בהלת הכלבת בצפון: תושבים בחיפה חוששים מחיות הבר העולות אל השכונות מאיזור הואדי

תושבים המתגוררים בשכונות הסמוכות לואדיות בחיפה מוחים בעקבות בהלת הכלבת בצפון: "פוחדים לשלוח את הילדים לבד ברחוב". העירייה תפזר בימים הקרובים פיתיונות בפתחי הואדיות בכדי לחסן את חיות הבר המגיעות לא פעם עד גינות התושבים ממש.
בעקבות בהלת הכלבת בצפון חוששים תושבים בחיפה, ובמיוחד אלו המתגוררים בשכונות הסמוכות לואדיות, מחיות הבר העולות אל חצרותיהם מאיזור הואדי, ומגיעות ממש עד פתח בתיהם. מדובר בעיקר בחזירי בר, תנים ושועלים.

 

צילום: אילוסטרציה

 

מלי כהן המתגוררת ברחוב רחל בשכונת הכרמל סיפרה: "חיות הבר באיזור שלנו היו תמיד בעיה, אבל עכשיו עם בהלת הכלבת בארץ ובמיוחד באיזור הצפון, הם ממש הפכו להיות סוגיה שמשתלטת לנו על החיים ועל שגרת הבית. אם פעם יכולתי לתת לילד בן 12 לצאת לבד, כי הוא הרי כבר גדול, אז היום אני פוחדת ומצרה את צעדיו וזה פוגע בשגרה שלי, בשגרה של הילד, ושל ההורים והחברים בכיתה. למה אנחנו צריכים לקחת ילד לחוג קרוב לבית, או לבקר אצל חבר כשהוא יכול ללכת אליו כמה מאות מטרים בגילו לבד? אבל זה עדיף לנו מאשר שיקרה משהו. וזו היתה רק דוגמה אחת. עוד לא נכנסתי לכל הבלגן שהם עושים כשהם נוברים באשפה בחצרות ובגינות מחוץ לבית".

גם אריק גרין המתגורר בכרמליה טען היום: "כל בוקר אנחנו רואים את הבלגן שהשאירו אחריהם חיות הבר ליד פחי האשפה שלנו, וזה במקרה שהם לא העירו אותנו בלילה עם הרעש שהם עושים. חזירי בר בכלל מטיילים כאן בשכונה כאילו זה טבעי ונורמלי, ואם זה לא היה מאוד עצוב זה היה ממש מצחיק".

פתיונות לחיסון חיות הבר בחיפה. צילום עירית חיפה.

רק בתחילת השבוע נאמה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס בכנסת, בנוגע להזנחת התושבים בצפון ובפריפריות בנושא זה, ואמרה בין היתר כי "מדובר בשינוי שגרה של כל כך הרבה תושבים שזועקים, אנחנו מפחדים לצאת מהבית, מפחדים לקחת את הילד לגן שעשועים, מפחדים לצאת עם הילד אחרי ארבע אחר הצהריים". לוי- אבקסיס סיפרה כי ישנם מקומות בצפון בהם "אנשים יוצאים לעשות ספורט עם אלה ביד למקרה שתן או כלב יתקפו אותם".

יצויין כי בעירית חיפה החלו בשבוע שעבר לחסן את חיות הבר באיזורים הבלתי מיושבים בכרמל, וזאת בכדי למנוע את התפשטות המחלה. הדבר נעשה באמצעות פיתיונות המכילים חיסון כנגד כלבת, בדגש על תנים ושועלים. בעיריה סיפרו כי כבר בימים הקרובים יפזרו אנשי השירות הווטרינרי עוד כ-1,000 פיתיונות-חיסון נוספים בפתחי הוואדיות בחיפה, "וזאת בכדי ליצור חגורת-חיסון היקפית ובכך למנוע את התפשטות המחלה".

המקרים האחרונים בהם התגלו חיות בר הנגועות בכלבת, נרשמו במושבה יוקנעם וכמו כן סמוך לבת שלמה, קודם לכן אותרו חיות החשודות כחולות בכלבת גם במוקדים רבים בעמק יזרעאל ובעמק חרוד. בשנים האחרונות חלה עלייה חדה במקרי הכלבת כאשר רובם המכריע נרשם באיזור הצפון. בשירות הווטרינרי של עירית חיפה ציינו כי במידה והתושבים נתקלים בהתנהגות חשודה של חיית בר, כגון ניסיון לתקיפה או חוסר פחד מבני אדם, יש לדווח על כך לשירות הווטרינרי. במקרה של נשיכה על ידי כלב או בעל חיים אחר, יש לפנות באופן מיידי למשרד הבריאות ולדווח לשירות הווטרינרי העירוני.

מנהל השירות הווטרינרי בעיריית חיפה, ד"ר דרור דגן הוסיף: "לציבור הרחב ישנה יכולת לסייע למנוע את התפשטות מחלת הכלבת. תושבים, אשר בבעלותם חיית מחמד כלשהי, מתבקשים לעקוב אחר מועד חיסון הכלבת, על מנת לוודא שהוא בתוקף. כמו-כן, אין לאפשר לחיית המחמד לשוטט באופן חופשי, על מנת למנוע ממנה מגע עם בעלי-חיים זרים".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות