עצוב: "רונית נגעה בכשרונה, בחוכמתה וברגישותה בנימי הנפש של כולנו"

רונית מטלון, הסופרת והעיתונאית החיפאית המוערכת, רבת התארים והפרסים, הלכה הלילה לעולמה בתום מאבק במחלת הסרטן. רק אתמול זכתה בפרס ברנר לספרות,על ספרה האחרון, "והכלה סגרה את הדלת". את הפרס היוקרתי והמכובד קיבלה בשמה בתה. בין הנפרדים ממנה היום גם ראש עיריית חיפה, יונה יהב.
הסופרת הידועה והמוערכת רונית מטלון (58) תושבת חיפה, נפטרה הלילה בתום מאבק במחלת הסרטן. רק אתמול זכתה בפרס ברנר לספרות על ספרה האחרון "והכלה סגרה את הדלת". את הפרס היוקרתי והמכובד קיבלה עבורה בתה.
מטלון פרסמה ספרים רבים, שימשה כעיתונאית בכירה וזכתה בפרסים רבים על יצירותיה, הן בארץ והן בחו"ל. החל משנת 2009 שימשה גם כמרצה באוניברסיטת חיפה, וכראש התוכנית לכתיבה יוצרת בחוג לספרות עברית והשוואתית.

 

הסופרת החיפאית רונית מטלון ז"ל. צילום יו טיוב.

 

מטלון נולדה בגני תקווה. אביה היה פעיל חברתי למען זכויות בני עדות המזרח, מה שמסביר את עיסוקה הרב של הסופרת הרגישה בנושאים הקשורים בעדות המזרח, בשאלת הזהות העדתית ובצמצום הפער החברתי. היא אף היתה פעילה נלהבת בארגונים חברתיים.

רונית מטלון ז"ל. צילום סמדר סלומון דוברות עיריית חיפה.

מטלון סיימה לימודי ספרות ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, והתפרסמה לראשונה בתחילת שנות השמונים כאשר החלה לפרסם סיפורים קצרים. בתחילת שנות התשעים פרסמה קובץ סיפורים ראשון אשר אוגד לספר "זרים בבית". בהמשך כתבה את "סיפור שמתחיל בלוויה של נחש" שאף עובד לסרט בו כיכב משה איבגי. הרומן הראשון שלה, "זה עם הפנים אלינו" פורסם בשנת 1995 וזכה ולהוצאה מחודשת בשנת 2010. הרומן עוסק בשאלת הזהות המזרחית-עדתית. בשנות השמונים והתשעים היתה מטלון עיתונאית בעיתון ארץ.
במהלך חייה זכתה מטלון להערכה והוקרה רבה על יצירותיה. האוניברסיטה העברית בירושלים העניקה לה תואר דוקטור לשם כבוד, ובין היתר זכתה לקבל את פרס ראש הממשלה לספרות, פרס ניומן למפעל חיים בספרות העברית, כלת פרס ברנשטיין לספרות, ועוד. האוניברסיטה העברית בירושלים העניקה לסופרת החיפאית תואר דוקטור לשם כבוד. מטלון הותירה אחריה שתי בנות.

ראש עירית חיפה יונה יהב אמר הבוקר: "אני נפרד בעצב מהסופרת רונית מטלון. רונית נגעה בכשרונה, בחוכמתה וברגישותה בנימי הנפש החברתיים של כולנו. לחיפה היתה זכות לקבל תושבת שכזו שבחרה לעבור לעיר ולתרום לה. ספריה ישמרו את כתיבתה הייחודית ואת עשייתה החברתית".

מטלון ז"ל עם ראש העירייה יונה יהב. צילום: סמדר סלומון דוברות עיריית חיפה.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות