שליש מהנשים בעולם חוו תקיפה או הטרדה מינית. אז מה עומד מאחורי המותג החיפאי "מונינה"?

חיפאית עם אג'נדה ועם חזון. זו התשובה. אבל מה היא מציעה היום בחיפה והסביבה לנשים ונערות בלבד, ומה הפנטזיה שלה?
לאחר שבועות ארוכים בהן נחשפות לא מעט פרשיות של הטרדות ותקיפות מיניות ברחבי הארץ והעולם, מוצאת את עצמה נינה מזרחי (50) עמוסה בעבודה. אולי גם אתם כבר נתקלתם בה: במונית האטרקטיבית שלה "מונינה" היא מסיעה נשים ונערות בלבד, מאיזור חיפה, הקריות והסביבה, ובין היתר גם נערות או ילדות הזקוקות להסעה לחוג או לקניון.
"זה צו השעה", אומרת החיפאית שעד לפני מספר חודשים לא חלמה כלל להיות נהגת מונית: "הסטטיסטיקות מדברות על אחת מתוך שתיים או שלוש נשים שנפגעות מינית, ולי חשוב לתת מרחב מוגן ובטוח לנשים, לנערות וילדות, דווקא בימים כאלו".

מזרחי. מסיעה נשים ונערות בלבד. צילום "אשה לאשה".

שנים ארוכות, עד לאחרונה ממש, היא עסקה בהדרכת נוער בסיכון ועבדה עם נשים שנגמלו מסמים ואלכוהול, כך שהפן הטיפולי טבוע בה: "נשים מוכרחות להרגיש בטוחות, במיוחד בימינו. ומונית הרבה פעמים היא לא מקום בטוח לאשה. נקודה. גם אני נסעתי בעבר במוניות ואני יודעת את זה ומכירה על בשרי".
את הרעיון להקים את "מונינה" היא הגתה לפני כשנה בערב נשים: "ישבנו ודיברנו על הטרדות ותקיפות מיניות. ואז חברות סיפרו על הטרדות מיניות שהן עברו, בין היתר על ידי נהגי מוניות. באותו רגע החלטתי שדי, זה המקום בשבילי. החלטתי שאני קונה מונית ומסיעה בה אך ורק נשים".

"מונית היא לא מקום בטוח לאשה. נקודה". המונית של נינה.

מזרחי עברה קורס של משרד התחבורה בו למדה בין היתר מכונאות רכב, ולפני מספר חודשים הפכה לנהגת מונית. "אני ממש לא שונאת גברים, יש לי חברים טובים שהם גברים אבל מונית היא מרחב מאד אינטימי בחלל סגור, והרבה פעמים גברים מפרשים התנהגות, אמירות או לבוש של אשה או נערה, בצורה מאוד נוחה לתפיסתם. נשים צריכות להרגיש בטוחות בלי שהלבוש שלהם או האיפור שלהן יתפרש בצורה מסויימת, ובלי לחשוש כל הזמן".
הפנטזיה של מזרחי היא להקים תחנת מוניות חיפאית לנשים בלבד. "נכון להיום אנחנו כבר ארבע נהגות מוניות בחיפה וכולנו בקשר מצויין. במקביל אנחנו בהקמה של אפליקציה של "מונינה" שדרכה יוכלו נשים נערות וילדות להזמין בלחיצת כפתור את נהגת המונית שלהן".

יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות