מרגש: בחג החנוכה הוחזר מאור עיניו של תינוק בן 3, שניצל מעיוורון בבית החולים "כרמל", לאחר ששני אחיו נותרו עיוורים בשל אותה מחלה

בניתוח מיוחד בבית החולים כרמל הצילה פרופ' אורנה גייר את עיניו של עבדלחי בן ה-3 ובחנוכה חג האור הוא חזר לראות. שלושת אחיו של עבדלחי סובלים ממחלת עיניים קשה שגרמה לחלקם לעיוורון
 

את המסע הארוך מהרשות הפלסטינית מבית לחם לבית חולים כרמל מתחילה משפחתו של התינוק עבדלחי כבר בשעה 5 בבוקר. 3 מתוך 4 ילדי המשפחה חולים במחלת הגלאוקומה. מחלת עיניים שהטיפול היחידי שלה הוא ניתוח. ואם הניתוח לא מתבצע בזמן החולה מאבד את הראיה והופך להיות עיוור.

איברהים מבית לחם, אביו של עבדלחי הקטן מספר: "הייתי אצלנו בבית לחם ובכל האיזור שלנו בכל מיני בתי חולים שם ניסו לטפל בילדים שלי ואף אחד לא הצליח. שמעתי שבבית חולים כרמל יש מומחים שיכולים להציל לי את הילדים ועשיתי הכל והגעתי לכאן".

 

פרופ' גייר בודקת את התינוק עבדלחי יחד עם הוריו בכרמל. צילום: אלי דדון

 

פרופ' אורנה גייר מנהלת מחלקת עיניים בבית החולים כרמל מתמחה ומובילה בניתוחי העיניים בילדים. בזכות מומחיותה הפך בית החולים כרמל למרכז ארצי לניתוחי גלאוקומה בילדים.

"בדרך כלל מחלת הגלאוקומה המולדת מופיעה מיד לאחר הלידה אבל היא יכולה להופיע גם במהלך השנה הראשונה לחיי התינוק", מסבירה פרופ' גייר. "סיבת המחלה נובעת מפגם בהתפתחות העין  במהלך ההריון, שכתוצאה מכך הנוזל אינו מתנקז מהעין, מה שגורם ללחץ גבוה בעין. הלחץ הגבוה שבתוך העין  גורם לפגיעה בכל חלקי העין, ואם לא מטפלים מיד הילד יהיה עיוור".

בנו הגדול של איברהים בן ה-17 עבר מספר ניסיונות טיפול ברשות הפלסטינית שלא צלחו והוא הפך לעיוור. גם בתו השנייה, ביאן בת ה-10, עברה ניתוחים ברשות שלא הצליחו להחזיר לה את מאור עינה וגם היא הפכה לעיוורת.

את בנו עבדלחי הוא כבר לא רצה לנתח ברשות והביא אותו בעזרת "מרכז פרס לשלום" לבית החולים כרמל. בכרמל ניתחה פרופ' גייר את עבדלחי התינוק יחד עם הצוות שלה ד"ר אלינה מלמוד וד"ר עלוית וולף ובעזרתם הוא ניצל מעיוורון וחזר לראות.

"גלאוקומה מולדת היא אחת הסיבות העיקריות לעיוורון בילדים", מעדכנת ד"ר עלוית וולף רופאה בכירה בכרמל בצוות הגלאוקומה. "המחלה נדירה ויש בממוצע חולה אחד בגלאוקומה לכל 10,000 תינוקות אולם שכיחות המחלה גבוהה יותר באוכלוסיות שבהן יש ריבוי נשואי קרובים כמו במגזר הערבי. אז המחלה היא תורשתית ובדרך כלל קשורה למוטציה גנטית. לשמחתנו עבדלחי התינוק הגיע בזמן ובעזרת הניתוח הצלחנו להציל לו את העיניים".

מחלקת העיניים בבית חולים כרמל בחיפה מטפלת בילדים עם גלאוקומה מזה 15 שנה והיא מוכרת כמרכז ניתוחים ארצי של המחלה בילדים ובתינוקות. במהלך השנים הללו טיפלה המחלקה בעשרות ילדים פלסטינאים הסובלים מהמחלה, חלקם הופנו לכרמל ע"י  רופאים פלסטינאים וחלקם הגיעו לבית החולים בהמלצת מטופלים שנותחו בכרמל ניצלו וחזרו לראות.

"שואלים אותי כל הזמן למה אני לא מטפל בירדן או ברשות בילדים שלי", אומר איבריהים, "אבל אני כבר ניסיתי ואני יודע רק בכרמל הצילו לי באמת את העיניים של הילדים שלי ואני לא מוותר על כרמל בעד שום דבר שבעולם. אני שמח ומודה לפרופ' גייר ולכל הצוות שלה שבזכותם הילד שלי יכול לראות ולשמוח".

ד"ר אלינה מלמוד רופאה בכירה בצוות הגלאוקומה של כרמל מעדכנת בנוסף, כי הטיפול היחיד למחלת הגלאוקומה המולדת הוא ניתוח להורדת הלחץ בעין. הניתוח חייב להתבצע מיד עם גילוי המחלה כדי שהראיה תישמר וכי במרבית המקרים  יש צורך בסדרה של ניתוחים כדי לייצב את הלחץ בעין. "הטיפול והמעקב אחרי הניתוח הם בעלי חשיבות עליונה להשגת ראיה טובה אומרת ד"ר מלמוד. המעקב חייב להמשך עד לבשלות מערכת הראיה ולאורך כ- 10 שנים. במהלך המעקב נבדקים  לא רק הלחץ אלא האם מבוצע טיפול למניעת התפתחות עין עצלה הכולל משקפיים וסגירות של העין הטובה. ללא טיפול כזה גם הניתוח המוצלח ביותר לא יכול להבטיח ראיה טובה".

אימו של עבלחי הקטן, חולד סלים, מסתכלת עליו במהלך הבדיקות לאחר הניתוח ולא מפסיקה לבכות. "אין לי מילים להודות לכל המלאכים שיש לנו כאן בבית חולים כרמל, אתם פשוט מלאכים משמיים שהצלתם לי את הבן היקר שלי, עבדלחי זה החיים שלי. אתם ופרופ' גייר היקרה החזרתם את העיניים לחיים שלי אני מאושרת בוכה ומודה לאלוהים ששלח לי אותכם, שאלוהים ישמור על כולכם ותמשיכו להציל את הילדים שלנו, זה השלום האמיתי".

 

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות