלוד, המפתחת ומוכרת חומרי מילוי לקמטים, ובין המרכז האונקולוגי על שם פישמן ברמב"ם, שיצא למרתון ראשון מסוגו של טיפולים להצערת עור פניהן של עשרות מחלימות ממחלת סרטן השד, בהובלת המחלקה לכירורגיה פלסטית של בית החולים.

"קיימת לא מעט ספרות על הקשר בין המצב הנפשי להתמודדות עם מחלה ממארת", מסביר פרופ' יהודה אולמן, מנהל מחלקת כירורגיה פלסטית ברמב"ם, ומי שהיה אמון על הטיפול במחלימות, "הקשר קיים שם מתחילת ההתמודדות, ועד שלב הריפוי. כשעלתה היוזמה, שמחנו להתנדב ולתרום את חלקנו כדי לגרום לנשים לחוש טוב ושלמות עם המראה שלהן בשלב ההחלמה. ההתמודדות עם מחלות קשות גובה מחיר אסתטי מן המטופלות, והטיפול באמצעות חומרי מילוי לעור הוא שכיח ויעיל: התוצאות נראות בתוך פרק זמן קצר. הנשים המחלימות זכו למראה טוב יותר, שהוביל לתחושה טובה יותר שלהן. רבות מהן, שבו ושאלו במה זכו, מדוע מגיע להן הטוב הזה? מעבר להרגשה שלהן, יש כאן גם מסר של חזרה לשגרה, של סגירת מעגל, של ניצחון מול המחלה".

"הנשים המחלימות זכו למראה טוב יותר, שהוביל לתחושה טובה יותר שלהן." צילום: יחסי ציבור

ארנה בן יעקב, מנהלת הסיעוד בחטיבה האונקולוגית ברמב"ם, מסבירה עד כמה חשוב היה לכלול ביוזמה הייחודית דווקא את קבוצת המחלימות: "מחלימות מסרטן, מספרות על חוויה דומה ומטלטלת לאחר ההבראה: תחושת ריקנות. בתקופת המחלה, אנחנו מקיפים את החולים והחולות, דואגים לשלומם, מרעיפים תשומת לב ועניין. אבל, רגע אחרי ההבראה, משתרר סביב שקט. בבת אחת ההתעניינות שלנו במבריאים ומבריאות מסרטן נעלמת. אין פרוטוקול עם הנחיות איך לחיות את החיים ביום שאחרי המחלה, והפחדים מחזרתה מציפים כל מי שחלה בסרטן. הגוף חווה טראומה קשה, ופעמים רבות ישנה תחושה של חוסר אנרגיה לחיים, חוסר סבלנות לסובבים וגם קשיים פיזיים, גם אם אין יותר זכר פיזי למחלה. קיבלנו החלטה עקרונית בבית החולים לשמור על קשר שוטף עם המחלימות מסרטן השד וממחלות סרטן אחרות.".

"קיבלנו החלטה עקרונית בבית החולים לשמור על קשר שוטף עם המחלימות מסרטן השד וממחלות סרטן אחרות". צילום: יחסי ציבור

מנכ"לית לומינרה דרם, דר' ליאת גולדשייד זמירי אומרת: "לא שיערנו מראש עד כמה נצליח לגעת בליבן של המחלימות מסרטן השד ואיזה תגובות מרגשות ומהדהדות נקבל. לפני מספר חודשים, כשעלה הרעיון אצלנו בחברה, לתרום לקהילה באמצעות תרומת חומרי מילוי לפנים, לא הבנו עד כמה יש כמיהה אצל נשים כאלן לחזור אחורנית בזמן מבחינת ההרגשה האישית והתחושות בעניין המראה החיצוני. עוצמת התגובות החיוביות שקיבלנו מהנשים, חיזקה אותנו שכחברה מסחרית עשינו מהלך חיובי מאוד ולכן נייסד מסורת של תרומת חומרי מילוי למחלימות מסרטן".

אז מה הקשר בין אסתטיקה להתמודדות עם סרטן?

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות