ממשיכים בכוננות סופה: כל רציפי נמל חיפה נסגרו בשל מזג האוויר הסוער, הרשויות וגורמי החירום וההצלה סיימו להיערך

בעקבות מזג האוויר נסגר נמל חיפה להפלגות. במשטרה ממליצים להימנע מנסיעות שאינן הכרחיות ובמד"א מבקשים לשים לב לקרובי משפחה ושכנים קשישים המתגוררים לבד. ואילו בעיריית חיפה מספר ראש מינהל התפעול על ההיערכות לסערה. צפו: 
נמל חיפה נסגר לפני שעה קלה לכניסות לכל הרציפים וזאת בשל מזג האוויר הסוער. מהנמל נמסר כי הפלגות יתבצעו על פי שיקול דעת הנתב על פי מצב הים והתפתחויות במזג האוויר בהמשך.

במקביל הוציאו כלל הרשויות וגורמי ההצלה המלצות לציבור לשעת חירום. במשטרת מחוז חוף ממליצים לוודא עיגון חפצים בחצרות ובמרפסות ודודי שמש בגגות, על מנת שלא יתנתקו ממקומם. מומלץ להצטייד במלאי סוללות, מטענים, שמיכות, מים ובגדים להחלפה, לוודא את תקינותם של מכשירי חימום והחיבורים החשמליים, ולהרחיק מכשירי חימום פועלים מרהיטים על מנת למנוע שריפה. "אנו ממליצים להימנע ככל האפשר מנסיעות לא הכרחיות ולהתאים את הנהיגה לתנאי הדרך", מבקשים במשטרה.

 

הצפות בקריות, השבוע.

 

במד"א נערכים להעניק שירות מהיר ומקצועי לתושבים גם אם תנאי מזג האוויר יהיו קשים במיוחד. בין היתר הונחו צוותי מד"א לאייש את האמבולנסים והג'יפים עם הנעה כפולה (4X4) על מנת לתת מענה רפואי במקומות בהם יהיה קושי לעבור עקב מזג האוויר ולתגבר את המשמרות. לצוותי מד"א עצמם הופצו הנחיות לנהיגה בטוחה בגשם ובשיטפונות, שיאפשרו שמירה על חייהם של אנשי הצוותים הרפואיים.
גל הקור והגשמים העזים צפויים להימשך עד שעות אחר הצהריים מחר (שישי). בפרק זמן זה צפויות לרדת כמויות גדולות של גשם, וצפויים הצפות, שיטפונות, רוחות חזקות, אובך וקור עז.

 

גשם כבד ורוחות עזות בדרך. צילום ענבר אור.

מנכ"ל מד"א אלי בין אמר הבוקר: "אנו מבקשים מהציבור לנקוט משנה זהירות על מנת להימנע מתאונות ופגיעות הנגרמות כתוצאה מקור עז, גשמים ורוחות חזקות. כמדי שנה, במד"א ערוכים לכל אירוע ותרחיש. אני קורא לציבור לתת תשומת לב לקרובי משפחה ושכנים קשישים המתגוררים לבד, לוודא כי הם מוגנים מפני הקור ומזג האוויר הסוער, לסייע במידת הצורך ולהישמע להנחיות הבטיחות ולהוראות צוותי מד"א. בכל בעיה או צורך יש לפנות למוקד חירום 101".

 

 

נערכים לסופה בעיריית חיפה, הבוקר. צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

 

על מנת להימנע מפגיעות בגוף ממליצים במד"א: 

במקומות בהם יצטבר קרח על המדרכות והכבישים, מתבקש הציבור להימנע מלנוע שם שלא לצורך, בשל ריבוי מקרים של החלקה ושבירת גפיים בעבר.
במקרה של הפסקת חשמל- עבור חולים המונשמים בביתם על ידי מכשיר הנשמה, יש לוודא כי סוללות הגיבוי של המכשיר זמינות ומוכנות לשימוש לפרק זמן ממושך.

זהירות מרוחות חזקות: בעת השתוללות רוחות חזקות ברחבי הארץ, עלולים חפצים רבים להינתק ממקומם, על כן, יש להקפיד לחזק חפצים שונים הנמצאים בחוץ, כגון ריהוט גן, מתקני ייבוש כביסה ועוד על מנת שלא יפגעו בהולכי הרגל ברחובות. חשוב להיזהר במהלך פתיחת וסגירת חלונות שיכולים להיטרק בעוצמה רבה עקב הרוחות הנושבות בחוזקה.

היזהרו ממכשירי חשמל ומכשירי הסקה: הרעלת חד תחמוצת הפחמן (co), היא קטלנית. הגז עשוי להיפלט כתוצאה משימוש בתנור גז או קמינים הפועלים על גחלים. זהו גז חסר צבע או ריח ולא ניתן להבחין בקיומו עד שמתחילים להופיע סימני ההרעלה, לכן חשוב לנקוט בכללי בטיחות:

אוורור – בזמן הפעלת ההסקה יש להקפיד על אוורור נאות, לשם תחלופת אוויר.

תחזוקה – יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף ע"י טכנאי מורשה.

מנע שריפה – הרחק תנורי חימום הפועלים על אש גלויה מחפצים העשויים להתלקח (ספות, שמיכות). אין לייבש בגדים על תנורים כאלה, ויש לבדוק טרם חיבור התנור לחשמל את תקינות השקע והתקע. הקפידו למנוע גישה של ילדים אל התנור.

שמרו על מכשירי חשמל הרחק מרצפה רטובה ושימו לב למכשירי חשמל באמבטיה ובמטבח. הימנעו מהפעלת מכשירי חימום בזמן השינה.

סימני הרעלה – סחרחורת, בחילה והקאה, עייפות, חולשה והרגשה כללית רעה. במקרים קשים – גם אבדן הכרה. זהו מצב חירום רפואי מסוכן, ויש לנהוג מיד על פי ההנחיות הבאות.

ערנות מצילה חיים! במקרה של הופעת הסימנים לעיל בבית שמופעלת בו מערכת הסקה, סגור מיד את המערכת, אוורר את הבית והזעק את מד"א באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' או בטלפון חירום 101.

בנוסף, אומרים במד"א, יש לשים לב שלא להיכנס עם הרכב לשלוליות- גם אם נראה שאינן עמוקות במיוחד. רכבים עלולים להיסחף בקלות במקומות מוצפים, והנהג עלול לאבד לחלוטין את השליטה על רכבו, ואף להסתכן בטביעה. חשוב לא להישאר ברכב בקור, על מנת להימנע מהירדמות וכן ממצב של היפותרמיה.

 

רכב שנתקע השבוע בחיפה. צילום: עופר ויניק דוברות מד"א.

 

יש לשים דגש על האוכלוסיות הפגיעות במיוחד לקור : שימרו על חום גופם של קשישים, תינוקות וחולים המרותקים למיטתם.

יש להלביש אנשים מקבוצות אוכלוסייה אלה בשכבות של בגדים קלים, שיאפשרו תנועה (תנועה מייצרת חום), יש לכסות אותם בשמיכה קלה ולדאוג לחימום החדר לטמפ' של כ- 24 מעלות.

שימו לב – אין לכסות תינוקות בשכבות רבות או בשמיכה כבדה, שכן הדבר עלול לגרום לחנק.

סימנים לירידה בחום גוף: ירידה בתפקוד, בלבול, מיעוט אכילה ושתיה, שינוי התנהגות וישנוניות. בהופעת סימנים אלה יש לחמם את החולה ולהזעיק את מד"א באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' או בטלפון חירום 101.

ואילו בעיריית חיפה סיפר הבוקר דוד לוריא, ראש מינהל התפעול על ההיערכות לסערה. צפו: 

צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות