מרגש: מדוע הגיע סטודנט מאלג'יר לבית החולים רמב"ם דרך הממלכה הירדנית ?

לצורך הגעתו המהירה של הסטודנט המתגורר באלג'יריה, מדינה אשר אינה מקיימת יחסים דיפלומטיים עם ישראל, נאלץ בית החולים להמציא מכתב רשמי למוסד האקדמי בו לומד הסטודנט. וכל זה למה ?
חייו של נער בן 13 מרצועת עזה שנזקק לתרומת כליה ניצלו  לאחר שזכה לקבל את כלייתו של אחיו, סטודנט לתואר ראשון באלג'יריה, אשר הגיע לישראל דרך ירדן.

כ' בן ה- 13 נולד עם מום כלייתי חסימתי ואת חייו העביר בנסיעות בין רצועת עזה לבתי החולים 'איכילוב' ו'תל השומר' שבמרכז הארץ. בילדותו עבר מספר הליכים רפואיים כולל ניתוח לכריתת כליה שאינה מתפקדת, ובשנים האחרונות המשיך מצבו להידרדר. לבית החולים רמב"ם הוא הגיע בחודש מאי 2017, כשתפקוד כלייתו נאמד בפחות מ-20 אחוזים.

 

האם ובנה בבית החולים רמב"ם. צילום: נתנאל אייזיק

 

בפני אמו, תושבת רצועת עזה, שלה עוד שישה ילדים, ניצבה הדילמה: האם להתחיל בטיפולי דיאליזה או להניע תהליך של תרומת כליה מקרוב משפחה. האם שלא היססה לרגע, החלה בבדיקות ההתאמה. משנמצאה כלא מתאימה לתרומת כליה, החלה לפעול על מנת להביא ארצה מרצועת עזה את אחיו הבכור לבדיקות התאמה אולם גם הוא לא נמצא מתאים.

על מנת להציל את חייו של כ', החל מבצע מורכב להבאת מ', (20), אח נוסף, סטודנט המתגורר בשנים האחרונות באלג'יריה, מדינה שאינה מקיימת יחסים דיפלומטיים עם ישראל. בית החולים רמב"ם נדרש להמציא, באמצעות יזיד פאלח, מתאם בריאות למטופלים מהרשות הפלסטינית במשרד קבלת חולים, מכתב רשמי לטובת המוסד האקדמי בו לומד מ', המפרט את נסיבות הגעתו ארצה, וכן התחייבות כי מ' לא יפסיד את שנת הלימודים הקרובה. היות ומשפחתו של מ' מתגוררת כאמור ברצועת עזה, כניסתו לישראל התאפשרה רק דרך הממלכה הירדנית. מיד עם הגיעו לרמב"ם באמצע חודש אוגוסט, התאחדה המשפחה לאחר תקופה ממושכת שבה בני המשפחה לא ראו זה את זה.

הבשורות הטובות לא אחרו להגיע וצוות המכון החל בהכנת כ' ואחיו לביצוע הליך תרומת הכליה. בתחילת חודש נובמבר אחרי מספר טיפולי דיאליזה, נכנסו שני האחים לניתוחים המיוחלים אותם ביצעו בהצלחה פרופ' אהרון הופמן, מנהל המחלקה לכירורגית כלי דם והשתלות, פרופ' אחמד עסלייה, סגן מנהל המערך לכירורגיה כללית, ודר' רן שטיינברג, מנהל מחלקת כירורגית ילדים.

 

תרומת איברים חוצת גבולות. צילום: אילוסטרציה

 

בימים אלו המשפחה מאוחדת ביחד, בישראל, ובעתיד הקרוב יחזור כ' לרצועת עזה, כאדם בריא, יחד עם אמו, ומ' יחזור לאלג'יריה דרך הממלכה הירדנית, להמשך לימודיו.

"כ' עבר את הניתוח בהצלחה וללא סיבוכים כלשהם", סיפר דר' ישראל איזנשטיין, מנהל שירות השתלת כליה בילדים: "הוא מראה סימני התאוששות מצוינים ולמעשה מדובר בסיפור הצלחה. היות וכ' ומשפחתו לא יכולים לחזור כעת לעזה בשל הצורך להישאר במעקב רפואי פעמיים בשבוע, הוא שוהה כעת בישראל. אילו היה ילד ישראלי, הוא היה משתחרר לביתו מזמן".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות