תיעוד יחסי מין ותוצאותיו

פרשיות של הנצחת תמונות וסרטי עירום באמצעים סלולריים עולות מדי חודש כמעט לכותרות החדשות בארץ ובעולם. החל מתמונות סלבריטאיות שהנציחו את עצמן בעירום לשימוש פרטי, ותמונותיהן זלגו לרשת, דרך פוליטיקאים שהפיצו בטעות תמונות מיניות מביכות של עצמם ברשתות החברתיות, וכלה ביחסי מין מתועדים של מפורסמים, ושל אנשים מן השורה – שהפכו לנחלת הכלל באמצעות הווטסאפ.
 

צילום: אילוסטרציה

לדברי עוה"ד אבי גפן, החוק הפלילי החדש יחסית, הרואה במי שמפיץ תמונות אינטימיות כעבריין לא מרתיע משתמשים רבים – והנוהג להחליף תמונות אינטימיות ולהנציח יחסי מין כה רווח, עד שהוא הפך ממש לקלף משפטי שכיח ביותר בבתי המשפט לענייני משפחה ובבתי הדין הרבניים.


התמונות המביכות, שפעמים רבות חושפות מעשי בגידה בין בני זוג, מגיעות לביהמ"ש על ידי בן זוג אחד מהטלפון של בן הזוג השני.

על התופעה המתרחבת של התיעוד המיני – ועל ההשלכות המשפטיות של הדבר בבתי המשפט למשפחה ובתי הדין הרבניים – בכתבה הבאה.

לדברי עוה"ד גפן, התופעה הזו, שגברים כנשים משאירים אחריהם תיעוד מיני שפוגע בהם, לעיתים חודשים ושנים לאחר הצילום עצמו – הינה תופעה בנסיקה.

לדבריו, הגיע למשרדו לפני כשנה גבר אשר תפס את אשתו בוגדת בו בצורה מאד מקורית. הגבר טען שלמרות הכחשותיה הוא לא האמין לה, מפני שהתנהגותה היא זו שהסגירה אותה, בעיקר עם הטלפון הסלולרי – עד שהוא השתכנע למסקנה שהיא מנהלת רומן מאחורי גבו.

עו"ד אבי גפן צילום: עצמי

הבעל עימת את האישה עם חשדותיו, אך היא הכחישה מכל וכל, אמרה לו שהיא אוהבת אותו ורק אותו – ואפילו הסכימה שתהיה לו נגישות מלאה למכשיר הסלולרי שלה. לשם הפגנת נאמנות היא נתנה לבעל את האייפון שלה, רק שכחה שלא מספיק למחוק את התמונות המפלילות מהטלפון עצמו, אלא גם מאלבום שנקרא "תמונות שנמחקו"  – תמונות הנשמרות כברירת מחדל ל-30 יום ברבים מהסמארטפונים כיום.

והבעל, שהיה מאד טכנולוגי, נדהם לגלות באלבום זה תמונות פרובוקטיביות ששלחה אשתו בפוזות מאד מגרות וחושפניות. הבעל גילה באלבום התמונות המחוקות גם תמונות שהמאהב שלה שלח  – שגם הן היו חושפניות ומביכות.

באמצעות עוה"ד גפן, פנה הגבר לביה"ד הרבני – אשר חייב את האישה בגט באופן מיידי – ואף ערך חלוקת רכוש לטובת הבעל הנבגד – כך שרוב רובה של הדירה המשותפת נשארה בידיו.

"בית הדין לא שש לפרק משפחות"

לדברי עוה"ד גפן,  ביה"ד הרבני לא שש לפרק משפחות. לרוב הדיינים ידרשו הוכחות לעילת הגירושין  ויילחצו על בני הזוג להסכים לשלום בית. למעט במקרה של בגידה. במקרים כאלה, לא רק שדייני ביה"ד הרבניים לא מערימים קשיים על הגירושין, אלא אף פועלים להעניש את הצד הבוגדני, לעיתים בצורה חמורה", אומר עו"ד גפן.

כך למשל, אישה נואפת לא עלולה להפסיד רק את כתובתה, אלא גם להפסיד חלק משמעותי ברכוש המשותף. כמו כן, ייטו הדיינים לחייב גבר בוגדני במלוא כתובתו –לעיתים במיליון שקלים. הדיינים גם עשויים להעלות או להוריד מזונות האישה, וכן לפצות את הצד הנבגד בסעיפים שונים נוספים – כך שחלוקת הרכוש, שאמורה להתחלק שווה בשווה בגירושין – תהפוך לחד צדדית.

לאישה הנבגדת הייתה גישה למצלמות האבטחה

לדברי עוה"ד גפן, לא חסרות דוגמאות למקרים שהוכרעו באמצעות תיעוד עצמי שהגיע לטיפולו. כך, לפני מספר חודשים, הגיעה למשרדו אישה הנשואה לבעל מלטשת יהלומים וחנות תכשיטים. הבעל הקפיד לרשת את העסק שלו במצלמות אבטחה במעגל סגור, מפני שלא סמך על עובדיו. לדבריו, כל גניבה בעסק שלו יכלה להסתכם בעשרות אלפי שקלים ואף יותר, ולכן היה חשוב לו שההשגחה על העובדים תמשיך גם כשהוא משרת בשירות מילואים.

וכך, כשהוא נקרא לשירות מילואים פעיל, ביקש הבעל מאשתו להשגיח מרחוק על העסק – והעניק לה את קוד הגישה למצלמות עצמן. אך מששב הבעל משרות המילואים, הוא שכח מכל עניין מצלמות האבטחה ולא שינה את קוד הגישה.

לדברי עוה"ד גפן, הבעל החל להיעדר מדי פעם בפעם מהבית בטענה שהוא עובד עד מאוחר. באחד הימים הוא לא ענה לטלפונים ואשתו ביקשה לראות אם הוא בעסק, נכנסה בתמימות אל מצלמות האבטחה – וגילתה לתדהמתה את הבעל בלוויית מאהבת כשהם מתנים אהבה במשרד עצמו.

האישה הנבגדת וההמומה לא איבדה מקור רוחה, שלפה את מכשיר הסלולר שלה וצילמה את בגידת בעלה שהשתקפה מהמסכים. את הצילומים היא הגישה לביה"ד הרבני, באמצעות עוה"ד גפן, ותבעה את כתובתה, על סך מיליון שקלים. הדיינים פסקו כי אכן יש לפצות אותה בדמי כתובתה במאות אלפי שקלים – וכך עבר הבית המשותף לרשותה.

לדברי עוה"ד אבי גפן, אין כל רע בהפגנת אהבה ואינטימיות, אך כאשר ההפגנה הזו הופכת לתיעוד דיגיטלי, לאיש מהמעורבים אין כל אפשרות לדעת לאן התמונות יתגלגלו – ואילו תוצאות מרות עלולות להיות לחשיפת התיעוד הזה ברבים. על כן, לדבריו, מומלץ שלא לעסוק בתיעוד עירום אינטימי  – למרות הקסם והמשיכה שיש לעיסוק הזה לאנשים מסוימים.

עו"ד אבי אבי גפן מתמחה בדיני משפחה, קביעת משמורת, מזונות, חלוקת רכוש, ניהול עזבונות, ירושות ועוד. 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט