אב פקיסטני מוסלמי מנסה למנוע מביתו להוציא ספר על מוחמד. איך זה נגמר?

הצגת הבכורה של "על מי ועל מה" בבימויו של משה נאור ובכיכובם של איציק כהן, אלמה דישי, מיכאל מושונוב ויסמין עיון עלתה השבוע בתיאטרון חיפה בהצלחה ענקית.
צוות ההצגה על מי ועל מה. תיאטרון חיפה. צילום אלון שפרנסקי

השבוע התקיימה בתיאטרון חיפה הצגת הבכורה של "על מי ועל מה" בבימויו של משה נאור ובכיכובם של איציק כהן, אלמה דישי, מיכאל מושונוב ויסמין עיון. את המחזה כתב המחזאי המהולל, זוכה פרס הפוליצר, איאד אקטאר. אנשי תרבות רבים, עיתונאים, צוות התיאטרון המורחב וקהל המנויים האדוק הגיעו לצפות בהצגה ויצאו ממנה כשהם נפעמים ומפתחים שיחות על מהטת ההצגה, הרעיון והביצוע שהיה מצוין לכל הדעות.

על ההצגה: באטלנטה של ימינו, אב למשפחת מהגרים פקיסטנית הגשים את גרסתו לחלום האמריקאי והקים את חברת המוניות המצליחה בעיר, אולם מאז שנפטרה אשתו האהובה שלוותו אינה שלמה. הוא דואג לשתי בנותיו בכל מאודו וחרד רק לדבר אחד: האם יצליח להשיא את ביתו הגדולה זרינה, הרווקה הנצחית? אהבתו העמוקה אליה, לצד ערכי המשפחה, המסורת והנישואין בהם הוא דוגל, מביאים אותו לחיפוש עיקש אחר חתן, עד שהוא מאתר, בדרכים שונות ומשונות, מועמד אידיאלי עבורה והתרגשותו גדולה. אך לזרינה, שהחתן הפוטנציאלי דווקא מוצא חן בעיניה מאד, אופי עצמאי וסוער. המסורת הדתית והשמרנית בה גדלה ובמיוחד מקומה המוגבל של האישה בתוכה, מציתים בה חוש מרד. ובנוסף לכל זאת – ואולי הגרוע מכל – היא ניחנה בכישרון ספרותי גדול, ובשאיפות אמנותיות משולחות כל רסן. הרומן אותו היא משלימה, גרסה פמיניסטית לסיפור מהמקורות, מקומם את הקהילה נגדה ומעמיד את משפחתה בטלטלה קשה, המגיעה אל סופה בכוחה של האהבה.

 

"על מי ועל מה"

מאת: איאד אקטאר

תרגום ובימוי: משה נאור

תפאורה: כנרת קיש

תלבושות: דליה פן הלר

תאורה: חני ורדי

תאורה: אלי אשכנזי

מלחין: אלברטו שוורץ

ע. במאי: סופיה נולר

יעוץ: עבד נאטור

שחקנים: איציק כהן, אלמה דישי, מיכאל מושונוב, יסמין עיון


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחברה