שמחה משולשת ומרובעת ברמב"ם: בימים האחרונים נולדה רביעייה, שלישייה וצפויה עוד שלישייה

בתוך כשבועיים נולדו ברמב"ם שלישיה ורביעייה. בזמן שאתם קוראים את השורות הללו צפויה עוד שלישיה למלא את העריסות בבית החולים. לפי פרופ' שולט זה קורה הודות לריבוי טיפולי הפריה
 

במהלך הימים האחרונים יילד צוות מערך ההיריון והלידה ברמב"ם רביעייה המורכבת משני בנים ושתי בנות, כאשר רק כשבועיים קודם לכן נולדה ברמב"ם שלישיה (שתי בנות ובת). כולם נולדו בניתוחים קיסריים מוצלחים. השלישייה שוחררה לביתה ואילו תינוקות הרביעייה נמצאים כעת בפגיית בית החולים להשגחה וטיפול. בתקופה הקרובה צפויה לידת שלישייה נוספת בבית החולים.

 

: צוות מערך ההיריון והלידה של רמב"ם מתארגן ללידת הרביעייה. צילום: באדיבות דוברות רמב"ם

 

יולדת הרביעייה, צעירה מאזור הצפון, המתינה כבר מבעוד מועד במחלקת יולדות, כשהיא נמצאת תחת השגחת הצוות הרפואי: "אנו מכינים את היולדת ללידה, אך אנחנו לא יודעים לומר מתי בדיוק הלידה הכל קורה מאוד מהר ומדובר בתהליך לידה שגרתי שאנו מיומנים בו".

לדבריו של פרופ' שולט, ההיערכות ללידות מרובות עוברים שכאלה מצריכה לוגיסטיקה לא פשוטה מצד הצוות. במקרה של לידת הרביעייה, במהלך הלידה פעלו בחדר הניתוח כ-20 אנשי צוו בו זמנית, כולם חיוניים על מנת להבטיח את שלומה של היולדת וארבעת ילדיה. הצוות כלל רופאים מרדימים, גניקולוגים ומיילדות, את רופאי הפגייה וכן צוות סיעודי מומחה בטיפול נמרץ בפגים, כולם הוזעקו לחדר הניתוח עם תחילת מהלך הלידה, כאשר לכל אחד מהתינוקות הוצמד צוות רפואי משלו.

לידת רביעייה הינה מצב נדיר, אך בשנים האחרונות דווחו מספר מקרים אלה בישראל. לידת הרביעייה האחרונה שהייתה ברמב"ם אירעה באפריל השנה. שתיים נוספות נרשמו בפברואר 2016 ובשנת 1988. "המצב של רביעייה ושתי שלישיות בו זמנית במחלקה אחת הוא בהחלט יוצא דופן", מסכם פרופ' שולט, "בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה במספר ההריונות מרובי העוברים, בעיקר של תאומים, בשל ריבוי טיפולי פוריות והשימוש בתרופות מעודדות ביוץ, כמו איקקלומין. ההורים לעתיד וכן הרופאים המטפלים צריכים לקחת בחשבון את ההשלכות של הטיפולים הללו כמעלים סיכוי להריונות מרובי עוברים, ואיתם כל הסיכונים הרלוונטיים".

תתחיל הלידה", מסביר פרופ' מ.קליני עידו שולט, מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ברמב"ם, "למעשה כל הצוותים הרלוונטיים נמצאים בכוננות ומחכים לתחילת התהליך. בזמן


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות