מקום בצמרת

תלמידי עירוני א' מחיפה זכו במקום השני ובפרס כספי בתחרות הבינלאומית למדע שהתקיימה בשבוע שעבר בסין * במרכז עבודת המחקר הזוכה: תהליך ההחלמה מאוטם שריר הלב ואפקט הפרפר ביערות הגשם

התלמידים הזוכים עם מנהלת עירוני א', בתיה בראונר. "הזכייה היא תוצאה של עבודה קשה ושאיפה למצוינות". צילום: באדיבות עיריית חיפה

התלמידים הזוכים עם מנהלת עירוני א', בתיה בראונר. "הזכייה היא תוצאה של עבודה קשה ושאיפה למצוינות". צילום: באדיבות עיריית חיפה

אייל מנסורה ותהילה חורי תלמידי כיתה י"ב בבית ספר עירוני א' בחיפה, זכו במקום השני בתחרות הבינלאומית היוקרתית למדע שהתקיימה בבייג'ין שבסין. עבודת המחקר של אייל ותהילה אשר הוקדשה לתהליכי ההחלמה מאוטם שריר הלב זיכתה את השניים גם בפרס המקוריות שהוענק ע"י הספונסרים של התחרות. פרס המקוריות הוענק גם לאלי אגייב, תלמיד כיתה י"א שהציג עבודת מחקר בנושא אפקט הפרפר על יערות הגשם.

בית ספר עירוני א' בחיפה, הוא בית הספר הראשון המייצג את ישראל בתחרות המתקיימת זו השנה ה – 35 ברציפות בבייג'ין. השנה השתתפו בתחרות 280 תלמידי תיכון המייצגים 20 מדינות מכל רחבי העולם.

המשלחת הישראלית הורכבה ממנהלת בית ספר עירוני א' בתיה בראונר ותלמידי כיתת הרפואה של בית הספר אייל מנסורה תהילה חורי ואלי אגייב.

עבודת המחקר של אייל ותהילה בחנה מסלולי החלמה של אנשים שעברו אירוע אוטם שריר הלב. במסגרת המחקר נבחנו היבטים שונים של תהליך ההחלמה בהם היבטים פסיכולוגים, אורך חיים והשפעות גנטיות. מסקנת המחקר הייתה כי למרכיב הגנטי ההשפעה הגדולה ביותר על תהליך ההחלמה.

תהילה ואייל החלו בעבודת המחקר כבר בכיתה ט' יחד עם סטודנטים לרפואה וד"ר איילת רז, אשר הדריכה את התלמידים במהלך המחקר כחלק מההתנסות של כיתות הרפואה במרכז הרפואי רמב"ם.

לפני כשנתיים זכו תלמידי בית הספר בפרס הצטיינות של משרד החינוך על עבודה שהוקדשה לנושא האונקולוגיה. השנה עלו התלמידים שלב וזכו לתהילה בינלאומית עם זכייתם במקום השני בתחרות הבינלאומית למדע.

עבודת מחקר נוספת של תלמידי עירוני א' אשר זכתה לעניין רב בתחרות היא עבודתו של אלי אגייב, שהציג עבודת מחקר בתחום הזיאולוגיה: אלי חקר את אפקט הפרפר ביערות הגשם – פרפרים הידרופוביים אשר דוחים מי גשמים. מסקנתו של אגייב היא שאם נצליח לחקות את הטבע ואת התכונות ההידרופוביות של הפרפר, נוכל לייצר חומרים דוחי מים.

בתיה בראונר, מנהלת בית הספר: "התלמידים המוכשרים הגיעו להישג מרשים, וכולנו גאים בהם. אני מודה לצוות החינוכי ולמורים שליוו אותם לאורך הדרך. ההישג הוא תוצאה של עבודה קשה ושאיפה אמתית למצוינות".

ראש העירייה יונה יהב: "הישגי התלמידים בהנהלתה של בתיה בראונר הם מקור לגאווה חיפאית וישראלית. קורס הרפואה ראוי להיות מודל לחיקוי בזכות הישגיו הלימודיים אך לא פחות מכך בזכות האמונה וההבנה שהוא נוטע בלב התלמידים כי כל אחד מהם יכול להגיע לפסגה ומוכיח כי הוא לא  רק חזית הרפואה, המדע והמחקר בארץ ובעולם, אלא גם חזית החינוך".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה