"הרחבת בתי הזיקוק – גזר דין מוות לתושבי מפרץ חיפה"

לפני דקות בודדות החל הדיון בעתירה נגד הרחבת בתי הזיקוק, וברחבת בית המשפט מפגינים כעת פעילי סביבה ותושבי חיפה והקריות. צפו:
לפני מספר דקות החל בבית המשפט המחוזי בחיפה הדיון בעתירתם של ארגוני הסביבה, עיריית חיפה ורשויות נוספות באיזור, נגד הרחבת בתי הזקוק לנפט (בז"ן).

את העתירה הגישו עמותת אדם טבע ודין, הקואליציה לבריאות הציבור ומגמה ירוקה, יחד עם עיריית חיפה והרשויות המקומיות הסובבות.

עיקר הטיעונים של הארגונים והרשויות העותרות הוא כי תחת מעטה של "תכנית להסדרה סטטוטורית" התקבלה הלכה למעשה תכנית של הרחבה בה ניתן לבז"ן אישור לבנות מתקני ייצור חדשים בצורה מזורזת ופגומה.

אין בתכנית שקיפות לגבי המצב הקיים או העתיד, כך נטען בעתירה. בנוסף, אין אף תסקיר בו מסוכמות כלל הפליטות המזהמות היוצאות מן המתחם כיום, כדי שניתן יהיה להתייחס לעקרון עליו הוסכם להפחתה הדרגתית בעתיד. עוד נטען בעתירה כי התכנית אינה מכילה סקר סיכונים משמעותי המתייחס לאיום האסטרטגי על מפרץ חיפה ומדינת ישראל מצד אוייביה בגבול הצפון.

 

הפגנה נגד הרחבת בתי זיקוק, כעת בחיפה. צילום מגמה ירוקה

יונה יהב, ראש עיריית חיפה: "הציבור בישראל כבר הפנים, כי חיפה אינה החצר האחורית של תעשיית המזהמים. אנו נמשיך בכל מאבקינו, יחד עם ארגוני הסביבה, לייצר אגרוף ציבורי לתכנית ההרסנית של בזן להתרחב, עד שנבטיח את ביטחונם ואיכות חייהם של תושבי חיפה והמפרץ".

דורשים שקיפות ומתנגדים להרחבה. צילום מגמה ירוקה

ליהי שחר ברמן, מובילת המאבק בתעשייה המזהמת במפרץ חיפה מטעם "מגמה ירוקה" אמרה לפני הדיון: "במקום לשים סוף לתרעלה המתמשכת, מדינת ישראל נותנת למפעל המזהם בישראל, שעובר על החוק אופן יומיומי, מתנה בסך 44 דונם של מתקנים מזהמים ומסוכנים. הרחבת בתי הזיקוק לטובת רווחים מייצוא היא גזר דין מוות לתושבי מפרץ חיפה. אנו מצפים מזרועות החוק להעביר לבז"ן מסר ברור- אתם לא מעל החוק. אחרי שנים של בנייה בלתי חוקית, מפרץ חיפה מתחיל את דרכו לעתיד נקי ובריא לתושביו."

 

דקות לפני שייחל הדיון העתירה. מפגינים בחיפה. צילום מגמה ירוקה

ואילו רוית שטוסל, חברת הועד המנהל מטעם "הקואליציה לבריאות הציבור" אמרה: "באזור בו קיים עודף תחלואה ותמותה ממחלות שונות לרבות סרטן ולב הקשור בקשר סיבתי ומובהק לזיהום האוויר, אסור להעביר תכנית המאפשרת הקמת מתקנים חדשים, מזהמים ומסוכנים בהליך המזורז מזה הקבוע בחוק. התכנית שחשיבותה והשפעה על הציבור הן מהגדולות ביותר, הופקדה מבלי שתהיה הבחנה לציבור בין המצב הקיים (שאף הוא אינו ידוע) לבנייה הנוספת המוצעת, ללא תכנון מפורט וללא תסקיר השפעה על הסביבה. התכנית אמנם תוקנה מעט בדרך תודות להתנגדות האירגונים הסביבתיים אך עדיין מאפשרת בנייה בשטח נרחב של כ43,000 מ"ר. אנו עומדים על זכותנו לשקיפות ושיתוף בקביעת עתיד המפרץ והמתחם המזהם בישראל."

עדכונים בהמשך.

צפו במפגינים כעת מחוץ לבית המשפט המחוזי בחיפה:
צילום: מגמה ירוקה

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות