"מתקפת הטילים הבאה לא תהיה דומה למלחמת לבנון האחרונה, ולאף אחד לא אכפת?!"

"אסור לממשלה להפקיר את מפרץ חיפה", קראה הפעילה ליהי שחר-ברמן בכנסת: "מה שאנחנו נראה זו מתקפת טילים ממוקדת על אזור בתי זיקוק, אותם בתי זיקוק שמתכננים עכשיו להרחיב !". ומה עוד זעקה בדיון המיוחד?
"אסור לממשלה להפקיר אותנו ואת את מפרץ חיפה !", זה היה רק חלק קטן מדבריה הקשים והנוקבים של הפעילה הסביבתית ליהי שחר-ברמן, בדיון מיוחד שנערך בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת. הדיון שנערך לפני מספר ימים בכנסת היה הדיון האחרון עבור יו"ר הועדה היוצא, דודי אמסלם, והוא עסק בהיערכות הרשויות המקומיות לשעת חירום.

במהלך הדיון הציג אל"מ איציק גיא, ראש מחלקת תכנון בפיקוד העורף, סקירה כללית של תמונת המצב כרגע בישראל. ובין השאר – הוצגו נתונים מדאיגים בכל הנוגע לאזור חיפה והצפון.

 

ליהי שחר-ברמן בדיון המיוחד בכנסת. צילום: מגמה ירוקה.

 

על פי סקירת פיקוד העורף ב-75 אחוזים מהרשויות המקומיות באזור חיפה והצפון יש צורך בהתערבות מיידית כדי להגיע למוכנות מלאה בתרחיש של מלחמה או רעידת אדמה. שחר-ברמן סיפרה כי למרות הנתונים המדאיגים, "אפילו אחד מן המשתתפים בוועדה לא התייחס בצורה פרטנית לבעיה החמורה של מפרץ חיפה, למצבורי החומרים המסוכנים ומתקני תעשיה פטרוכימית, בלב ריכוז האוכלוסייה הצפוף כל כך בו אנו מתגוררים. רק לפני חודשיים נחשפנו להתרעתם של מומחי רפא"ל לשעבר שהכילה קביעה נחרצת שללא שינוי המצב הנוכחי, ישראל תעמוד בפני בעיה אסטרטגית חמורה במפרץ חיפה".

 

שריפת ענק בבתי הזיקוק בדצמבר 2016. צילום: דוברות כבאות מחוז חוף.

 

שחר ברמן, ממובילי המאבק הציבורי למען אוויר נקי מארגון מגמה ירוקה, ביקשה בחלק האחרון של הדיון להסב את תשומת ליבם של החברים והמשתתפים בוועדה, לסוגיית מפרץ חיפה: "אני רואה במפרץ חיפה תשלובת של חומרים מסוכנים ונפיצים, שאף אחד מהיושבים פה מנציגי רשויות העורף וההצלה לא יכול להגיד לי שהוא מסוגל להתמודד איתם במקרה של אסון".

 

שחר-ברמן. מבקשת מכולם להתעורר. צילום: מגמה ירוקה.

 

שחר-ברמן התייחסה במיוחד לעובדה שמפרץ חיפה מהווה מטרת איכות עבור האויב מכיוון צפון: "אנחנו מכירים את האיומים היום מחיזבאללה. מלחמת לבנון האחרונה לא תהיה דומה למתקפת הטילים הבאה מבחינת יכולות האיכון, ולאך אחד לא אכפת?! מה שאנחנו נראה זו מתקפת טילים ממוקדת על אזור בתי הזיקוק. את אותם בתי הזיקוק מתכננים עכשיו להרחיב ולהוסיף עוד חוות מיכלים של 1200 דונם בצמידות אליה בלי שום סקר סיכונים שידבר על האיום הבטחוני".

במהלך הדיון בוועדה עלה גם נושא ההיערכות לפינוי התושבים במצב חירום, ועל כך אמרה שחר-ברמן: "אני לא מכירה את אותו אחד שיעלה 800,000 תושבים על אוטובוסים. חיפה היא נקודה שחורה. הגיע הזמן לשים סוף להפקרות של מפרץ חיפה".

היא קראה לוועדה לדרוש בחינה של כמות החומרים המסוכנים המאוחסנים כרזרבות במדינת ישראל ואת מקום האחסון שלהם.

ח"כ אמסלם, יו"ר הועדה היוצא, הודיע בתגובה לדבריה של שחר-ברמן, כי ידאג שיכונס דיון מיוחד בנושא ההיערכות לשעת חירום במפרץ חיפה. מלבד פעילי מגמה ירוקה, נכח בדיון המיוחד גם שלומי תמים מיימון, יועץ אסטרטגי בפורום 'עזרא' למניעת אסונות. תמים מיימון אמר לאחר הדיון: "אני שמח שיש התקדמות במודעות למוכנות העורף והאזרחים. לצערי אנחנו עוד רחוקים מהגנה על תושבי מפרץ חיפה מתרחישי אסון. יש להקצות לנושא של מפרץ חיפה משאבים מיוחדים על מנת לקדם מדיניות מוכנות נכונה ויעילה באזור."

 

בדיון בכנסת. "לאף אחד לא אכפת?". צילום: מגמה ירוקה.

 

יובל שוורצשילד, המרכז את קשרי הקהילה במגמה ירוקה בחיפה, ואשר נכח גם הוא בדיון, התייחס ליוזמה האחרונה של הממשלה והעומד בראשה לתקן חוק שיבטל את השפעתן של הרשויות המקומיות, בנוגע להקמת מתקנים מיוחדים לחומרים מסוכנים בתחומם: " מצד אחד הממשלה אומרת שהיא לוקחת אחריות, מצד שני היא במשך שנים מזניחה את הטיפול במפרץ חיפה. לא זו בלבד, כעת היא מבקשת להוציא מידיהן של הרשויות את הכוח לפעול בנושא ובכך גם ממדרות ומרחיקות את הציבור. אנחנו קוראים לראשי הרשויות לעמוד על הרגליים האחוריות, להרים קול מחאה כנגד הצעד שמסיר מהם אחריות, שאנחנו כתושבי המפרץ דורשים שהם יקחו על עצמם".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות