לומדים לנשום טוב

בכנס עולמי מיוחד שנערך באיטליה הציגה נעמה יערי, פיזיותרפיסטית מ"כרמל", את תוצאות סדנה ייחודית ללימוד פיזיותרפיה לחולי ברונכיאקטזיות, המתקיימת ב"כרמל"
 

ניקוז ריאתי ("פיזיותרפיה נשימתית") הוא הבסיס לטיפול במחלת הברונכיאקטזיות.

בכנס הברונכיאקטזיות העולמי שנערך השנה במילאנו איטליה הציגה נעמה יערי, פיזיותרפיסטית מהמרכז הרפואי כרמל, תוצאות סדנה ייחודית ללימוד פיזיותרפיה לחולי ברונכיאקטזיות.

הסדנה כללה מספר מפגשים בהם הוצגה המחלה והטיפול בה לחולים, וכמו כן החולים למדו ותרגלו  מגוון שיטות של ניקוז ריאתי. באמצעות שיטות אלו, המטופלים משיגים ניקוי של דרכי האוויר מהפרשות ובכך נמנעות התלקחויות וזיהומים ריאתיים. באמצעות הסדנה הצליחו המטופלים להגיע ליכולת שליטה עצמית במחלה ומניעה של התלקחויות.

 

מימין ד"ר שטיינברג ונעמה יערי. באמצעות שיטות אלו, המטופלים משיגים ניקוי של דרכי האוויר מהפרשות ובכך נמנעות התלקחויות וזיהומים ריאתיים. צילום: אלבום פרטי

 

בעקבות הסדנה הראשונה מתוכננות להתקיים סדנאות דומות של לימוד פיזיותרפיה נשימתית ושליטה עצמית במחלה לחולים עם ברונכיאקטזיות. העבודה נעשתה על ידי מכון פיזיותרפיה ומכון הריאות של בית החולים.

שותפים לעשייה המוצלחת צוות מכון הפיזיותרפיה במרכז הרפואי כרמל, ובראשם דבורה ישראלי וורד מועלם, מכון הריאות בכרמל- ד"ר מיכל שטיינברג- אחראית תחום ברונכיאקטזיות, פרופ' יוחאי אדיר- מנהל המכון, ומרפאת הריאות במחוז- מנהלת הסיעוד לריסה בוים וצוות האחיות.

ד"ר מיכל שטיינברג, אחראית תחום ברונכיאקטזיות במרכז הרפואי כרמל, מוסיפה:

"הבעיה הבסיסית של חולי ברונכיאקטזיות היא הצטברות הפרשות, וכתוצאה זיהומי ריאות. על ידי ניקוז ריאתי ניתן 'לשבור את המעגל' של הצטברות ליחה וזיהומים, ולכן פיזיותרפיה נשימתית היא הבסיס לכל תכנית טיפולית בברונכיאקטזיות. אנחנו גאים לתת מענה רב תחומי לחולים במחלה זו, שעד לא מזמן לא היה הרבה ידוע עליה. בשנים האחרונות הצטבר ידע רב ושיטות טיפוליות מתפתחות, כמו גם מחקרים קליניים הבודקים טיפולים במחלת הברונכיאקטזיות. הסדנה נותנת כלים בידי המטופל להתמודדות עצמית".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות