המשקיעים מתחילים לחזור לחיפה

האם המשקיעים מתחילים לחזור לשוק? על פי נתונים חדשים, הירידה בריבית למשכנתאות בחודשים האחרונים גורמת להתעוררות בשוק הנדל"ן למגורים.

יו"ר ארגון קבלני חיפה, "בשנים האחרונות חיפה הייתה חביבת המשקיעים. מאוכזבי מחיר למשתכן, משפרי דיור וגם משקיעים מנצלים את הריביות הנמוכות כדי לרכוש דירה. לכך יש להוסיף את חוק מס דירה שלישית שככל הנראה ירד מהפרק"

מנתוני אלדר שיווק עולה כי המשקיעים היוו בחודש דצמבר 18.1% משוק רוכשי הדירות. יש לציין כי גם על פי נתוני האוצר שפורסמו השבוע בנובמבר נרכשו בישראל 2,000 דירות עלייה של 43% לעומת אוקטובר ופלח שוק המשקיעים עמד בנובמבר על 16%.

לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק "אם בחודשי השפל נתח השוק של המשקיעים עמד על 12% ובחודשי הגאות נתח השוק עמד על 20% בדצמבר אנחנו מדברים על 18% משקיעים. כיום המשקיעים מתמקדים בקבוצות רכישה בתל אביב ויישובים זולים כמו למשל טבריה וחיפה שם אנחנו רואים בתקופה האחרונה עלייה חדה בשיעור המשקיעים".

לדברי חיים פייגלין, יו"ר ארגון קבלני חיפה, "בשנים האחרונות חיפה הייתה חביבת המשקיעים בשל המוסדות האקדמיים שלה, ההשקעות של עיריית חיפה בתשתיות, בתחבורה ציבורית ובשיקום שכונות. בנוסף, בחודשים האחרונים אנחנו רואים התחלה של ירידה מהגדר של מאוכזבי מחיר למשתכן, משפרי דיור וגם משקיעים שמנצלים את הריביות הנמוכות כדי לרכוש דירה. לכך יש להוסיף את חוק מס דירה שלישית שככל הנראה ירד מהפרק ועלייה במחירי השכירות שמשפרת במקצת את התשואות".

חיים פייגלין מנכל צמח המרמן צילום איתמר סיידא

מבדיקה שערכה פריים משכנתאות עבור אלדר שיווק עולה כי בחצי שנה האחרונה ניכרת מגמת ירידה מתמשכת מדי חודש בריבית המשכנתאות, שמביאה להוזלה של עשרות אלפי שקלים בהחזר משכנתא ממוצעת.

בפריים משכנתאות כותבים בסקירה כי "הורדת הריבית נבעה הן מירידה בעלויות גיוס הכסף ע"י הבנקים וכן גם מ"מבצעי סוף שנה" שביצעו הבנקים כדי לבצע כמה שיותר הלוואות לסגירות שנת 2017, כדי לעמוד ביעדים ועל מנת להגדיל את נתח השוק של כל בנק ובנק".

לדוגמא, אורי ואלונה רכשו דירה בשווי 2.1 מיליון שקל ונזקקו למשכנתא בסך מיליון שקל. ההחזר למשכנתא שלהם שנלקחה ל-30 שנה זול יותר בימים אלה בכ-116 אלף שקל לעומת הלוואה דומה שנלקחה לפני כחצי שנה.

דוגמא נוספת שאופיינית למשקיעים היא של יותם ועדנה שרכשו דירה להשקעה בשווי 750 אלף שקל ונזקקו למשכנתא בסך 375 אלף שקל. ההחזר למשכנתא שלהם שנלקחה ל-20 שנה זול יותר בימים אלה מאותה ההלוואה שאושרה להם לפני ארבעה חודשים בכ-85,000 שקל.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בעסקים