100 שנה ל"מזרקה"

במסגרת אירוע הפתיחה ב-25.11.17 בשעה 12:00 יתקיים מופע אמנותי של קבוצת סמרטוט (אותה ייסד חוני המעגל) George & George קונצ'רטו נשי ברה מינור – בהשתתפות: מיכל גרוב, פרנקלין טברס, אילן גול, מירי קריספין, בת חביב, רוני אהרון הרמן מנהל אמנותי: דודי מעיין

לאמני המאה ה-20 אברהם אילת צילום אברהם אילת

האמנים שמשתתפים: איגור קפלונוביץ , פבל צנבחט, אורנה ורסנו-מלכי ,ליהי שני , הלנה קוטליאקר, קונרדו רפאל פ' מלטה, סימה לוין , איציק מבורך, אורן פישר , כרם נאטור,  יוסי וקסמן , חנאן ארמלי , דוד בן הרא"ש , צילה פרידמן , סיגל אריה. אריה ברקוביץ , אברהם אילת, דרור קרטה, ישראלה הרגיל, דינה בליך, נחמה לבנדל, נועה לשם-גרדוס, איתמר בגליקטר

מוזיאון ינקו-דאדא אמון על מורשת הדאדא ומציין 100 שנה ליצירה המהפכנית "המזרקה" של מרסל דושאן בתערוכה קבוצתית רבת משתתפים, המתפרשת על פני כל חללי התצוגה במוזיאון.

התערוכה תפתח בשבת ה-25/11/17 ותמשך עד 30.3.18.

התערוכה מוקדשת לזכרו של האמן חוני המעגל שהלך לעולמו לפני קצת יותר משנה ושה'מזרקה' היתה יצירה מנחה עבורו שהשפיע על עבודות רבות שיצר.

ב-1917 העמיד האמן הצרפתי-אמריקני מרסל דושאן משתנת חרסינה הפוכה על כן, ועליה חתם את שמו של היצרן (R.Mutt). הוא שלח אותה לתערוכת "האגודה האמריקנית של האמנים העצמאים" בניו יורק וכינה אותה "מזרקה". דושאן טיפל בעבודת רדי-מייד זו באופן דומה לזה שעשה בעבודותיו הקודמות: הוא שינה את זווית ההצבה של האובייקט, צירף לו שם המרחיק אותו למחוזות רחוקים, וכך הבדיל בינו לבין אופן שימושו היומיומי.

ישראלה הרגיל – מזרכד

בתגובה לביקורת שהוטחה בו כתב דושאן: "השאלה אם מר מוט עשה את המזרקה במו ידיו היא חסרת חשיבות. הוא בחר בה, הוא לקח חפץ מצוי מהחיים, מיקם אותו כך שמשמעותו השימושית נעלמה מאחורי הכותרת ונקודת המבט החדשה, יצר מחשבה חדשה עבור האובייקט הזה".

מרבית האמנים יצרו יצירות במיוחד לתערוכה. רוב העבודות מתייחסות ל'מזרקה" התייחסות צורנית או מהותית, שטוענת אותו במשמעויות נוספות:

איגור קפלונוביץ יצר משתנה/תיק נייד, ויחד עם פבל צנבחט, בעבודה נוספת, מקרין בלופ יצירות מופת מתולדות האמנות בתוך מתקן דמוי ה"מזרקה"; גם אורנה ורסנו-מלכי מקרינה דמויות המשתכשכות בבריכה בתוך משתנה ישנה; ליהי שני מחברת בקולאז' את תצלום ה"מזרקה" עם לוגו הילד המשתין של הלהקה הישראלית "הדג נחש"; רישום של ה"מזרקה" מתנוסס לראווה על זרוע גבר שצילמה הלנה קוטליאקר, וברוח דומה גם ברישום של קונרדו רפאל פ' מלטה, שהודפס על גבי חולצת טריקו; המיצב של סימה לוין מעמת את תצלום ה"מזרקה" עם סדרת פסלי נשים קלסיים, חורי המשתנה מהווים נקודת חפיפה ביניהם, והעבודות המשתקפות זו בזו יוצרות אשליה אופטית של תנועת גלים (מוארה, Moire); איציק מבורך מציג משתנה עכשווית מעוצבת, שבה נזילות צבע; אקט ההשתנה מופיע גם בווידאו של אורן פישר שבו צילם האמן את עצמו בפעולה, וגם ברישום החתרני של כרם נאטור שבו נראית דמות עירומה במוזיאון מטילה את מימיה לצד העבודה המקורית של דושאן; יוסי וקסמן מציג

ליהי שני ללא כותרת – צילום – ליהי שני

תצלום של שורת גברים במשתנה ציבורית הנצפים דרך חור הצצה כזה ששימש את דושאן ביצירתו "נתון" (Given); גם חנאן ארמלי מתייחסת לעבודות נוספות של דושאן. היא העמידה משתנה מסתובבת על גבי גלגל אופן; דוד בן הרא"ש יצר משתנה עשויה ספוג המיועד לסידורי פרחים. קו המתאר של המשתנה משמש השראה לעבודותיה של צילה פרידמן העשויות מעיסת נייר, ולזו של סיגל אריה שנעשתה באמצעות צינור רחצה של אמבטיה. אריה ברקוביץ הוא היחיד שלקח מה"מזרקה" את חתימתו של R.Mutt, והצמיד אותה לפסל עץ מעשה ידיו.

מספר אמנים בחרו להתייחס לקרוב משפחתה של המשתנה, הלא היא אסלת השירותים: דרור קרטה יצר אסלה בדמות אישה כורעת; אברהם אילת העמיד שורה ארוכה של אסלות אחת על גבי השנייה ויצר פסל המהווה במקביל גם הומאז' לברנקוזי; ישראלה הרגיל מציגה אסלה הפוכה בעלת מסר אקולוגי; המיצב הגדול של דינה בליך במרכז החלל התחתון שייך גם הוא לקבוצה זו – 120 מכסי אסלה במבנה של מליאת הכנסת, ומתוך הבור שבמרכזו בוקעים קולות הדיון בבית המחוקקים שלנו.

שתי אמניות ביקשו להביא את הפן הנשי – מחאת הנשים שאינן יכולות להשתמש במשתנה מסוג זה: נחמה לבנדל יצרה רחם ושחלות העשויים מתקני סיליקון ומשמשים להשתנת נשים, ואילו רוני לנדה יצרה פרח שהשקתה אישה שכרעה בשטח להטיל את מימיה.

סירוס ונוס – סימה לוין. צילום סימה לוין

שתי עבודות מתרחקות מה"מזרקה" ועוסקות במהות האקט היצירתי של דושאן: המיצב של נועה לשם-גרדוס מסתתר בחדר השירותים ומבקש להציב מראה בפני החברה והתרבות הגבוהה. אחרון חביב איתמר בגליקטר ששלח לתערוכה שלט שאותו מצא ברחוב ובו הכיתוב "יציאה".

אוצרת התערוכה: רעיה זומר-טל

התערוכה אורגנה בסיוע חברת ליפסקי

שעות הפתיחה במוזיאון ינקו-דאדא: ימים א' – ה' בשעות 10:00 – 15:00

יום ו' וערבי חג בשעות10:00 – 14:00

שבתות וחגים בשעות 10:00 –15:30

מחיר כניסה: 24 ₪ למבוגר; הנחות לאזרחים ותיקים, ילדים, חיילים ועוד

מוזיאון ינקו-דאדא, כפר האמנים עין הוד,

ד"נ חוף הכרמל 30890. טל': 04-984235

www.jancodada.co.il

ללא כותרת דרור קרטה צילום אלי גרוס

מושב החורף 2017 צילום דינה בליך

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • מה דעתכם על המטרונית בחיפה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי