נדודי שינה מנבאים את הופעתם של כאבי גב בקרב מבוגרים

מחקר חדש שנערך באוניברסיטה, מגלה כי מי שסובלים מנדודי שינה יסבלו גם מכאבי גב. "הממצאים מדגישים את חשיבות הטיפול המשולב בשתי התופעות, למניעת כאבי גב ולשיפור איכות השינה", אומרות החוקרות ד"ר מעיין אגמון וד"ר גלית ערמון מאוניברסיטת חיפה
מה באמת מסתתר מאחורי כאב הגב? צילום: אילוסטרציה

מה באמת מסתתר מאחורי כאב הגב? צילום: אילוסטרציה

אתם סובלים מנדודי שינה? הסיכויים שיהיו לכם כאבי גב עולים בצורה משמעותית, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטה. "לאחר נטרול משתנים מתערבים, כמו מצב סוציו-אקונומי, סגנון חיים ועוד, זיקקנו את המסקנה כי נדודי שינה מנבאים כאבי גב, אך לא להיפך", אמרו ד"ר מעיין אגמון מהחוג לסיעוד וד"ר גלית ערמון מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה, עורכות המחקר, שנעשה בשיתוף עם פרופ' שלמה ברלינר ופרופ' יצחק שפירא מהמרכז הרפואי איכילוב.

כאבי גב הם תופעה נפוצה למדי: 60-80 אחוז מאוכלוסיית הבוגרים סובלים ממנה, בשלב מסוים בחייהם. יותר מכך, כאבי גב נמצאים במקום הראשון בסולם הפיצויים שמשולמים לעובדים.

כ-50 אחוז מהאנשים הסובלים מכאבי גב דיווחו גם על נדודי שינה, שמוגדרים כאי-יכולת להירדם או להישאר רדומים, שעות ערות ארוכות בלילה או השכמה מוקדמת מדי, למשך כחודש. ידוע, כי נדודי שינה מעלים את רגישות הפרט לכאב וכי הסובלים מהתופעה חווים כאבים ספונטניים, לעיתים קרובות יותר ובעצימות גבוהה יותר, בהשוואה לאנשים בריאים, אך המחקר חושף לראשונה קשר ישיר בין נדודי שינה לכאבי גב.

הנבדקים במחקר הם עובדים המגיעים למרכז הרפואי באיכילוב לבדיקות סקר שגרתיות, ונבדקו ב-3 נקודות זמן שונות 2,131 אנשים, בני 46.2, בעלי השכלה של 15.8 שנות לימוד ואשר עובדים 9.6 שעות ביום בממוצע. היקפו הגדול של המחקר הוא אחד מיתרונותיו הבולטים, בנוסף להטרוגניות של הנבדקים ולעובדה כי אלו עם בעיות רפואיות נופו ולא נכללו בתוצאות הסופיות ולתקופת הזמן הארוכה (8 שנים) בה התבצע.

"מחקר מקיף שכזה, שמתקיים לאורך תקופה כה ארוכה, הוא הדרך הנכונה להראות את הקשר בין שתי התופעות הרפואיות הנפוצות", הסבירו שתי החוקרות מאוניברסיטת חיפה. "בדקנו בוגרים בריאים, עובדים, לאורך שלוש תקופות זמן. לאחר נטרול משתנים מתערבים, כמו מצב סוציו-אקונומי, סגנון חיים ועוד, זיקקנו את המסקנה כי נדודי שינה מנבאים כאבי גב, אך לא להיפך. הגורם לכך עדיין לא ידוע, אך ייתכן והקשר בין התופעות נובע מגורם ביולוגי שלישי, שכרגע איננו מצליחות לשים עליו את האצבע", הן מסבירות. "כרגע ישנם כמה גורמים אפשריים, ביניהם מתח – אנשים שסובלים מנדודי שינה מתארים את חייהם כלחוצים, לכן קרוב לודאי שיסבלו מחוסר מנוחה כרוני שיוביל למתח שרירי, יוריד את מספר המנוחות הקצרות בפעילות הגוף ויגרום לכאבי גב", סכמו עורכות המחקר.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות