"העולה הצעיר ביותר"

לבית המשפט המחוזי בחיפה הוגשה לאחרונה תביעה מטעמו של עולה מברית המועצות, תושב הצפון בשנות ה-40 לחייו, נגד משרד הפנים, כיוון שמעולם לא הונפקה לו תעודת לידת שכעת נדרשת עבור הוצאת דרכון זר.
תחילת הסיפור בתחילת שנות השבעים, אז נישאו הורי התובע באחת ממדינות ברית המועצות לשעבר ולאחר זמן מה הגישו בקשה להגר למדינת ישראל. כשנה מאוחר יותר, בעוד אמו של התובע נמצאת בחודש השמיני להריונה, נתקבל האישור תוך דרישה לוויתור על אזרחותם ועזיבת גבולות המדינה בתוך חודש ימים בלבד. כחודש מאוחר יותר עזבו את ונסעו למוסקבה לסידור מסמכים אחרונים טרם עלייתם לישראל ובמטרה לטוס לווינה שבאוסטריה, שם נמצא אותה העת מרכז עולים מטעם הסוכנות היהודית. בדרך לשדה התעופה נתקפה אמו של התובע בצירי לידה, הוסעה לבית היולדות המקומי ובו ביום ילדה. עם שחרורה מבית היולדות, קיבלו הורי התובע אישור בית היולדות בדבר לידת תינוק זכר, אותו נדרשו למסור במשרדי ההגירה במוסקבה לצורך קבלת אישור יציאתו של התינוק. "עם הגעתם ארצה קיבל התובע מנציגי משרד הקליטה בשדה התעופה מספר זהות בסדר רציף עם הוריו ונכתב כי ארץ לידתו היא 'ברית המועצות'. בנוסף, פורסמו בעיתון 'הארץ' ובעיתון 'מעריב' כתבות על 'העולה הצעיר ביותר' וכן 'ברית לילד שנולד בדרך למטוס במוסקבה'", מציינת עו״ד נטלי רוזנבלום מקריית ביאליק, המלווה את המשפחה בהליך המשפטי.

עו"ד נטלי רוזנבלום קרדיט מאצ'פוינט

כיום, מנסה התובע לקבל אזרחות ממדינות מוצאו, אשר ניתנה זה מכבר להורי התובע ולאחיו אשר נולדו מאוחר יותר בישראל, אולם עליו להמציא תעודת לידה ישראלית (תמצית עיון ממשרד הפנים איננה מספקת לצורך קבלת אזרחות). "בבדיקה שנערכה עלה כי במשרד הפנים לא קיימת תעודת לידה לתובע, כאשר הפרוצדורה הדרושה לשם הפקדת תעודת לידה לאדם שנולד בחו"ל, הינה, בין היתר, המצאת תעודת לידה מקורית אשר כאמור איננה ברשות התובע ו/או הוריו", מסבירה עו"ד רוזנבלום.


במרוצת שנת 2014, בניסיון לקבל העתק מתעודת לידת התובע ו/או מסמך מקביל כלשהו, פנה אביו של התובע למשרד הבריאות בעיר מוסקבה, אולם מתגובת ראש מחלקת המינהל לעזרה רפואית לילדים ואימהות של משרד הבריאות בעיר עולה, כי בית היולדות איננו קיים עוד. אבי התובע הופנה לארכיון המרכזי מטעם מחלקת משרד הבריאות של העיר מוסקבה ובשיחה טלפונית הובהר לו כי אין כל סיכויי למצוא את המסמכים ו/או רישומים בדבר לידת התובע בשל העובדה כי בזמן הפיכת השלטון בשנים 1990-1992,הבניין בו פעל בית היולדות נמכר ונהרס כליל על כל תכולתו לרבות הארכיב וספרי רישום. בנוסף, פנה אביו של התובע לארכיון המרכזי המאוחד של העיר מוסקבה, אולם במכתב תשובה התברר כי כלל מסמכי הלידה של בית היולדות מעולם לא הוגשו לשמירה בארכיון. "לאור כל העדויות והמסמכים שהגשנו למשרד הפנים, הייתה ציפייה כי ישתכנעו הפקידים וינפיקו לו תעודת לידה. אני בטוחה כי בית המשפט יורה למשרד הפנים לעשות כן", מסכמת עו"ד רוזנבלום.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט