רוצים עצמאות בחירום

יונה יהב לשר הביטחון: "המלחמה הבאה תהיה קשה יותר ותתפרש בכל רחבי הארץ. הממשלה חייבת לתת לרשויות המקומיות את הכלים להתנהל עצמאית בשעת חירום"

"עיריית חיפה ערוכה ונערכת באופן תמידי ויסודי לשעת חירום, אולם חשוב להבין, כי המערכה הבאה תהיה לאומית ותכלול את כל הארץ". צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נפגש הבוקר (ג') בעיריית חיפה עם ראשי הרשויות הגדולות באזור הצפון. את הפגישה אירח ראש העיר יונה יהב והשתתפו בה נציגי פיקוד העורף, רח"ל, משרד הביטחון, משרד הפנים ועוד. את המפגש פתח השר אביגדור ליברמן בקריאה לראשי הרשויות לדרוש את מימוש החלטת הממשלה למיגון העורף (החלטה 2025), שהתקבלה בשנת 2014 וטרם מומשה עד היום. לפי החלטה זו, תקצה הממשלה בכל שנה, ולמשך 10 שנים, כ-150 מיליון ₪ לסגירת פערי המיגון ברחבי הארץ, בדגש על יישובי הצפון.

במהלך הפגישה הביע שר הביטחון את אכזבתו מהיעדר תקציבים למיגון העורף: "אנחנו עוסקים בעניין שהוא 'נטו חיים'. מבחינתי הדבר המאכזב ביותר הוא שהממשלה אינה מממשת החלטות שהיא קיבלה. מאז קבלת ההחלטה משרד האוצר מטרפד את מימושה משיקולים לא ברורים, וזאת למרות הצורך הברור בחיזוק הצפון ולמרות שעבודת המטה והתכניות המפורטות הושלמו".

שר הביטחון אמר במפגש כי "מיגון העורף בצפון לוקה בחסר באופן משמעותי יותר בהשוואה לדרום הארץ, אך גם בדרום אנו נתקלים בקשיים תקציביים רבים בהקמת המכשול. הגיע הזמן שנתייחס למיגון העורף ברצינות. אחרת זו תהיה בכייה לדורות. זו גם אחריותכם, ראשי הרשויות, לדרוש את מימוש החלטת הממשלה. הצפון חייב לקבל חיזוק משמעותי בכל נושא המיגון והגנת העורף".

עוד ציין שר הביטחון, כי בשנה וחצי האחרונות פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית (רח"ל), יחד עם ראשי הרשויות ומשרדי הממשלה, עשו קפיצת מדרגה גדולה במוכנות לחירום וכן בתחום המיגון. עם זאת, לדבריו, ללא תקציב רב- שנתי לא ניתן יהיה לממש את התכניות. ראשי הערים והרשויות האזוריות בירכו על המפגש הראשון מסוגו שיזם שר הביטחון, במטרה להציף פערים ובעיות בנוכחות כל גורמי המקצוע הרלוונטיים.

יונה יהב, ראש עיריית חיפה, מסר: "עד היום ניהלתי שלוש קטסטרופות קשות בעיר. עיריית חיפה ערוכה ונערכת באופן תמידי ויסודי לשעת חירום, אולם חשוב להבין, כי המערכה הבאה תהיה לאומית ותכלול את כל הארץ, ולכן הממשלה חייבת לתת לנו את כל הכלים להתנהלות עצמאית בעתות חירום".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה