"משפעת מתים כל שנה עשרות אנשים. מחיסון לא מתים"

לפני מספר ימים התמוטטה נערה בת 15 מאילת כתוצאה מסיבוך נדיר של מחלת השפעת, והיא נאבקת על חייה. לנערה לא היו כל מחלות רקע או גורמי סיכון. הבוקר קוראים במחוז חיפה של קופת החולים כללית להגיע למרפאות ולהתחסן. "בכל המרפאות ישנם עוד חיסונים".
בשבוע שעבר אושפזה במצב קשה נערה בת 15 מאילת, לאחר שחלתה בשפעת. הנערה סבלה מחום ומשיעול, אלא שאז התמוטטה בביתה עקב קריסת מערכות, כתוצאה מסיבוך של המחלה. הנערה, ללא מחלות רקע או גורמי סיכון, אולם לא היתה מחוסנת כנגד הנגיף. בימים האחרונים היא מאושפזת בבית החולים סורוקה בבאר שבע, והרופאים נאבקים על חייה. יש לציין כי מדובר במקרה נדיר.

רחל לוצאטי, מנהלת מנהלת חיפה, מחוז חיפה וגליל מערבי אמרה הבוקר: "בכל שנה מתים בישראל אנשים שהסתבכו משפעת. לפעמים אלו אנשים שאנו יכולים לחזות את הסיכון שלהם כמוגבר, כמו קשישים וילדים, נשים הרות ואסתמתיים. אבל לעיתים אלו אנשים שאינם נמצאים בקבוצת הסיכון. בסופו של דבר, מחלת השפעת מסתבכת, והם מתים מדלקת ריאות, מאי ספיקת לב או מגורמים אחרים. אם הם היו מתחסנים, סביר שלא היו נכנסים למצב הקשה בו היו, עד כדי מוות".

 

אנו מתחסנים כדי להקטין משמעותית את הסיכון לסיבוך שפעת". צילום עצמי.

 

לגבי המקרה הנדיר של הנערה האילתית, אומרת לוצאטי: "אני לא מכירה את הפרטים הרפואיים של אותה נערה בת 16 הנאבקת על חייה בגלל שפעת, ולכן לא אתייחס למקרה הספציפי הזה, אולם ברור שחיסון מונע את הכניסה למצב המסוכן הזה".

לוצאטי מכירה כמובן את הפציינטים הטוענים כי הם חוששים לבצע את החיסון. "משפעת מתים כל שנה עשרות אנשים. מחיסון לא מתים. אז מה יותר מסוכן?
חשוב להיעזר בחיסון כדי להפחית משמעותית את הסיכון לסיבוכי המחלה, הכוללים כשל נשימתי, סיבוך של דלקת ריאות חיידקית ואפילו מוות חלילה. יש עוד דברים רבים שעושים למניעה, כמו למשל חגורת בטיחות. אנחנו חוגרים חגורה גם אם בנסיעה הקודמת לא היתה תאונה. אנחנו חוגרים כדי שאם חלילה תהיה תאונה, נהיה יותר מוגנים".

מנהל בית חולים "כרמל", אבי גולדברג, מקבל בתחילת העונה חיסון נגד שפעת. צילום: אלי דדון

במרפאות הכללית באיזור חיפה וגליל מערבי, כבר חוסנו במהלך העונה מעל 70,000 איש נגד נגיף השפעת. לוצאטי מספרת כי הכי חשוב לחסן את הילדים, הקשישים והחולים במחלות כרוניות, ונשים הרות, אולם החיסון מומלץ מאוד כמניעה גם לשאר האוכלוסייה. "בכל המרפאות ישנם עוד חיסונים", אומרת לוצאטי.

באילו חודשים החיסון יעיל יותר?
"עדיף להתחסן בין החודשים ספטמבר-דצמבר, ויש לנו עוד כמה ימים. עד סוף ינואר ישנה עדיין יעילות לחיסון. אחר כך היעילות כבר נמוכה".

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות