טיפים לשמירה על חום גוף

החורף כבר כאן ואיתו הטמפרטורות הנמוכות. כאשר הטמפרטורות יורדות בחוץ ומזג האוויר נעשה קר כמעט כולנו מוסיפים עוד שכבה. בדיוק לשם כך המציאו את הביגוד הטרמי בכלל ואת הביגוד התחתון בפרט. גופיה ומכנסיים טרמיים הם הדרך שלכם לשמור על חום הגוף, לנדף את הזיעה וכל זאת מבלי לאסד את חופש התנועה

בין אם מדובר בסתם יום קריר ובין אם אתם יוצאים למסע או שמירה בלילה ומשתמשים בשיטת השכבות. עליכם לדעת כיצד לבחור את הביגוד הטרמי המתאים. ישנם שני פרמטרים עיקריים אליהם ארצה להתייחס על מנת לגבש נקודת מוצא:

1.    מידת הקור הצפויה (פונקציה של: טמפרטורה, רוח, גשמים ולחות).

2.    סוג ורמת הפעילות הגופנית אותה אנו עומדים לבצע.

מידת הקור

את מידת הקור הצפויה קשה לקבוע בוודאות, אך לרוב תספיק הערכה כללית בסקאלה שבין קריר – קר – קר מאוד – קור קיצוני. לדוגמה: קריר (עד 12), קר (12-5, בקור קיצוני (מתחת לאפס). שימו לב שמדובר בטמפרטורות בלבד, בלי לקחת את החשיפה לרוח ואת המשקעים בחשבון.

סוג ורמת הפעילות

מכיוון שבשכבה הצמודה לגוף, הזיעה היא גורם מכריע באפקטיביות הביגוד הטרמי, נצטרך לקבוע את סוג ורמת הפעילות הגופנית שבה נעסוק. השאלה הנשאלת היא האם רוב הזמן נהיה במנוחה או בפעולה? אם נהיה בפעולה, האם מדובר בפעילות נינוחה, בפעילות גופנית או בפעילות גופנית מאומצת?

לדוגמה, חייל בשמירה יהיה במצב סטאטי, האם הליכה תיחשב לפעילות נינוחה, ריצה קלה או עבודה, יחשבו כבר לפעילות גופנית ואילו סקי או ריצה ארוכה נחשיב כפעילות מאומצת.

חבילת פליז צבאי

חומרים מהם עשוי ביגוד טרמי

לאחר שגיבשנו לעצמנו את אופי התנאים בהם נשהה ונפעל, נכיר את סוגי הביגוד השונים, על פי החומר ממנו הם עשויים. ישנם חומרים רבים מהם מייצרים ביגוד טרמי, לכל חומר יתרונות וחסרונות וחשוב להכיר אותם כדי להתאים את הביגוד לצורך שלנו.

1.    כותנה

הגופיות והמכנסיים (גטקעס) שאנחנו מכירים מזמן היותנו ילדים.

בעד: בחירה טובה אם אתם מתכוננים להישאר בעיקר במנוחה ובתנאי קור לא קשים. האריג נעים, גמיש, מחמם וקל.

נגד: לכותנה ישנה נטייה לספוג את הזיעה ולא להעבירה הלאה. אם אתם עוסקים בפעילות גופנית, או יהיה לכם חם כשתכנסו לתוך מבנה – מהר מאוד הביגוד יאבד את יכולת הבידוד שלו כמעט לחלוטין.

2.    ביגוד טרמי על בסיס פוליאסטר

הפוליאסטר הוא חומר סינטטי המגיע במגוון צורות, סיבים ונקרא בשמות שונים (למשל Polartec, מיקרו פליז). החומר מאופיין במשקל נמוך, בגמישות וביכולת לנדף זיעה. ישנן רמות בידוד ונידוף שונות המסומנות לעיתים קרובות באנגלית: Level 1, Level 2, Level 3,

בדרך כלל ברמות הנמוכות יותר, המיועדות לפעילות אקטיבית, נעשה שימוש באריג על בסיס פוליאסטר, כאשר ברמות הגבוהות לרוב נעשה שימוש במיקרו פליז (Micro fleece).

בעד: קל מאוד לתחזוקה – בדרך כלל אפשר לכבס במכונה, מתייבש במהירות, זול יחסית ומתאים לטווח רחב של מזג אוויר.

נגד: לעיתים מגע הבד לא נעים על הגוף ויתכנו ריחות (פלסטיים או כתוצאה מבקטריות) בזמן שהבגד רטוב.

מעיל סופטשל זית צבאי

3.    צמר מרינו

צמר מרינו נחשב לצמר הנעים והמחמם ביותר. סיבי הצמר של כבש המרינו הינן ארוכות, חזקות ודקות יותר מצמרו של כל מין אחר, מה שהופך אותו למבודד מעולה ולנעים למגע. הצמר מסוגל לספוג נוזלים עד 36% ממשקלו ועדיין לתת תחושה של יובש, לכן בפעילות מאומצת צמר יעבוד פחות טוב מחומרים סינטטיים שמבודדים פחות אך יודעים להוליך את הנוזלים בצורה טובה יותר.

בעד: נעים ונוח, מסוגל לספוג זיעה ולהשאיר אותך יבש, מבודד מעולה, אנטיבקטריאלי – מה שמונע ריחות רעים. יתאים בעיקר לפעילויות סטטיות עד נינוחות.

נגד: יחסית יקר, לעיתים קרובות משלבים חומרים סינטטיים בהרכב הבד, כך שהאפקטיביות יורדת (ויכולת נידוף הזיעה משתפרת), נוטה להתכווץ בכביסה ובעל אורך חיים קצר יותר מאריגים סינטטייםמידה ?

הקו המנחה הראשון הוא – נוחות. חשוב שהבגד לא יגביל את תנועתכם מצד אחד, ומצד שני לא יהיה תלוי עליכם בצורה משוחררת מדי. כלל אצבע נוסף הוא – ככל שמזג האוויר חם יותר, אתם רוצים את הביגוד שלכם משוחרר מעט יותר – מה שעוזר בנידוף הזיעה רחוק מהגוף. בתנאי מזג אוויר קרים יותר, הסמיכות של הבגד לגוף גורמת לשמירת החום המיוצר על ידי הגוף קרוב ותורמת לאפקטיביות הבידוד על ידי צמצום כמות האוויר הזורמת בין הבגד לגוף.

 

הכותב הוא, עזר ירושלמי מנכ"ל ובעלים של אתר המכירות YOH המתמחה בציוד לחיילים ומטיילים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בצרכנות