תזונה, מחלות מעיים ומה שביניהן

כנס דיאטניות ארצי של הכללית התקיים בחיפה בנושא מחלות מעי דלקתיות והקשר שלהן לתזונה וגם לבריאות הנפש
 

דיאטניות הכללית מכל רחבי הארץ הגיעו לחיפה כדי להרחיב דעת בנושא מחלות מעי דלקתיות (IBD) שהידע והמודעות להן הולך וגדל. כדי לעדכן את הצוותים בחידושים בתחום, יזמו מנהלות השירות המרחבי לתזונה ודיאטה של כללית: עליזה שרייר – בבית חולים כרמל וד"ר גלית גולדז'ק קוניק – במחוז חיפה וגליל מערבי, בשיתוף עם בית חולים שלוותא מקבוצת כללית, כנס ארצי לעדכון ידע לדיאטניות בראשותה של הדיאטנית הראשית של הכללית, אירית פורז.

 

מורן מלכה, ד"ר גלית גולדז'ק קוניק, ד"ר לילך דולב, אירית פורז, עליזה שרייר ואילנית קורן בכנס הדיאטניות של כללית בכרמל. צילום: אלי דדון

 

מדובר בפרויקט המתקיים כבר 11 שנים, שעורכות מידי שנה הדיאטניות של כללית במחוז חיפה ובכרמל ומוקדש בכל פעם לנושא המעורר התעניינות ומתייחס להיבט ואקטואלי אחר.

הסימנים הכלליים למחלות המעי, להן גם השלכות רבות על איכות החיים, הם ירידה במשקל ובתאבון, חולשה וחום, כאבי בטן, שינויים בהרגלי יציאות, שינויים באופי היציאות, לעיתים גם הפרעות בשליטה על הסוגרים. לתזונה תפקיד חשוב בטיפול בהן ועל כן התמקד  השנה הכנס במחלות אלו. בין הנושאים שהוצגו בכנס המרתק, שהתקיים באודיטוריום בי"ח כרמל:

על הקשר בין תזונה מחלות המעי הדלקתיות ובריאות הנפש דיברה ליטל נחמן – מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה בבית החולים שלוותה, שהיה שותף השנה להפקת הכנס.

ד"ר רעות לוצקי- גסטרואנטרולוגית בכירה ורכזת תחום תזונה קלינית במכון הגסטרו בביה"ח כרמל, עידכנה לגבי חידושים בתחום האבחון והטיפולים התרופתיים, אתיולוגיה ופתולוגיה של המחלות. רבקה שטיינמץ – דיאטנית מרפאת גסטרו ילדים בכרמל, עידכנה את באי הכנס על דיאטות ספציפיות למחלות המעי הדלקתיות והאם מדובר רק בתחושת בטן או באמת מדעית. קרן שחף אלקלעי – אחראית מנהלת כרמל במחוז חיפה וג"מ, הרצתה על דיאטת ה-fodmap הידועה כיעילה במחלת המעי הרגיז ועוזרת לשיפור הסימפטומים של אי הנוחות במערכת העיכול גם במחלות מעי דלקתיות. מורן מלכה דיאטנית קלינית וראש צוות דיאטניות כירורגיות בבית החולים כרמל הרחיבה בנושא תזונה פריאופרטיבית בתקופת המחלה.

סגר את הכנס המוצלח ד"ר ויסאם חורי – כירורג בכיר ומנהל היחידה הקולורקטלית המרחבית הפועל בביה"ח ובקריית בריאות זבולון,  הציג שיטות ניתוח חדשות לטיפול  כירורגי במחלקות הקרוהן והקוליטיס והתייחס לשאלה – לאלו חולים בדיוק מתאים הפתרון הניתוחי.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות