העצמת הקהילה הלהטב"קית

בית הכנסת אוהל אברהם של מרכז חינוך ליאו באק בשותפות עם בית הקהילות הגאות בחיפה, ובתמיכת עיריית חיפה, פועל להעצמת הקהילות הגאות בחיפה
בתכנית "ואהבת" הכוללת שילוב בקהילה יהודית ליברלית, הכשרה חברי הקהילה הלהט"בית לתפקידי הנהגה קהילתית תוך ליבון שאלות של זהות יהודית. מנחי התכנית הרב גבי דגן והרבה נעמה דפני-קלן רבני ליאו באק.

הקבוצה תצא ללונדון החודש כדי ללמוד על הקהילה הגאה המשולבת בלונדון בקהילות היהודיות ומובילה שם גם בתפקידי הנהגה.

קהילת אוהל אברהם  של מרכז חינוך ליאו באק , מקבלת בברכה את הקשת המגוונת האנושית ובתוכה את הקהילה הלהטב"קית החיפאית. השנה מקיימת קהילת אוהל אברהם והקהילה הלהטב"קית ובית ההילות להבנה וסובלנות סמינר שנתי לפיתוח זהות יהודית ומנהיגות. מספר מנחה התכנית הרב גבי דגן: "בחודש הבא ייצאו משתתפי התכנית ללונדון לביקור בקהילות היהודיות כדי ללמוד כיצד חברי הקהילה הגאה שם משולבים בקהילות היהודיות ומשמשים גם בתפקידי מנהיגות בקהילות אלה".

רבני אוהל אברהם ליאו באק הרב גבע דגן והרבה נעמה דפני קלן

מטרת הסמינר לגבש גרעין קהילתי גאה  שיהיה פעיל ושיקדם שיח יהודי ליברלי תוך השתלבות בפעילות קהילת אוהל אברהם. כמו כן מקדם הסמינר פיתוח כישורי מנהיגות קהילתית גאה במסגרת קהילת אוהל אברהם והקהילות הגאות בחיפה.

מספר דין אשכולי חבר הקהילה הגאה: "בעיני רבים, ואפילו לא בצורה מודעת, הזהות הלהט"בקית והזהות היהודית הן שתי זהויות מתנגשות, שתי זהויות שלא יכולות להתקיים יחד, מה שגורם לרבים להרגיש צורך לבחור בין זהות אחת מרכזית יותר מהשנייה. משך שנים הרגשתי שבגלל הזהות הלהט"בקית אני לא יכול להתעסק ולשאול שאלות על הזהות היהודית שלי. כנראה משום שלא הכרתי יהדות אחרת פרו ליהדות האורתודוקסית.

זאת הסיבה העיקרית שחשוב לי להשתתף בתכנית, להיות חלק ממקום שבא לשאול את השאלות האלה, גם אם התשובות הן לאו דווקא התשובות שאני רוצה לשמוע.

המפגשים באוהל אברהם, קהילת בית הכנסת ליהדות מתקדמת של מרכז חינוך ליאו באק מזמנים לי מפגש עם חברים וחברות נוספים ששואלים שאלות דומות ושונות, אנשים עם זהויות להט"בקיות מגוונות ועם זיקה ליהדות.

הייתי אומר שהתובנה המרכזית שלי היא שמשך שנים היהדות משתנה ומתפתחת, בעיקר מתוך הוויכוחים ואי ההסכמות, כאן ועתה נוצרת מציאות חדשה בה בני אדם מוכנים להביא את עצמן/ם לתוך השיח היהודי, לגבי חוויה זו היא מאד משמעותית"

הרבה נעמה דפני קלן והרב גבי דגן

הרב אופק מאיר מנכ"ל מרכז חינוך ליאו באק מוסיף ואומר: " לנו בליאו באק חשוב להיות רלוונטיים ומסוגלים לתמיכה והידברות עם כל אנשי הקהילה הסובבת. אם ניקח בחשבון שעל פי הסטטיסטיקה המתונה ביותר לפיה 4% באוכלוסייה הם בעלי נטיות הומוסקסואליות, הרי רק בבית ספר כמו ליאו באק המכיל כ 2000 תלמידים עשויים כ  80 מתוכם להיות הומוסקסואלים. אם נוסיף לכך גם את אנשי הקהילה הבוגרת שליאו באק משרת, נימצא ציבור של עשרות הזקוק לקהילה תומכת וליהדות מכבדת ומקבלת. אנחנו כאן בליאו באק נימצאים גם עבורם"


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך