מספיק שהילדה נושמת חלקיקים של במבה בזמן שילד אחר פתח חטיף, והיא מיד בסכנת חיים"

הורים לילדים אלרגיים קוראים לציבור בחיפה ובקריות להצטרף למיזם מציל חיים של מד"א: "מי שמכיר יודע שכל רגע מבדיל בין חיים למוות. אנחנו גם ככה בלחץ אדיר", אומרת אורנית כהן, אם לילדה בת 5 מהקריות.
הורים תושבי האיזור אשר ילדיהם סובלים מאלרגיות מסכנות חיים, קוראים לציבור להירתם למיזם חדש ומציל חיים של מד"א. מדובר בפרויקט המחבר בין נושאי מזרק אפיפן, לבין אדם או  ילד שקיבל התקף אלרגיה במקום הסמוך לנושאי המזרק. ההזנקה לאירוע באמצעות אפליקציית מד"א, אשר תזניק את נושאי המזרק בכל מקרה בו הוא נדרש סמוך אליהם.
"מי שמכיר יודע שכל רגע נספר ומבדיל בין חיים למוות", אמרה הבוקר אורנית כהן תושבת הקריות.

"כל דקה נחשבת, זו סכנת חיים". צילום: אילוסטרציה

נאוה עמיאל זאבי, תושבת קרית ביאליק ואם לילד בכיתה ו', מספרת כי בנה סובל מאלרגיה מסכנת חיים לאגוזים, פיסטוקים, צנוברים, ודגים.
"כאמא לילד אלרגי ברמה מסכנת חיים, אני יודעת כמה חשוב להיות עם מזרק 24 שעות וכמה חשוב להיות עם יד על הדופק בכל רגע שאוכלים. אשמח כמובן גם לקחת חלק בעצמי בפרויקט הזה ולעזור להציל חיים במידה ויהיה צורך חס ושלום".

 

"להיות הורה לילד אלרגי זה סיוט". צילום: דוברות מד"א.

גם אורנית כהן תושבת הקריות מתמודדת עם האתגר המורכב, ומסתובבת עם שני מזרקי אפיפן מאחר וגם היא וגם בתה בת ה-5 סובלות מאלרגיות מסכנת חיים. "אני אלרגית לדגים ולבוטנים", מספרת כהן, "מדובר באלרגיה מסוכנת עד מוות ואני כמובן תמיד נזהרת מאוד. אבל לגבי עצמי אני פחות פוחדת כי אין מה לעשות אנחנו כהורים בראש ובראשונה דואגים לילדים, ככה אנחנו בנויים וככה זה בטבע. אבל לגבי הילדה אני בחרדות קשות".
כהן מספרת כי בתה אלרגית לשומשום ולבוטנים. "איך אני לא אהיה בהיסטריה?", היא שואלת: "הרי אפילו במבה יש היום בכל מקום ומספיק שהילדה נושמת חלקיקים של במבה שנישאים באוויר בזמן שילד אחר פותח את החטיף ואוכל לידה, והיא מיד בסכנת חיים. הלחץ שלי הוא לא נורמלי. מאז שקראתי לפני מספר שנים על נערה בארצות הברית שהיתה אלרגית לבוטנים ונפטרה לאחר שבסך הכל התנשקה עם החבר שלה ומתברר שכמה שעות לפני כן החבר שלה אכל כריך עם חמאת בוטנים…. מאז אני בסיוטים מזה ועוד יותר מאז שהקטנה שלי נולדה וגילינו שגם היא סובלת מאלרגיות מסכנות חיים".

מזרקי אפיפן. מצילים חיים ברגע. צילום דוברות מד"א.

אפיפן הוא מזרק אוטומטי המכיל אדרנלין אשר הוכח כיעיל ומציל חיים כטיפול ראשוני במקרים של תגובה אלרגית חריפה (אנאפילקסיס). הזרקת האפיפן מתבצעת לירך וגורמת להרפיית שרירי הנשימה וכיווץ כלי הדם באופן מיידי, עקב התרחבותם ונפילת לחץ הדם. פעולת המזרק מאפשרת שהות מספקת עד להגעת צוות מד"א לאירוע, וחולים שאובחנו כסובלים מאלרגיה חריפה נושאים עמם את המזרק באופן קבוע.

"הציבור צריך להבין שמספיק שמדובר בקמצוץ מהמזון המסוכן וזהו, נגמר הסיפור", אומרת כהן, "לא פשוט להסתובב עם שני מזרקים לכל מקום ולבדוק את כל המרכיבים במזונות קנויים ולנדנד למלצרים שיביאו רק מאכלים שמותר לנו, ועדיין גם אז אני בחששות. אני ממש משתדלת לא להראות את זה לילדה אבל מי שמכיר את זה יודע שזה משבש את כל החיים. אני קוראת להורים להשתתף במיזם הזה ולתת לנו ההורים ובכלל לכל מי שסובל מאלרגיה מסכנת חיים, קצת יותר תחושה של בטחון, שיש מי שיעזור במקרה הצורך ויציל חיים".

כחלק מהפרויקט החדש, כאשר תתקבל קריאה במוקד החירום 101 של מד"א על מקרה אלרגיה חריף, מערכת השליטה והבקרה של מד"א תאתר באמצעות אפליקציית "מגן דוד אדום" את נושאי המזרק שנמצאים במרחק דקות בודדות ממקום האירוע ותזניק אותם במקביל להזנקת צוותי מד"א. במקביל תינתן הדרכה טלפונית על ידי החובשים והפאראמדיקים במוקדי מד"א, עד להגעת הכוננים וניידת טיפול נמרץ למקום האירוע. בכדי לא להשאיר את האזרח שסייע ללא מזרק, צוות מד"א שמחזיק באופן קבוע מזרקי אפיפן כחלק מהציוד הרפואי מציל החיים, יספק לאזרח שסייע מזרק חליפי באופן מיידי.

שלומית רדר, מנכ"לית עמותת יה"ל העמותה לאלרגיות מזון: "הידיעה שבמקרה חירום יוזעקו כל האנשים מסביב ויוכלו לתת מענה מציל חיים, מאפשרת לנו, האלרגים והמשפחות להרגיש בטוחים בכל מקום בו אנו נמצאים".

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "מחקרים רבים הוכיחו כי במקרים רבים של הצלת חיים, לזמן התגובה הראשוני ותחילת הטיפול בחולה עשויות להיות משמעויות גורליות באשר לסיכוי ההישרדות של החולה. אני קורא לכל נושאי מזרק האפיפן להצטרף לפרויקט ולקחת חלק במשימה חשובה זו של הצלת החיים. יש בידכם את הכוח לעזור לנו להמשיך ולהציל חיים יום יום, שעה שעה, בכל פינה".

ניתן להירשם לפרוייקט דרך אפליקציית 'מגן דוד אדום' או בטלפון 6210*


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות