תרומת ענק לרמב"ם ולאוניברסיטה

מי העניק תרומת ענק של 62 מיליוני שקלים לרמב"ם ולאוניברסיטת חיפה ומה יעשו עם כל הכסף? 
 

המרכז הרפואי רמב"ם ואוניברסיטת חיפה זכו לתרומה משותפת של 62 מיליון שקלים מקרן הלמסלי, להקמת בניין בן 20 קומות שייקרא "מגדל תגליות הבריאות". בזכות התרומה ישתפו פעולה בצורה יוצאת דופן שני מוסדות אקדמיים, בית חולים מתקדם ותעשיית היי טק וביו רפואה.

המגדל החדש ימוקם בקמפוס בית החולים רמב״ם, סמוך לפקולטה לרפואה של הטכניון. הקמת המגדל החדשני תאפשר שיתוף פעולה ייחודי בין האוניברסיטה לבית החולים, לצד שיתוף פעולה הדוק הקיים עם הטכניון, וחיזוק שיתוף הפעולה עם תעשיית הציוד הרפואי, תעשיית התרופות, ותחום המחשוב הרפואי והביג דאטה. המגדל מיועד לקידום מחקרים רפואיים, פיתוחים ותגליות והוא יעודד רעיונות חדשים וייחודיים המבוססים על תחומי הבריאות והרפואה, פיתוח טיפולים ביולוגיים, פיתוח תרופות, וציוד רפואי ועוד.

 

הדמיה של המגדל. 20 קומות. צילום מושלי אלדר אדריכלים

 

הבניין יכלול מכוני מחקר ומעבדות משותפות וכן מרכזי מצוינות ומכונים קליניים בתחומי רפואת העיניים והגסטרו, מכוני מחקר ופיתוח בתחום חקר המוח, הסרטן, הלב, הסוכרת, נפרולוגיה, גנטיקה, ציוד רפואי וניתוחים זעיר פולשניים. לצדם יפעל גם בית הספר הגבוה למתמחים בתחום רפואת השיניים אשר יציע גם ניתוחים זעיר פולשניים מתקדמים.

"המגדל יהווה תוספת משמעותית לקמפוס של רמב"ם ולקהילת חיפה והאזור ככלל״, אומר סנדי פרנקל, נאמן קרן הלמסלי והממונה על פעילותה בישראל. ״אנחנו גאים להיות שותפים לפרויקט החשוב הזה, שלא רק ינגיש שירותי בריאות ורווחה בפריפריה הצפונית של ישראל, אלא גם ובעיקר, יחזק את הצפון כולו על ידי יצירת סינרגיה ייחודית בין רמב"ם, אוניברסיטת חיפה והטכניון – שלושה מן המוסדות המובילים בישראל, וכן עם תעשיות הרפואה והביוטק."

חלק מהבניין ישמש למחקר והוראה משותפים בתחומי בריאות הציבור, סיעוד, ומרכז לחקר מדעי החיים. המומחיות של האוניברסיטה בתחומים אלה של מדעי החיים, פיתוח תרופות, ומודלים אקדמיים של בריאות הציבור תגויס להתמודד עם האתגרים הלאומיים והעולמיים בתחום הבריאות.

בנוסף יוקם מתחם חדשנות לחברות סטרט-אפ מתחום הבריאות. אשר יעניק משכן לחברות וליזמיות בשלבים מוקדמים, כגון חממות ומיזמים טכנולוגים בתחום הבריאות, ויניע ויקדם יזמות ישראלית הרואה את  המטופל במרכז, תוך התבססות על שיתוף פעולה בין האקדמיה, התעשייה והשדה הקליני.

לצד כל אלה יפעל גם מתחם של הטכניון שישלב בין תחומי ההנדסה והרפואה: הקמת מתקנים להנדסה רפואית, עם התמקדות על חדשנות בתחום ההנדסה הביו רפואית. במקום תוכלו למצוא גם מרכז תערוכות ומבקרים. המרכז יספק לחוקרים, לרופאים וליזמים מתחם בו יוכלו להציג ולקדם את מחקריהם.

מנהל בית החולים רמב"ם, פרופ' רפי ביאר, אמר היום: ״אני מודה לקרן הלמסלי ולמר סנדור פרנקל על התמיכה האדירה בפרויקט המשותף לנו ולאוניברסיטת חיפה, הנמצא במרכז הליבה של עשייתנו. תכנית הקמת "מגדל התגליות ע"ש הלמסלי הייתה חלק מחזון המרכז הרפואי רמב"ם המשלב באופן ייחודי, את הרפואה, הטכנולוגיה והטיפול האנושי. תרומה זו מהווה נקודת ציון נוספת ומשמעותית בצעידה יחד עם שותפינו האקדמיים להשגת המטרה – הובלת עתיד הרפואה בעולם כולו ויציב את ביה"ח, בשורה הראשונה יחד עם המוסדות המובילים בעולם ברפואה ובמחקר".

 

פרופ' רפי ביאר. צילום: מיקי קורן.

 

פרופ' רון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה, ציין כי "תרומתה הנכבדת של קרן הלמסלי תסייע להזניק את החוקרים המצוינים של האוניברסיטה לכדי תרומה משמעותית עוד יותר לפעילות הקלינית ולבריאותם של תושבי הצפון, תושבי ישראל והעולם כולו. חתימת ההסכם היא צעד נוסף בהתרחבות הפיזית והמחקרית של אוניברסיטת חיפה – במסגרת מהלך "הירידה מן ההר" וההפיכה ל"מולטיברסיטה", ואני סמוך כי הפעילות המשותפת של חוקרים מתחומים שונים, יחד עם הרופאים המצוינים של המרכז הרפואי רמב"ם, חממות טכנולוגיות וביו-רפואיות יהווה את הכר הפורה ביותר לפריצות דרך מדעיות משמעותיות".

 

 

פרופ' רון רובין. צילום: דוברות האוניברסיטה

 

התרומה של הקרן ע״ש לאונה והארי הלמסלי היא התרומה הגדולה ביותר שהעניקה הקרן כתרומה יחידה. בעשור האחרון תרמה הקרן כ-170 מיליון דולר לגופים בישראל.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com
עוד בבריאות