תלמידי חיפה מוכשרים

תלמידי כיתות י' בחיפה מוכשרים למתן סיוע ראשוני ללכודים תחת הריסות לאחר רעידות אדמה

בתמונה: תלמידי קרית חיים במהלך תרגיל פיקוד העורף


תלמידי כיתות י' מכל בתי ספר התיכוניים ומכל המגזרים ברחבי העיר חיפה וקרית חיים, עוברים בימים אלה הכשרה למתן סיוע ראשוני וחילוץ לכודים מתחת להריסות מבנים שנפגעו מרעידות אדמה או כל אירוע אחר המחייב חילוץ.
הכשרת התלמידים מתבצעת ע"י פיקוד העורף בשיתוף משרד החינוך, במסגרת פרויקט לאומי, מתוך הבנה כי בעת אסון המוני לא יוכלו כוחות החירום להגיע באופן מידי לכל מקום שיפגע.
הקורס "מחלץ קל" כולל יומיים הכשרה: היום הראשון הוא יום עיוני בו מקבלים התלמידים רקע כללי על מצבי חירום, תרחישי איום אפשריים, כללי התנהגות בעת חירום, הכרת גורמי החילוץ וההצלה ופעולות חילוץ בסיסיות.
מנהל אגף הביטחון בעיריית חיפה יאיר זילברמן: "הניסיון שנצבר ברחבי העולם מלמד כי ב-95% המקרים בהם נדרש חילוץ, הראשונים הנמצאים בזירה הם אלו המתגוררים בסמוך למקום האירוע, בעוד הכוחות ה'מקצועיים' מגיעים בשלבים מאוחרים יותר. על רקע הבנה זו מקיימת העירייה קורסי סע"ר [סיוע עצמי ראשוני] מתקדמים לעובדי עירייה במסגרתו מוכשרים העובדים למתן סיוע וחילוץ נפגעים תחת הריסות. בימים אלה בוחנת העירייה אפשרות להקמת צוותי מתנדבים מקרב תושבי העיר אשר יעברו הכשרה מקצועית נרחבת וישמשו כיחידות חילוץ עירוניות עד הגעת כוחות המקצועיים של פיקוד העורף.
מטרת כל אלה היא ליצור מצב בו בכל שכונות העיר יהיו תושבים שהוכשרו לתת  סיוע ראשוני בשעת חרום. במקביל נערכת העירייה לקמפיין המסביר את חשיבות היערכות התא המשפחתי לשעת חירום בעזרת מלאי בסיסי של מים, מזון יבש, אמצעי תאורה ותקשורת על סוללות.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה