האישה ביקשה להרות מביציות שהופרו עם בעלה לשעבר. ומה חשב על כך בית המשפט? 

האישה מבקשת להשתמש בעוברים המוקפאים שיצרה עם בעלה לשעבר. מה חשבה על כך השופטת ומה חשב על כך הבעל עצמו ?
תיק מעניין נידון השבוע בבית המשפט לענייני משפחה בחיפה: אשה אשר נפרדה מבעלה, עורך דין ידוע ואמיד באיזור, ביקשה להרות מהביציות המופרות אשר יצרה לפני שני עשורים עם בעלה לשעבר. לבני הזוג שלושה ילדים אשר אחד מהם נולד מהפריה, ואילו השניים הנוספים נולדו באופן טבעי. השניים ביצעו הליכי הפריות בעבר ואילו כעת מבקשת האשה להיכנס להריון נוסף, לאחר שבני הזוג כבר נפרדו לדרכם.

התובעת והנתבע נישאו לפני 19 שנה ולהם שלושה ילדים, הבכור בן 16. לאחרונה הגישה האשה תביעה נגד הבעל לשעבר, נגד משרד הבריאות ונגד בית החולים בו נשמרים העוברים הקפואים להורות לשחרר אותם לידיה בכדי שתוכל להשתמש בהן ולהרות שוב.

 

צילום: אילוסטרציה

התובעת טענה כי "נוכח גילה המבוגר אין לה סיכוי להרות והאפשרות היחידה עבורה ללדת ילדים נוספים תלויה אך ורק בביצית המופרית המוחזקת אצל בעלה לשעבר". לטענתה, "שלילת זכותה להורות מזרעו של הנתבע, משמעותה מניעה מלהביא ילדים נוספים לעולם, ואף פוגעת בילדיהם המשותפים של הצדדים לאחים ביולוגיים".

הבעל לשעבר טען כי אין לכפות עליו הורות לילד נוסף, ואילו האשה טענה מנגד כי חששו האמיתי הוא חיובו במזונות עבור ילד נוסף.

 

"חושש לשלם מזונות לילד נוסף". צילום: אילוסטרציה

 

בהחלטתה כתבה סגנית בית המשפט לענייני משפחה, השופטת שלי אייזנברג: "התובעת על פי חוק אינה יכולה לוותר על מזונות הקטין שטרם בא לעולם, ואולם מבקשת להסיר כל חשש פגיעה בכיסו של הנתבע, ומדגישה כי הנתבע הינו עורך דין ותיק ומכובד, בעל משרד בן מספר סניפים ברחבי הארץ, המשלם מזונות נכבדים בסכום של 8,000 שקלים עבור שלושת ילדיו".

עם זאת הוסיפה וכתבה השופטת כי בני הזוג נפרדו עוד בשנת 2010, וכי "אינם מנהלים כל קשר למעט תקשורת בסיסית בעניין ילדיהם המשותפים… ספק אם ניתן לבסס חובה על אדם לשמש כאב לילד נוכח התנגדותו לאחר פירוק הנישואין, בהסתמך על כך כי הצדדים ניהלו בעבר יחידה משפחתית יחדיו…. אין דומה מעמדו של תורם זרע אנונימי למעמד אב ידוע שעליו חלות חובות וזכויות מתוקף ההורות. בנסיבות אלה, באיזון בין שני האינטרסים המתנגשים, זכותו של הנתבע גוברת על זכותה של התובעת להיות הורה לילדים נוספים שיהיו זהים גנטית לשלושת ילדיה", קבעה השופטת ודחתה את התביעה.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות