העץ נתקע בלשון

לקרית בריאות זבולון של כללית בקריות, הגיעה מטופלת עם תלונה על קושי רב בבליעה ותחושה שמשהו חד נעוץ בעומק גרונה. הודות לטיפול המסור של הצוות הרפואי האובייקט הוצא מגרונה ללא צורך בניתוח
 

לטיפולו של ד"ר ג'ואד חלאילה, מומחה אף אוזן גרון בקרית בריאות זבולון של כללית בקריות, הגיעה מטופלת עם תלונה על קושי רב בבליעה ותחושה שמשהו חד נעוץ בעומק גרונה.

הכל החל ערב קודם, כאשר רחל שטרן, תושבת הקריות, נהנתה מארוחה באירוע. תוך כדי אכילת פטריה היא חשה שמשהו ננעץ עמוק בגרונה מכאיב וחונק אותה, "היה לי ברור שאין מדובר בחנק כתוצאה מכך שהקדמתי קנה לושט, התחושה הייתה שמשהו חד נעוץ בגרוני. עבר עלי לילה מסוייט, כאשר כל בליעה גרמה לכאב. ניסיתי לראות במה מדובר ולשלוף את המטרד, ללא הצלחה".

למחרת בבוקר התייצבה במחלקת אף אוזן גרון. ד"ר חלילה לא ראה בבדיקה רגילה דבר ועל כן ביצע בדיקה עם סיב אופטי, באמצעותו יכול לראות את עומק הגרון. להפתעתו, התגלה שביב עץ נעוץ בבסיס הלשון של המטופלת. על אף שבדרך כלל במצבים אלה נהוג להפנות לבי"ח, החליט הרופא בזבולון, שלו ניסיון רב גם כמנתח בבית חולים, לנסות לסייע למטופלת במקום בעזרת ציוד חדיש ביותר שקיים בזבולון.

תוך כדי אכילת פטריה היא חשה שמשהו ננעץ עמוק בגרונה מכאיב וחונק אותה. רחל וד"ר ג'ואד חלאילה. צילום: יחסי ציבור

הוא ביצע הרדמה מקומית והחל בניסיון לשלוף את הגוף הזר. היה צורך במספר ניסיונות חוזרים, בשל מיקומו של הגוף הזר והעובדה שהיה נעוץ בחוזקה. חשוב היה גם לשלוף אותו בשלמותו כדי שלא ישבר, שמא חלקו יישאר בגוף המטופלת. לאחר ניסיונות חוזרים ורגע לפני שנשלחה לניתוח, הצליח הרופא לשלוף ענף באורך של כ-3 ס"מ שהיה מחודד מ-2 צידיו וכן היה קוצני לכל אורכו.

רחל אסירת התודה משבחת את המקצועיות והנחישות של הרופא ומדגישה שנדרשו הרבה תושייה, יצירתיות ורצון טוב כדי להצליח במשימה. החוויה הייתה לא פשוטה, כי מדובר בטיפול לא נעים וכואב שארך זמן רב. "ללא התמיכה והעידוד של האחות האחראית במרפאה שהחזיקה את ידי וסייעה כל העת לרופא ולי, ספק אם הייתי שורדת שעה של טיפול זה. למזלי, טופלתי על ידי צוות מופלא וכן לאחר שעה שבתי לבלוע ולנשום ללא הפרעה ונחסכו ממני הנסיעה לחדר מיון והתערובת כירורגית".

אירועים של גוף זר מתרחשים בדרך כלל לאחר אכילת דג, נדיר לסבול מגוף זר אחר בגרון. מסביר ד"ר חלאילה מזבולון: כאשר הגוף הזר נתקע באזור חלל הפה והשקדים קל להוציאו. במקרים אחרים הוא עלול להיתקע באזורים עמוקים יותר בגרון, כפי שארע כאן. אז יש קושי לשלוף אותו, עד כדי כך שלעתים אין מנוס מבצוע הרדמה כללית במסגרת בית חולים.

למזלה של המטופלת, הציוד האופטי החדיש שקיים בזבולון, שלא כמקובל במרפאות אף אוזן וגרון בקהילה והמקצועיות הרבה של האחות, הפכו את המלאכה לקלה יותר וחסכו צורך בנסיעה לבית חולים ובהרדמה כללית.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות