"ביטון"- איך מתחברים לזהות המזרחית?

ב-22 לפברואר תעלה בתיאטרון חיפה "ביטון"- הצגה חדשה של היוצרת הילה גולן, בה היא מבקשת לבחון את "השיח העדתי", את היחסים בין אשכנזים למזרחים, ומה הם עברו במשך השנים
 

"נולדתי לשם "גולן" ושנים חייתי עם הזהות הזו, 'הילה גולן', מנותקת מה'הילה ביטון' שיכולתי להיות. אבא שלי, שעלה ממרוקו בגיל 4 עם משפחתו, שינה את שם המשפחה שלו אחרי שנלחם על הגולן במלחמת יום הכיפורים, לפני שהתחתן עם אמא שלי שנולדה בארץ להורים ניצולי שואה.

במשפחה של אבא, משפחת ביטון, תמיד הרגשתי אהובה אם כי זרה לפעמים, כמו לא שולטת לגמרי בשפה. לפני 3 שנים הפכתי לאמא, ומאז אני שומעת יותר את הקול ה'ביטוני' קורא מתוכי- איך אעביר את הזהות הזו לבת שלי, איך אחבר אותה לשושלת העמוקה והרחוקה הזו?

הזמנתי את הדודות שלי לתיאטרון, לבמה, ללמד אותי את מה שרק הן יודעות ויישאר לנצח."

ב-22 לפברואר תעלה בתיאטרון חיפה "ביטון"- הצגה חדשה של היוצרת הילה גולן, המבוססת על אירועים אמיתיים מחייה האישיים. ההצגה עוסקת בזהות "חצי חצי" של גולן, יוצרת ובמאית: אמה- דור שני לניצולי שואה, ואביה- יליד מרוקו.

"ביטון"- הצגה חדשה של היוצרת הילה גולן, המבוססת על אירועים אמיתיים מחייה האישיים. תמונה: יחסי ציבור

"ביטון"- הצגה חדשה של היוצרת הילה גולן, המבוססת על אירועים אמיתיים מחייה האישיים. תמונה: יחסי ציבור

כאשר הפכה לאם וחזרה לגור בארץ לאחר תקופה ממושכת של מגורים בברלין, גולן חשה כי היא נדרשת להשיב על שאלות הנוגעות לזהותה, להגדיר אותה ולחשוב מה מתוכה היא רוצה להעביר לבתה הקטנה. בעיקר, היא מבקשת לבחון את "השיח העדתי", את היחסים בין אשכנזים למזרחים ומה הם עברו במשך השנים ואיך אפשר לגשת לשיח הזה היום, ממקום מפוייס המאפשר חקירה וגילויים חדשים.

ב"ביטון", היא ממשיכה לשזור בין הבימתי לביוגרפי ומשחקת בהצגה יחד עם שלוש מדודותיה מהצד למשפחת ביטון- חפצי טובה ודבורה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com
עוד בחברה