טכניון סניף שנטאו

שיתוף הפעולה בין חיפה לסין ממשיך להניב פירות: הטכניון חנך את האוניברסיטה הישראלית הראשונה בסין

בתמונה: ראש עיריית חיפה, יונה יהב, עם ראש עיריית שנטאו, דזנג ג'יאנגה


השבוע נחנך בעיר שנטאו שבסין מכון גואנגדונג-טכניון-ישראל לטכנולוגיה (GTIIT). המיזם הינו פרי שותפות היסטורית בין קרן לי קא שינג, ממשלת מחוז גואנגדונג, עיריית שנטאו, עיריית חיפה והטכניון. הטקס התקיים במעמד הוגה הרעיון, מר לי קא-שינג, ראש עיריית שנטאו – החתומה עם עיריית חיפה על ברית ערים תאומות – דזנג ג'יאנגה, ראש עיריית חיפה יונה יהב, חתן פרס נובל בכימיה פרופ'-מחקר אהרן צ'חנובר, נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא, קונסול ישראל בגואנגדז'ו נדב כהן, קונסולית ישראל בשנגחאי אהובה שפילר, נציגי הממשל הסיני ומאות אורחים מרחבי העולם.
מכון גואנגדונג-טכניון נוסד בתמיכתם של מושל מחוז גואנגדונג, עיריית שנטאו, ממשלת סין וקרן לי קא שינג (LKSF) והוא נועד להכשיר אליטה מדעית-הנדסית שתשפיע על סין ועל העולם כולו בעיקר בהיבטים הקשורים באיכות הסביבה. המכון יקדם שיתופי פעולה עם אוניברסיטת שנטאו ועם הטכניון. בראש האוניברסיטה החדשה יעמוד נשיא מכון טכניון-גואנגדונג מר לי ג'יאנג, שאמר בטקס כי "סין הגדולה מציעה לטכניון כר פעולה נרחב לממש בו את מצוינותו האקדמית. עלינו ללמוד מישראל חשיבה חדשנית מהי".
בהתאם לאישור משרד החינוך הסיני, ילמדו במכון בעשור הראשון (בין השנים 2026-2017), כ-3,000 סטודנטים, מהם 300 לתארים מתקדמים. בשנת 2036 צפויים ללמוד במכון גואנגדונג-טכניון כ-5,000 סטודנטים, כאלף מהם לתארים מתקדמים. שטח המכון יורחב בהתאם משטחו הנוכחי, 100,000 מ"ר, ל-400,000 מ"ר בעתיד.
במהלך פתיחת המכון החדש התכבד ראש עיריית חיפה, יונה יהב בפתיחת תערוכה, בה מוצגות המצאות ייחודיות, אשר תרמו לאנושות חידושים יוצאי דופן, ביניהן של זוכי פרס נובל החיפאיים, הנערצים על הסינים.
בפגישתו עם ראש עיריית חיפה, יונה יהב, ביקש ראש העיר שנטאו להעמיק את שיתוף הפעולה עם העיר חיפה בפיתוח מחקר וטכנולוגיה בחיפה. בפגישה בין השניים סוכם על הגעת משלחת משנטאו לחיפה, אשר בראשה יעמוד ראש העיר, על מנת לבחון את דרכי יישום הרעיונות השונים ולקדם את מימושם.
בפגישה נוספת, אותה קיים יהב עם ראש עיר תאומה נוספת, בירך ראש העיר שנחאי את יהב על ההישגים המיוחדים שנוצרו במסגרת שיתופי הפעולה בין חיפה לשנחאי, והעניק לחיפה את אות המצוינות לקשרים שבין עיריות, מתוך 88 ערים עמן יש לשנחאי קשרי שיתופי פעולה. ראשי הערים הביעו שביעות רצון משיתוף הפעולה המיוחד שנרקם בין הערים בתפעול הנמל החדש.
נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא ציין בטקס, כי "הקמתו של קמפוס אקדמי חדש זה, שבו ילמדו הסטודנטים הנדסה כימית, מדע והנדסה של חומרים והנדסת ביוטכנולוגיה ומזון, מבשרת עידן חדש של מחקר ישראלי-סיני משותף במדעים, בהנדסה ובמדעי החיים".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה