הריסה וקוץ בה: מסתבר כי עיריית חיפה פעלה בניגוד לחוק ותשלם על כך, לאחר שהרסה וגרמה נזק, ללא צו, ב"מכון הרמב"ם" ברמת בגין

עיריית חיפה מיהרה להרוס את מבנה המגורים בתוך "המכון לחקר הרמב"ם" ברמת בגין, במוצאי שבת האחרונה. אלא שמתברר שהעירייה שהרסה מבנה והציגה את השוהים בו כפולשים, היא זאת שבעצם עברה על החוק, פלשה למקום ללא צו, ועתה בית המשפט נזף בעירייה והורה לה אף לשלם פיצויים
 

במוצאי שבת הגיע כוח פקחים רב של עיריית חיפה ל"מכון לחקר הרמב"ם" הנמצא בשכונת רמת בגין בחיפה, זאת לאחר שמספר תושבים פנו כמה ימים קודם לראש העיר יונה יהב, וטענו באוזניו שבמקום הולך ומתמקמת לה ישיבה חרדית, שבה הוצבו גם מיטות עבור האברכים שאמורים להשתכן שם. מספר תושבים אלו, טען באוזני יהב כי הם לא מוכנים שבמקום תקום ישיבה חרדית בתוך המכון לחקר הרמב"ם. יהב הבטיח שיפעל נמרצות למנוע זאת.

ראש העיר עמד בהטחתו לתושבים ושלח כבר במוצאי שבת כוח גדול של פקחים, עם משאית ועוד עזרים בכדי לפנות את המקום מהמיטות שהועמדו בו, והפקחים אף הרסו קירות, לטענת אנשי המכון וזרעו הרס רב. הרס שתועד על ידי אנשי העירייה ואנשי תקשורת שהוזמנו למקום.

 

השופטת ציינה כי עובדי העירייה זרעו הרס במקום וכל זאת ללא צו. צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה.

 

אלא שבעוד עיריית חיפה מתפארת בפירוק הישיבה, לכאורה, בא אתמול בית משפט השלום בחיפה ומודיע לעיריית חיפה כי מי שפעל בניגוד לחוק אלו הם וראש העיר, ולא אנשי המכון.

אנשי המכון לחקר הרמב"ם שכרו את שירותיו של פרקליט הצמרת יעקב וינרוט והגישו תביעה נגד העירייה על כניסה למקום ללא צו, הריסה ללא צו וגרימת נזק רב.

עמותת "יד הרב דוד אסף מכון לחקר כתבי הרמב"ם", בעלת המבנה, טוענת כי הימצאותם במקום אינה מהווה כלל פלישה וכי הפינוי נעשה ללא צו שיפוטי.

בתביעה שהגישה העמותה לבית משפט השלום בחיפה טענה כי עובדי העירייה שפעלו במקום  שברו קירות בבריונות, הרסו את החפצים במקום וגרמו לנזקים בסך עשרות אלפי שקלים. על פי התביעה, עובדי העירייה לקחו חפצים של אנשי המכון והתלמידים שם, ביזו וחיללו חפצי קודש והעמיסו את הציוד שנגזל באמצעות מנופים וכלים כבדים, תוך שהם מסלקים מהמבנה את חברי העמותה ואת יושביו, כל זאת ללא הסבר ובלא שהוצג צו שיפוטי.

השופטת, עידית וינברגר, הורתה לעירייה לשלם לעמותה 10,000 שקל כהוצאות ראשוניות עוד לפני שהתבררה התביעה העיקרית בגין הנזקים.

כמו כן, מתחה השופטת ביקורת קשה על התנהלות העירייה וציינה כי עיריית חיפה אינה רשאית לעשות דין לעצמה ולפנות את המבנה מיושביו, מבלי לנהל הליך משפטי.

השופטת ציינה כי על פי הסרטונים שהוצגו בפניה ונעשו על ידי העירייה עצמה ניתן לראות בבירור איך עשרות עובדי העירייה, שהגיעו אל המבנה לשם ביצוע פעולת הפינוי, שוברים קירות וזורעים הרס רב במבנה. עוד ציינה השופטת שאף יועציה המשפטיים של העירייה לא הצליחו לתת כל הסבר לפעולה אגרסיבית זו מצד העירייה.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות