מתחסנים נגד שפעת ונושמים לרווחה. בבית חולים כרמל מוכנים לחורף.

מנהל יחידת הזיהומים בביה"ח כרמל ד"ר גבי ובר מעדכן כי חיסון נגד שפעת מומלץ לכולם, ובעיקר לאוכלוסיות הרשומות בכתבה.
 

מנהל בית החולים כרמל, ד"ר גולדברג, מתחסן. צילום אלי דדון

מתחסנים נגד השפעת: הגשמים הראשונים המעידים על החורף המתקרב כבר ירדו, ובבית החולים כרמל נערכים למלחמה חסרת פשרות בשפעת. במבצע מיוחד הגיעו צוותי האחיות של מרפאת העובדים בכרמל והחלו לחסן קודם כל את חברי הנהלת בית החולים מנהלי המחלקות ומנהלי הסיעוד שנתנו דוגמא אישית ושלפו כתף כדי להתחסן . ראשון המתחסנים היה מנהל ביה"ח ד"ר אבי גולדברג." חשוב מאוד ואני ממליץ לכול הציבור להתחסן ובמיוחד  לעובדי מערכות הבריאות ובית החולים, הסביר ד"ר גולדברג. הצוותים הרפואיים באים במגע עם מטופלים וחולים וחשוב שלא ידבקו ולא ידביקו אותם, אצלנו בביה"ח כרמל אחוז העובדים המתחסנים גבוה במיוחד וכולם משתתפים ומכירים בחשיבות החיסון". "שפעת היא מחלת חום שהגורם לה הוא נגיף האינפלואנזה (Influenza Virus) המתפרץ כל שנה בעונת החורף. מעדכנת שלומית יצחקי מרכזת תחום מניעת זיהומים בביה"ח כרמל ,הרכב נגיפי השפעת התוקפים משתנה משנה לשנה, ולכן יש צורך להתאים מדי שנה את החיסון לנגיפים שלהם מצפים". החיסון נגד שפעת (Influenza) מורכב מנגיפים מומתים של זני שפעת, שמומחי ארגון הבריאות העולמי מניחים שיתקפו בעונה הנוכחית". הכללית כארגון הבריאות הגדול במדינה כבר רכשה מעל מיליון חיסונים חדשים למלחמה בשפעת והם חולקו לכל מרפאות הכללית ברחבי הארץ. לכל חברי הכללית החיסון ניתן בחינם במרפאות הקופה ועובדי בית החולים כרמל יכולים להתחסן במרפאה לבריאות העובד שבביה"ח.

מנהל יחידת הזיהומים בביה"ח כרמל ד"ר גבי ובר מעדכן כי חיסון נגד שפעת מומלץ לכולם, ובעיקר לאוכלוסיות הבאות: נשים בהריון, נשים שמתכננות הריון, נשים אחרי לידה,  ילדים מגיל 6 חודשים ועד גיל 12 שנים, בני 65 ומעלה, מי שאושפז בשנה האחרונה בעקבות דלקת ריאות, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות, צוותים רפואיים שמטפלים בחולים שעלולים להידבק במחלה, ודיירי בית אבות ומוסדות. עוד מעדכן ד"ר ובר כי תופעות הלוואי השכיחות ביותר של החיסון בזריקה כוללות כאב קל, נפיחות ואודם במקום ההזרקה. אלה חולפים בדרך כלל בתוך יממה מההזרקה. לעיתים ייתכן חום ביום החיסון או ביום שלאחר מכן. זה המקום לנפץ את המיתוס כי החיסון גורם למחלת שפעת קלה. חיסונים אחרים המכילים נגיפים מוחלשים יכולים לגרום למעין מחלה קלה הנגרמת מהנגיף המוחלש, אבל בגלל שהחיסון נגד שפעת מכיל נגיף שפעת מומת – מחלת שפעת קלה אינה נכללת בתופעות הלוואי. נגיף מת אינו יכול לגרום למחלה. אלא מה, מכיוון שבחורף נדבקים לעיתים קרובות בנגיפים שונים, נוטים רבים לייחס לחיסון נגד השפעת את ההצטננות שבה לקו. אחיות מרפאת העובד בכרמל נג'ואה עוסמאן ומרים שגב מעדכנות כי המרפאה פתוחה לכל העובדים לחיסונים במהלך כל היום כל יום והן קוראות לכולם לבוא להתחסן.

 

 

מימין ד"ר שטיינברג ונעמה יערי. צילום: אלבום פרטי

נושמים לרווחה: ניקוז ריאתי ("פיזיותרפיה נשימתית") הוא הבסיס לטיפול במחלת הברונכיאקטזיות. בכנס הברונכיאקטזיות העולמי שנערך השנה במילאנו איטליה  הציגה נעמה יערי, פיזיותרפיסטית מהמרכז הרפואי כרמל, תוצאות סדנה ייחודית ללימוד פיזיותרפיה לחולי ברונכיאקטזיות. הסדנה כללה מספר מפגשים בהם הוצגה המחלה והטיפול בה לחולים, וכמו כן החולים למדו ותרגלו  מגוון שיטות של ניקוז ריאתי. באמצעות שיטות אלו, המטופלים משיגים ניקוי של דרכי האוויר מהפרשות ובכך נמנעות התלקחויות וזיהומים ריאתיים. באמצעות הסדנה הצליחו המטופלים להגיע ליכולת שליטה עצמית במחלה ומניעה של התלקחויות. בעקבות הסדנה הראשונה מתוכננות להתקיים סדנאות דומות של לימוד פיזיותרפיה נשימתית ושליטה עצמית במחלה לחולים עם ברונכיאקטזיות. העבודה נעשתה ע"י מכון פיזיותרפיה ומכון הריאות של ביה"ח. שותפים לעשייה המוצלחת  צוות מכון הפיזיותרפיה במרכז הרפואי כרמל, ובראשם דבורה ישראלי וורד מועלם, מכון הריאות בכרמל- ד"ר מיכל שטיינברג- אחראית תחום ברונכיאקטזיות , פרופ' יוחאי אדיר- מנהל המכון, ומרפאת הריאות במחוז- מנהלת הסיעוד לריסה בוים וצוות האחיות.

ד"ר מיכל שטיינברג, אחראית תחום ברונכיאקטזיות במרכז הרפואי כרמל, מוסיפה:  "הבעיה הבסיסית של חולי ברונכיאקטזיות היא הצטברות הפרשות, וכתוצאה זיהומי ריאות. על ידי ניקוז ריאתי ניתן "לשבור את המעגל" של הצטברות ליחה וזיהומים, ולכן פיזיותרפיה נשימתית היא הבסיס לכל תכנית טיפולית בברונכיאקטזיות. אנחנו גאים לתת מענה רב תחומי לחולים במחלה זו, שעד לא מזמן לא היה הרבה ידוע עליה. בשנים האחרונות הצטבר ידע רב ושיטות טיפוליות מתפתחות, כמו גם מחקרים קליניים הבודקים טיפולים במחלת הברונכיאקטזיות. הסדנה נותנת כלים בידי המטופל להתמודדות עצמית.

 


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בהכי חם