ראשונים במוכנות לחירום

ראשונים במוכנות לחירום. עיריית חיפה זכתה בתחרות "שיח מקוון בעורף" של פיקוד העורף לשנת 2017

עיריית חיפה זכתה בתחרות "שיח מקוון בעורף" של פיקוד העורף לשנת 2017. התחרות בחנה את רמת מוכנותן של רשויות מקומיות בתחום העברת מידע לציבור בפלטפורמות מקוונות, לטובת שיח עם התושבים בנושא מוכנות לחירום ובעת חירום. הזכייה בתחרות מעידה על מוכנותה הגבוהה של עיריית חיפה בתחום העברת מידע בשגרה ובחירום לתושביה.

בתחרות, אותה ערך פיקוד העורף, לבחינת רמת מוכנותן של רשויות מקומיות בתחום העברת מידע לתושבים בנושא מוכנות לחירום, זכתה עיריית חיפה במקום הראשון בקטגוריית הערים המטרופוליניות לשנת 2017.

 

בתמונה: ראש עיריית חיפה, יונה יהב, בעת קבלת סקירת-מצב במנ"מ העירוני במסגרת תרגיל פיקוד העורף להיערכות לשעת חירום. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

 

פיקוד העורף, אשר אמון על הכנת אוכלוסיית ישראל להתמודדות למצבי חירום ובכלל זה הדרכה והנחיה של האוכלוסייה, רואה ברשויות המקומיות כתובת להעברת מסרים בחירום כפי שבשגרה. לשם כך יזם הפיקוד תחרות, אשר תבחן את מידת מוכנות הרשויות המקומיות בתחום העברת המידע לציבור, מתוך מטרה לפתח ולייעל את פלטפורמות השיח המקוונות (לדוגמא: פייסבוק, יוטיוב, אפליקציה, וואטסאפ, צ'אט/ פורום באתר, תפוצת מיילים, תפוצת מסרונים, הודעות מוקלטות לטלפונים ועוד), שיאפשרו לרשות המקומית להעביר הנחיות ומידע לציבור בחירום (בדגש על הודעות מיידיות והודעות מצילות חיים) ואף לבצע דיאלוג עם תושביה.

בהחלטת הפיקוד על זכייתה של עיריית חיפה בתחרות נקבע, כי מוכנות העירייה בתחום העברת המידע לציבור בחירום בפלטפורמות המקוונות הינה טובה מאוד. הזכייה בתחרות מעניקה לרשות חבילת סיוע בהכנת ועיצוב חומרים נצורים לחירום, אשר יסייעו לשפר את המענה הניתן לתושבים בתחום המידע לציבור בחירום.

הניסיון הארוך, אותו צברה העירייה כתוצאה מהאירועים הטרגיים שאירעו בעיר בשנים האחרונות, החל ממלחמת המפרץ דרך מלחמת לבנון השנייה, אסון הכרמל והשריפה הגדולה בכרמל, הוכיח את נחיצותם וחשיבותם של הסברה מקוונת לתושבים לשם הדרכתם והכנתם לעתות חירום.

במסגרת זו הקימה העירייה אתר אינטרנט ייעודי לנושא היערכות והתנהגות בעתות חירום בחמש שפות: אמהרית, ערבית, רוסית, אנגלית ועברית, הכולל הנחיות להיערכות המשפחה לחירום, הכנת המרחב המוגן, התמודדות עם מצבי לחץ וכדומה. דף הפייסבוק הפעיל של עיריית חיפה משמש אף הוא להעלאת מידע לציבור בנושא חירום. כמו-כן, פיתחה העירייה משחק אינטרנטי המיועד לילדים, בו עליהם למצוא בתוך אזורים שונים ברחבי הבית את הפריטים החשובים לצורך היערכות לחירום. לאחר מציאת כל הפריטים החיוניים, זכאי הילד לקבל תעודת הצטיינות מטעם ראש עיריית חיפה כהוקרה למוכנותו לשעת חירום.

כמו כן פיתחה העירייה אפליקציה חדשה "חיפה בנגיעת אצבע " שתשלח התראות ומידע חיוני לתושבי העיר בזמן חירום. ייחודה של האפליקציה, ביכולת לשלוח הודעות ומידע חיוני בהודעות "פוש" לתושבי השכונות השונות בהתאם לתרחישים ולצרכים הייחודים של כל שכונה ושכונה בעיר.

יונה יהב, ראש עיריית חיפה: "הזכייה בתחרות הינה פועל יוצא של כלל הפעילויות אותן ביצענו במסגרת הפקת הלקחים שקיימנו לאחר אירועי השריפות והמלחמות הקשות שחווינו ועברנו בשנים האחרונות. עיריית חיפה תמשיך להכשיר את צוותיה ואת מוסדות העיר ולהדריך בצורה המיטבית את תושביה לעתות חירום".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה