מובילים בשקיפות

קריית ביאליק בראש מדד השקיפות לשנת 2017 בין העיריות. "לא בכדי אנו זוכים באמון הציבור"

בתמונה: ראש העירייה, אלי דוקורסקי וסמנכ"ל העיריה, ליאור טרגן בדיון בכנסת בוועדה המיוחדת ליישום הנגשת המידע הממשלתי ועקרונות שקיפותו לציבור

קריית ביאליק נמצאת במקום הראשון בארץ במדד השקיפות בין העיריות, כך על פי ממצאי מחקר שערכה עמותת שקיפות בינלאומית – ישראל. העמותה הינה הסניף הישראלי של ארגון Transparency International (TI) העולמי.
המדד שבדק את שקיפותן של 75 ערים בישראל, בחן 57 פרמטרים שונים וביניהם חשיפת תקציב הרשות, פרסום פרוטוקולים של ועדת תמיכות, פרוטוקולים של ישיבות מועצת העיר, הקוד האתי, פרסום דו"חות מבקר העיריה, חוזים, מכרזי תשתיות ורכש, מכרזי כוח אדם, מידע הנוגע לחברות עירוניות, דיווח על אלמנטים סביבתיים, וכו'. הקריטריונים מבוססים בחלקם על דרישות חוק חופש המידע ובחלקם על סטנדרטים של שקיפות והנגשת מידע לציבור.
עיריית קריית ביאליק קבלה את הציון המקסימלי 100 נקודות במדד השקיפות, כאשר הממוצע הארצי עומד על 74.16 . כאמור, קריית ביאליק הגיעה למקום הראשון במדינה ובשפרה את הישגה לעומת השנה הקודמת כאשר דורגה במקום ה-9 בארץ.
מטרת המדד לקדם את היושרה, השקיפות ונגישות המידע ברשויות המקומיות והוא כולל 14 נושאים, ביניהם: שקיפות כללית ושקיפות כנדרש בחוק חופש המידע, תקציב וארנונה, רכש, חוזים ומכרזים, רישוי עסקים, תכנון ובניה, מידע סביבתי, מענקים ותמיכות, ישיבות מועצה, מבקר העירייה ועוד. המדד הושק לפני כעשר שנים וזו השנה בה העיריות הגיעו לציון הממוצע הגבוה ביותר במדד השקיפות.
עמותת שקיפות בינ"ל-ישראל אשר בוחנת את מדד השקיפות נוסדה בשנת 1998 על ידי פרופ' דוב יזרעאלי וכיום עומדת בראשה נשיאת בית הדין לעבודה לשעבר השופטת (בדימוס) נילי ארד. העמותה פועלת להגברת מודעות ציבורית לנושאי שקיפות ויושרה , עידוד ארגוני ממשל, רשויות וגופים עסקיים לאימוץ נורמות של שקיפות, יושרה ואחריות.
ראש העירייה, אלי דוקורסקי: "אני גאה כי קריית ביאליק נמצאת במקום הראשון במדינה במדד השקיפות. לא בכדי אנו זוכים באמון הציבור. תהליכי שיתוף הציבור במידע ובקבלת החלטות תורמים להעלאת אמון הציבור במערכת, לייעול תהליכים, מאפשרים לתושבים לבקר את המערכת ולהשפיע. אמשיך לפעול להנגשת המידע העדכני לציבור".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ביאליק