הדברים שאתם לא יודעים על סוכרת

סוכרת נחשבת לאחת מהמחלות הכרוניות השכיחות ביותר במאה ה-21 שהפכו למגפה. רובנו יודעים כי סוכרת יכולה להיגרם מגורמים שונים כגון לחץ , נטייה גנטית, גורמים סביבתיים ועוד. הנה שישה דברים שלא ידעתם על סוכרת.
רובנו יודעים כי סוכרת יכולה להיגרם מגורמים שונים כגון לחץ , נטייה גנטית, גורמים סביבתיים ועוד.

  1. זיכרון מטאבולי- הגוף "זוכר" לטובה את השנים הראשונות של המחלה ותופעה זו מכונה "זיכרון מטאבולי". לכן, זוהי הסיבה העיקרית לכך שרצוי לאבחן בזמן את המחלה ולטפל בה היטב. כמו כן, חשוב לאזן באופן מדוקדק את הסוכרת במיוחד בשנים הראשונות היות וזה נותן יתרון עצום לגבי העתיד מבחינת הסיבוכים המאוחרים בלב ובמוח.

    צילום יחצ

  2. סקס- הסוכרת משפיעה גם על חיי המין בהיבט הפיזי ובהיבט הנפשי. נשים עלולות לחוש תחושת כאב בעת מגע מיני, במיוחד אם הסוכרת לא מאוזנת. כמו כן, נשים הנמצאות בגיל המעבר עלולות לחוות ירידות פתאומיות ברמות הסוכר בדם וההשפעה היא שבכל פעם לפני מגע מיני, תצטרך האישה לבדוק את רמת הסוכר בדם, מה שיפגע בספונטניות. אצל גברים, הסוכרת עלולה לגרום לנזק בעצבים האוטונומיים המשפעים על הקשר בין המוח לאיבר המין.  בנוסף,  נמצא כי 50% מהגברים החולים בסוכרת מעל 10 שנים סובלים מהפרעות זקפה בדרגות חומרה שונות.
  3. כאבי רגליים- חולי סוכרת רבים סובלים מהפרעות תחושה ברגליים, כולל כאב בדרגות חומרה שונות המופיע בעיקר בלילה, מיד עם השכיבה במיטה. מדובר על סיבוך המכונה נוירופתיה סוכרתית תחושתית. אמנם קיימים טיפולים תרופתיים שונים לסיבוך זה. יחד עם זאת, חלק ניכר מהחולים אינם מגיבים היטב לטיפולים אלו ואף לעיתים קרובות מפתחים תופעות לוואי. לכן, לפני הטיפול התרופתי לנוירופתיה כדאי להשקיע בנירמול רמות הסוכרת בדם, להתמיד ולהמתין תקופה של כחודשיים- שלושה ולאחריה, עשויה להופיע הקלה משמעותית בכאב ובתחושה הבלתי נעימה ברגליים. במיקרים רבים עשוי להיחסך הצורך בטיפול תרופתי.
  4. חמצת קטוטית- אחד הסיבוכים המידיים והקשים של הסוכרת הוא "חמצת קטוטית" – DKA- המופיעה כאשר רמות הסוכר בדם עולות לערכים מאד גבוהים, מעל 300 – 400 מ"ג/ד"ל, בעיקר בסוכרת מסוג 1 אך עלולה להופיע גם בסוג 2, בעצם מדובר במצב חירום המחייב טיפול מהיר בנוזלים ובאינסולין לתוך הוריד. הלוקים בסיבוך זה, חשים חולשה, בחילה, הקאה וכאב בטן. אם לא מקבלים טיפול בזמן, המצב עלול להידרדר ואף לסכן את חיי החולה. לאחרונה נמצא כי אמנם במקרים מאד נדירים, מצב זה עלול להתפתח גם כאשר רמות הסוכר בדם אינן כה גבוהות, 200-250 מ"ג/ד"ל בלבד". מצב זה עלול להתרחש בקרב חולים הנוטלים תרופות מסוג חדש, כגון ז'ארדיאנס ו/או פורסיגה. לכן, חשוב להשתמש במערכת לבדיקת סוכר וקטונים בדם.
  5. סוכרת מסוג 2 היא מגיפה– בישראל יש כחצי מיליון אנשים הלוקים בסוכרת. המחלה לא נוצרת פתאום ביום בהיר אחד אלא בתהליך העשוי להימשך שנים רבות, במהלכן ערכי הסוכר בדם הולכים ועולים בהדרגה, אך בהתמדה. אנשים אלו עוברים ממצב של "אין סוכרת" למצב ביניים המכונה "סוכרת סמויה" וכעבור שנים נוספות לסוכרת "גלויה". ניתן למנוע (או לכל הפחות לדחות בשש שנים), את הופעת הסוכרת ב- 58% מהאנשים עם סוכרת סמויה. ההמלצה עבורם היא 150 דקות הליכה בשבוע וירידה במשקל גופם בשיעור של 5-10 אחוזים מהמשקל ההתחלתי.
  6. סוכרת נעורים גם אצל מבוגרים וסוכרת סוג 2 אצל צעירים – סוכרת נוגעת לסוגים שונים ורבים של הפרעות המובילות לעלייה חריגה ברמת הסוכר בדם. נהוג לחלק את חולי הסוכרת לסוג 1 ו- 2, כאשר סוג 1 היא סוכרת "נעורים" (כפי שכונתה בעבר) וסוג 2 היא "מבוגרים". אולם, ישנם גם מצבי ביניים פחות מוכרים, בשפה לא רפואית נקראים סוכרת "סוג 1.5", ובשפה רפואית – LADA  ( (Latent Autoimmune Diabetes of Adult מדובר בסוג של סוכרת המתפתחת על רקע הפרעה ובלבול של מערכת החיסון, כפי שקורה בילדים (סוכרת מסוג 1) אך במבוגרים, בכל גיל, כולל קשישים. לרוב, חולים אלו אינם מאובחנים כלוקים ב"לאדה" אלא, בשל היותם מבוגרים מאובחנים בטעות כלוקים בסוכרת מסוג 2. מעריכים שכ 30% מהלוקים כביכול בסוכרת מסוג 2, למעשה הם "לאדה" שלא אובחנו נכון. סוג נוסף של סוכרת פחות מוכר, המופיע בכ 1-2% מקרב חולי הסוכרת הוא M.O.D.Y. – Maturity Onset Diabetes of the Young. מדובר בסוכרת המופיעה אצל אנשים צעירים, אך בניגוד לסוג 1 הקלאסי, רבים מבני המשפחה לוקים גם הם בסוכרת בעלת מאפיינים דומים, ואין כאן צורך בטיפול באינסולין. בדרך כלל, מדובר באנשים לא שמנים ואפילו רזים. באמצעות בדיקת דם, ניתן לאתר את הפגם הגנטי המאפיין מחלה זו אולם לרוב אין בכך צורך.

באדיבות: פרופ' חוליו ויינשטיין, מומחה ברפואה פנימית וסוכרת מרכז DMC.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות