האוצר השקוף

מידי שנה ב-2  בפברואר מציינים בעולם ובארץ את היום הבינלאומי לשמירה על בתי הגידול המימיים לכבודם של האגמים, הנחלים, הביצות ובריכות החורף שהמים מעצבים את הרכב החי והצומח בהם ומכאן החשיבות הרבה בשמירה עליהם.

בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה באירועי אקלים קיצוניים, מרביתם קשורים במים, ובגלל שינויי האקלים צופים מומחים כי תדירות אירועי האקלים הקיצוניים ועוצמתם תגבר. לבתי גידול מימיים

גן לאומי ירקון צילום- מנו גרינשפן

תפקיד חשוב בצמצום ההשפעה השלילית של אירועי אקלים קיצוניים.
על פי הערכות מומחים מאז 1900 נעלמו לפחות 64% מבתי הגידול המימיים בעולם. סיבה אחת לכך היא היעדר מודעות של הציבור לתרומה של בתי גידול מימיים, למשל ליכולתם לשמור ולהגן עלינו מפני אירועי אקלים קיצוניים וסיבה נוספת טמונה בכך שלעתים רואים במערכות אקולוגיות אלו ביצות שצריך לייבש.

בתי הגידול המימיים מקיימים מגוון עשיר של חיים – מיני ציפורים, יונקים, זוחלים, דו-חיים, דגים, חסרי חוליות וצמחים, ובזכות מאפייניהם הם גם מביאים תועלת גדולה מאוד לסביבה ולכלכלה – אספקת מים איכותיים, דיג, כר פורה לגידול עצים, תרומה לחקלאות משובחת (בשל יכולתם להחזיק ביציבות את מפלס המים ואת רמת חומרי ההזנה), ומקורות לכבול (חומר אורגני המשמש גם להסקה ולדישון). כמו כן, הם מהווים בית גידול חיוני לחיות בר ואתר מהנה לתיירות ולבילוי בחיק הטבע. עוד עוזרים בתי הגידול המימיים גם לשמור על איכות המים: הם משמשים מעין מסננים, וכך הם גם מקור מים וגם משפרים את איכותם, ומרוויחים ביושר את כינויים "הכליות של העולם". הם אף מסייעים רבות בוויסות שיטפונות: אזורי הביצה לוכדים מי שיטפונות ומשחררים אותם לאט.

במהלך חודש פברואר, תקיים רשות הטבע והגנים פעילויות בשמורות הטבע עין אפק ועיינות צוקים ובגן הלאומי ירקון תוך ציון המסר כי מ"קטנטנים חבויים ועד גדולים מפורסמים, כולם זקוקים למים טבעיים למחייתם ולעזרה בהבטחת עתידם". כל אחד מאתנו יכול לתרום להמשך קיומם של יצורים חשובים אלו, מהקטנטנים ועד הגדולים שבהם, שכולנו מכירים.
רשות הטבע והגנים מזמינה את הציבור בימי שבת 3.2, 10.2 ו- 17.2 למגוון פעילויות לכל המשפחה במסגרתן יוכל הציבור ללמוד על יצורי המים שחבויים, לצפות בהם וליהנות משאר פעילויות מרתקות.

פרטי הפעילויות:

עינות צוקים צילום דורון ניסים

האוצר השקוף בעין אפק

מקטנטנים חבויים ועד גדולים מפורסמים – כולם זקוקים למים טבעיים למחייתם ולעזרתנו להבטחת עתידם. הג'מוס, דג לבנון הירקון, שחריר הנחלים ועוד רבים אחרים מחכים לפגוש אתכם בשמורת טבע עין אפק לחוויית גילוי וחקר מפתיעה ומרתקת: פינת "החוקר הצעיר" לצפייה במיקרוסקופ בינוקולרי בחסרי החוליות הזעירים החיים במים, פינת תצפית על אחו הג'מוסים בעזרת טלסקופ ומשקפות, תחנות הדרכה לאורך המסלול, סדנת יצירת מסכות שפמנון, וגם שחקני רחוב.
היכן: שמורת טבע עין אפק
מתי: ימי שבת 3.2 ו-10.2 בשעות 14:00-10:00.

רק בשבת 3.2: סדנה לקליעת סלים ומפגש תרבותי עם העבר של שוכני הביצות.

הפעילות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

יום הצפרדע בעיינות צוקים

מטיילים ומצטלמים ביום הצפרדע וזוכים בפרסים בתחרות PHOTO-FROG בשמורת עיינות צוקים.
נצא לסיורים מודרכים בשמורה החבויה ובדרך נפגוש שלל הפתעות וחוויות- פינות מומחזות, מספר סיפורים, מוזיקה בטבע, חידות ויצירה וכמובן נפגוש את "הדיירים".

למיטיבי שמע  ואוהבי הידע ייצא סיור בשעה 10:00 עם "חוקר אקווטי" שיספר לנו על החיים במקווי המים ויסביר איך אנו עושים שמירת טבע בישראל.

היכן: שמורת טבע עיינות צוקים

שמורת הטבע עין אפק. צילום מנו גרינשפן

מתי: שבת 3.2, בשעות 09:00 – 14:00 (בכל שעה עגולה)

הפעילות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

להציל את הצפרדע בגן לאומי ירקון – (מתחם תל אפק – אנטיפטריס)

גם בבריכות החורף בגן לאומי הירקון, במתחם תל אפק מציינים את היום הבינלאומי במחווה לנופי העבר מלאי מקווי המים תוך ציון מיוחד של מיני הדו-חיים המצויים בסכנת הכחדה.

ביום זה נקיים פעילות לכל המשפחה: הצצה אל החיים בבריכת החורף (הזדמנות מיוחדת להכיר את החי והצומח המייחדים את הברכה), תערוכת מיני הדו-חיים של ישראל, משחקי התנסות וחוויה, חידונים, מצגת על 'חיי הדו-חיים', סיורים מודרכים בין בתי הגידול המימיים השונים המצויים בגן  הלאומי ועוד. בשיאה של הפעילות יהיה טקס בו ישוחררו אל בריכת החורף שבגן הלאומי ראשנים של צפרדע נחלים ושל אילנית מצויה.

מתי: שבת 17.2, בשעות 15:00-11:00.

הפעילות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

פרטים מלאים באתר רשות הטבע והגנים – http://www.parks.org.il/ParksAndReserves/enAfek/Pages/winter.aspx

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם אתם בעד הקמת שדה תעופה בינלאומי בחיפה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי